MERXU: WSZYSTKIE PILARKI-ZAGŁĘBIARKI I TARCZE PILARSKIE W JEDNYM MIEJSCU

Przy wykańczaniu wnętrz jednym z najczęściej stosowanych elektronarzędzi są ręczne pilarki-zagłębiarki, w których używa się różnych rodzajów tarcz pilarskich. Sprzęt ten, aby sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez profesjonalnych użytkowników, kryje w sobie rozwiązania zapewniające wysoką wydajność i precyzję cięcia oraz bezpieczną pracę. Na platformie merXu znajdziemy szeroki wybór pilarek-zagłębiarek i tarcz pilarskich do nich.

Na platformie e-commerce merXu.com jest już ponad 700 tys. produktów przemysłowych z takich kategorii, jak bezpieczeństwo pracy, budownictwo, chemia i metalurgia, elektrotechnika i oświetlenie, maszyny i motoryzacja,

narzędzia, ogrzewanie i hydraulika. Interesujące nas oferty pilarek-zagłębiarek i tarcz pilarskich do nich są w kategorii narzędzi oraz podkategoriach elektronarzędzia sieciowe oraz piły i pilarki, jak też cięcie i piłowanie oraz tarcze pilarskie.

Zagłębiarki konstrukcyjnie oparte są na klasycznych ręcznych, elektrycznych pilarkach tarczowych. Elektronarzędzia te różni głównie funkcja pionowego zagłębiania tarczy pilarskiej, którą właśnie mają zagłębiarki. Jak łatwo się domyśleć, od nazwy tej funkcji pochodzi też nazwa tych pilarek.
Funkcja zagłębiania jest bardzo praktyczna i podnosząca w znaczący sposób walory użytkowe zagłębiarek, gdyż pozwala zaczynać cięcie w środku materiału, a nie tylko od jego krawędzi, tak jak w przypadku klasycznie zbudowanych ręcznych pilarek tarczowych. Na rynku mamy dwa rodzaje zagłębiarek. W pierwszym funkcja zagłębiania tarczy zintegrowana jest z mechanizmem wysuwania klina. Zaś w drugim z powodu braku klina wysuwana jest sama tarcza. Pierwsze wykonanie nadaje się do długich rozkrojów drewna litego i jest bezpieczniejsze w pracy, gdyż klin likwiduje całkowicie ryzyko zablokowania tarczy. Drugiego typu zagłębiarki dostosowane są do obróbki materiałów drewnopochodnych, w których nie występuje zjawisko zaciskania tarczy przez dwie części ciętego materiału.


Głębokość cięcia w zagłębiarkach możemy ustawiać z dokładnością do 1 mm. Służy do tego dokładna podziałka z ogranicznikiem wysuwania tarczy. To rozwiązanie pozwala na bardzo dokładne zagłębianie tarcz i np. wykonywanie wstępnego podcinania. W zależności od modelu, tego typu pilarkami można ciąć na głębokość od 55 do 75 mm. W przypadku użycia szyny prowadzącej, parametr ten zmniejsza się od 4 do 7 mm. Zagłębiarkami możemy też wykonywać cięcia skośne w zakresie od -1° do 48°. Należy wiedzieć, że podczas pracy tego typu pilarkami musimy dociskać do dołu tarczę, gdyż automatycznie ulega ona schowaniu w osłonie. Natomiast w klasycznie skonstruowanej pilarce tarczowej zagłębienie tarczy ustawia się na stałe.


Omawiane zagłębiarki, w zależności od modelu, przystosowane są do współpracy z tarczami o średnicach 140, 160, 165 i 210 mm i otworze montażowym 20 lub 30 mm. Wyposażane są w specjalny dźwigniowy mechanizm wysuwający i blokujący tarczę w celu jej wymiany z użyciem klucza fajkowego lub imbusowego.
Zagłębiarki mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. W przewodowych tego typu pilarkach na prąd zmienny 230 V/50 Hz stosuje się silniki komutatorowe o mocy nominalnej rzędu 1200-1300 W dla maszyn na tarcze 160 lub 165 mm i 1600 W dla zagłębiarek obsługujących piły tarczowe o średnicy 210 mm. Zagłębiarki akumulatorowe napędzane są silnikami bezszczotkowymi i zasilane prądem stałym o napięciu 18 lub 36 V (2 x 18 V). Urządzenia te, bez względu na rodzaj zasilania, wyposażone są w sterowanie elektroniczne, m.in. stabilizację obrotów i ich regulację w zakresie 2000-5800 min-1, co pozwala na prawidłowe dobranie prędkości obrotowej do średnicy tarczy i obrabianego materiału oraz zachowanie optymalnych parametrów skrawania. Ważną funkcją elektroniki zagłębiarek są szybki hamulec tarczy zatrzymujący ją w ok. 2-3 s, jak też ochrona antyprzeciążeniowa silników, zaś w wypadku tego typu maszyn bezprzewodowych – zabezpieczenie przed

przegrzaniem i nadmiernym rozładowaniem ogniw Li-Ion stosowanych w akumulatorach.
Istotną z punktu widzenia jakości i dokładności cięcia cechą pilarek-zagłębiarek jest możliwość współpracy z szynami prowadzącymi. W zależności od producenta zagłębiarki, dostępne są różne niekompatybilne do siebie wykonania szyn prowadzących. Na rynku jednak dominuje standard Festool, niemieckiej firmy, która wynalazła zagłębiarki i wprowadziła je 33 lata temu na rynek. Zaleca się używanie szyn prowadzących do wykonywania cięć precyzyjnych oraz wysokojakościowej obróbki płyt laminowanych. Do wykonywania dokładnych cięć prostoliniowych w przypadku zagłębiarek możemy też użyć prowadnicy równoległej znanej z klasycznie skonstruowanych ręcznych pilarek tarczowych.


Zagłębiarki mają metalową osłonę zakrywającą całkowicie tarczę do dolnej krawędzi stolika. Osłona wyposażona jest w obrotowy krócieć służący do podłączenia węża odkurzacza lub worka na wióry. Dzięki takiej konstrukcji osłony i współpracy z odkurzaczem przemysłowym lub warsztatowym zagłębiarki umożliwiają czystą, bezpyłową pracę.
Przewodowe i bezprzewodowe zagłębiarki stosuje się do cięcia bardzo szerokiej gamy materiałów: drewna, płyt wiórowych, laminowanych, MDF, sklejek, jak też tworzyw sztucznych, aluminium i stali. Jak wiadomo, do każdego rodzaju materiału należy stosować odpowiednią tarczę pilarską. Producenci zagłębiarek i pił tarczowych dysponują szeroką ofertą tarcz z zębami węglikowymi przeznaczonymi do użycia w tego typu pilarkach. Wśród nich znajdziemy tarcze używane w zagłębiarkach i przeznaczone do cięcia średnio dokładnego i dokładnego. W zależności od modelu stosuje się je do cięcia drewna litego, płyt meblowych, wiórowych (OSB), sklejek, MDF-u, jak też profili aluminiowych i nawet stalowych. Tarcze stosowane w zagłębiarkach mają wyłącznie uzębienie wykonane z węglików spiekanych i optymalizowane pod względem kątów natarcia oraz liczby zębów. W ich korpusach znajdziemy szczeliny i nacięcia zmniejszające hałas i wibracje podczas cięcia. Tzw. najwyższe modele tarcz mają korpusy pokryte powłokami teflonowymi, które wydatnie zmniejszają tarcie podczas cięcia. Osobny rodzaj akcesoriów stanowią piły tarczowe przeznaczone specjalnie do akumulatorowych zagłębiarek. Mają one mniejszą grubość, jak też specjalną geometrię uzębienia redukującą zapotrzebowanie na energię akumulatora.

Jak już wspominaliśmy, na platformie merXu.com znajdziemy bardzo duży wybór ofert zagłębiarek i tarcz pilarskich do nich. Wśród nich są pilarki renomowanych marek, m.in. DeWALT, Festool, Makita i innych, i tarcze: Bahco, Bosch, Globus, Irwin, Makita. Maszyny i tarcze sprzedawane są w konkurencyjnych cenach i do tego mamy możliwość negocjowania dodatkowych rabatów od ich dostawców. Co bardzo istotne z punktu widzenia opłacalności inwestycji, ich sprzedaż objęta jest obecnie atrakcyjnym promocjami „Darmowa dostawa”, „Bonus retrospektywny” oraz „Rabat 500”. Więcej informacji na stronie promocji.

HB

Pomoc i wyczerpująca informacja:
Krzysztof Kosmalski
krzysztof@merxu.com
tel.: +48 501584179

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments