merXu: wszystkie elektryczne szlifierki ręczne w jednym miejscu

Szlifierki ręczne to szeroka gama elektronarzędzi przeznaczonych do obróbki powierzchni różnych materiałów: od stali, przez tworzywa sztuczne, po drewno, beton, kamień czy gres. Kompleksową ich ofertę znajdziemy na platformie e-commerce merXu.com.

Przypomnijmy, merXu to platforma e-commerce typu marketplace dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Uruchomiono ją w październiku i już zapełniła się ofertą ponad 416 tys. produktów z takich kategorii, jak bezpieczeństwo pracy, budownictwo, chemia i metalurgia, elektrotechnika i oświetlenie, maszyny i motoryzacja, narzędzia, ogrzewanie i hydraulika. Interesująca nas kategoria

narzędzi liczy już prawie 153 tys. produktów i można w niej znaleźć bogatą i kompleksową ofertę elektrycznych szlifierek ręcznych o bardzo różnym przeznaczeniu materiałowym i operacyjnym. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego, który generują te elektronarzędzia, możemy w ofercie merXu.com wyróżnić szlifierki rotacyjne, oscylacyjne, oscylacyjno-rotacyjne (mimośrodowe) i linearne (na bezkońcowe taśmy ścierne).

Elektryczne ręczne szlifierki rotacyjne

Z tej grupy najbardziej popularne i jednocześnie zróżnicowane pod względem parametrów są szlifierki kątowe. Znajdziemy wśród nich urządzenia o mocach nominalnych od 500 do 2600 W na tarcze 100, 110, 115, 125, 150, 180 i 230 mm. W szlifierkach kątowych, jak wiadomo, do obróbki powierzchniowej stosuje się korundowe ściernice tarczowe, listkowe, krążki fibrowe, włókninowe i korundowe, garnkowe ściernice diamentowe i z nasypem z węglików spiekanych, diamentowe krążki polerskie itd. Urządzenia te umożliwiają głównie szybką, zgrubną obróbkę szlifierską szerokiej gamy materiałów: stali, stali nierdzewnej, żeliwa, aluminium, metali nieżelaznych, betonu, kamienia, granitu, ceramiki, gresu itd. Stosuje się je też do cięcia z użyciem tarcz korundowych (metale, kamień) i diamentowych (beton, kamień, granit, gres, ceramika itd.). Szlifierki kątowe, jak obecnie większość elektronarzędzi, mogą być zasilane albo przewodowo, albo akumulatorowo.
Kolejną grupę szlifierek rotacyjnych stanowią szlifierki proste, które przeznaczone są głównie do szlifowania metali. Wykorzystuje się je do napędu wielu różnych narzędzi roboczych: od trzpieni frezarskich do ściernic wachlarzowych. Urządzenia te mają moce od 300 do 1100 W i maksymalne obroty wynoszące 28.000/min. Zasilane są albo przewodowo, albo akumulatorowo.


Szlifierki rotacyjne do drewna to niewielka grupa specjalistycznych szlifierek, które pod względem konstrukcyjnym stanowią pewną modyfikację szlifierek kątowych. Mają obniżone maksymalne obroty do ok. 4000/min (dane urządzeń na tarcze 180 mm) i wyposażane są w osłony umożliwiające odsysanie pyłu powstającego podczas szlifowania. Wykorzystywane są do szybkiego, zgrubnego szlifowania materiałów drewnianych, usuwania farb oraz lakierów itp. Urządzenia te mają wyłącznie zasilanie przewodowe.
Następną grupę szlifierek stanowią szlifierki pionowe, które podobnie jak szlifierki rotacyjne do drewna stanowią niewielką grupę maszyn. Stosuje się je do polerowania oraz szlifowania drewna, tworzyw sztucznych i metali za pomocą nasypowych krążków ściernych. Urządzenia te mają moce nominalne 400-500 W i zasilane są przewodowo.
Osobną grupę ręcznych szlifierek rotacyjnych stanowią szlifierki do szlifowania ścian, gładzi gipsowych itp. Mają konstrukcję przegubową na wysięgniku (potocznie nazywane „żyrafami”), kątową lub pionową. Urządzenia te mają moce nominalne ok. 400 W, talerze szlifierskie o średnicach 210-225 mm i wyłącznie zasilane są przewodowo. Do szlifowania wykorzystuje się w nich krążki i siatki ścierne. Do swojej pracy wymagają intensywnego usuwania pyłu, dlatego wyposażane są w systemy odpylające współpracujące z odkurzaczami przemysłowymi. Na platformie merXu znajdziemy bardzo duży wybór szlifierek rotacyjnych, głównie kątowych i prostych, w kategoriach elektronarzędzia sieciowe i elektronarzędzia akumulatorowe. Ich kategorie docelowe to „szlifierki i polerki”.

Elektryczne ręczne szlifierki oscylacyjne

To urządzenia generujące

ruch oscylacyjny wytwarzany przez mechanizm mimośrodowy, przeznaczone głównie do szlifowania międzyoperacyjnego i wykańczającego materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych, powierzchni malowanych i lakierowanych, kompozytów, szpachli itp. Szlifierki oscylacyjne charakteryzują parametry mocy nominalnej (maks. 720 W), prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym (do 7.000 min-1), częstotliwości oscylacji (maks. 14.000 min-1), średnicy oscylacji (tzw. mimośrodowość, maks. 5 mm) i wymiarów stopy szlifierskiej. Szlifierki, których średnica oscylacji wynosi 1-2,5 mm, przeznaczone są do delikatnego szlifowania wykańczającego, natomiast te, których mimośrodowość jest większa i mieści się w zakresie od 3,5 do 5 mm, nadają się także do lekkiego szlifowania zgrubnego oraz międzyoperacyjnego powierzchni drewnianych, lakierowanych itp. Wśród szlifierek oscylacyjnych możemy wyróżnić urządzenia ze (1) stopą prostokątną oraz (2) trójkątną. Pierwszy typ nazywany jest szlifierkami oscylacyjnymi, zaś drugi – delta lub trójkątnymi. Szlifierki delta przeznaczone są do obróbki miejsc trudno dostępnych lub niewielkich powierzchni. Oba rodzaje urządzeń mogą mieć zarówno zasilanie przewodowe, jak i akumulatorowe. Stosuje się w nich prostokątne lub trójkątne arkusze ścierne o granulacjach od 40P do 500P, wymiarami dostosowane do wielkości ich stóp szlifierskich. Na merXu.com znajdziemy szlifierki oscylacyjne i delta w kategoriach elektronarzędzia sieciowe i elektronarzędzia akumulatorowe. Ich kategorie docelowe to „szlifierki i polerki”.

Elektryczne ręczne szlifierki oscylacyjno-rotacyjne, czyli mimośrodowe

W ofertach producentów i dystrybutorów grupuje się je razem ze szlifierkami oscylacyjnymi z powodu podobnego przeznaczenia. Urządzenie te stosuje się głównie do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykańczającego materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych, powierzchni malowanych i lakierowanych, kompozytów, szpachli itp. Szlifierki mimośrodowe generują jednak inny rodzaj ruchu roboczego, który zwany jest myląco mimośrodowym. Jest on złożony z ruchu oscylacyjnego i obrotowego. Można więc powiedzieć, że szlifierki mimośrodowe łączą w swoim działaniu ruch obrotowy z oscylacyjnym. Dlatego odznaczają się większą zdolnością do usuwania materiału niż szlifierki oscylacyjne, a niektóre ich typy mogą być nawet użyte do wydajnego szlifowania zgrubnego drewna czy powierzchni lakierowanych. Elektronarzędzia te wyposaża się w okrągłe stopy szlifierskie. Charakteryzują je takie parametry techniczne, jak: moc nominalna (maks. 720 W), prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym (do 7.000 min-1), częstotliwość oscylacji (maks. 14.000 min-1), średnica oscylacji (tzw. mimośrodowość, maks. 5 mm) i średnica stopy szlifierskiej (125 lub 150 mm). Szlifierki oscylacyjne mogą być zasilane przewodowo lub akumulatorowo. Stosuje się w nich krążki ścierne o różnych granulacjach (od 40P do 500P) i średnicach (125 lub 150 mm). Na merXu.com atrakcyjne oferty szlifierek mimośrodowych znajdziemy w kategoriach elektronarzędzia sieciowe i elektronarzędzia akumulatorowe. Ich kategorie docelowe to „szlifierki i polerki”.

Elektryczne ręczne szlifierki linearne

Generują ciągły ruch liniowy taśmy ściernej bezkońcowej wykonanej z płótna ściernego. Zatem ruch ścierniwa skrawającego powierzchnie obrabiane w

tych elektronarzędziach odbywa się po równoległych liniach prostych. W przypadku stosowania taśm ściernych o dużych wymiarach taki rodzaj obróbki jest najbardziej odpowiedni do szlifowania materiałów o strukturze włóknistej, a więc głównie drewna i materiałów drewnopochodnych. Natomiast w wypadku użycia wąskich taśm ściernych możemy nimi obrabiać też metale, w tym aluminium, stal konstrukcyjną i nierdzewną. Mamy obecnie na rynku dostępne trzy rodzaje elektrycznych ręcznych szlifierek linearnych, a mianowicie szlifierki taśmowe, pilniki taśmowe i szlifierki do rur. Urządzenia te różnią się zarówno konstrukcją, jak i przeznaczeniem.


Szlifierki taśmowe to elektronarzędzia, w których stosuje się taśmy bezkońcowe o znacznie większych wymiarach niż taśmy pilnikowe. Maszyny te więc wykorzystuje się do szlifowania materiałów drewnianych. Obrabia się nimi w kierunku ułożenia włókien drewna. Urządzenia te umożliwiają uzyskanie szybkiego tempa usuwania naddatków materiałowych, stąd nadają się do obróbki dużych powierzchni. Mogą być stosowane zarówno do szlifowania zgrubnego, jak i wykańczającego. Szlifierki taśmowe obecnie dostępne są wyłącznie z zasilaniem przewodowym. Z kolei pilniki elektryczne, w których operuje się taśmami niewielkich wymiarów, stosuje się do szlifowania niewielkich powierzchni i miejsc trudno dostępnych: narożników czy wewnętrznych powierzchni profili stalowych. Elektronarzędzia te doskonale nadają się do usuwania gratu, niewielkich naddatków materiałowych, nadlewek itp. Można nimi obrabiać szeroką gamę materiałów: od stali nierdzewnej, przez stal konstrukcyjną i tworzywa sztuczne, po materiały drewniane. Obecnie w pilnikach stosuje się zarówno zasilanie przewodowe, jak i bezprzewodowe (akumulatorowe).


Natomiast szlifierki do rur to zmodyfikowane szlifierki kątowe wyposażone w specjalną prowadnicę taśmy ściernej, która umożliwia obróbkę powierzchni okrągłych lub zaokrąglonych. Urządzenia te zasilane są wyłącznie sieciowo.
Atrakcyjne oferty szlifierek linearnych na merXu.com znajdziemy w kategoriach elektronarzędzia sieciowe i elektronarzędzia akumulatorowe. Ich kategorie docelowe to „szlifierki i polerki”.

Jak widać, z tego ogólnego przeglądu szlifierek różnych rodzajów znajdujących się na merXu.com, warto skorzystać z oferty tej platformy e-commerce, zważywszy że jest konkurencyjna i umożliwia twarde negocjacjecen.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments