Materiały Vorel do łączenia i uszczelniania rur

Wykonanie instalacji hydraulicznej jest procesem złożonym, o jego sukcesie decyduje wiele czynników. Począwszy od określenia technologii, przez przygotowanie prawidłowego projektu po staranne wykonanie instalacji przy użyciu odpowiedniej jakości materiałów. Jednak o powodzeniu całej inwestycji decyduje także zadbanie o szczelność i trwałość połączeń. Pojawienie się bowiem nieszczelności może skutkować zalaniem mieszkania bądź całego pionu, co niesie ze sobą bardzo kosztowne naprawy. Skuteczne zapobieganie wyciekom jest uzależnione nie tylko od doświadczenia i fachowości specjalisty, ale również od zastosowanych materiałów.

 

Do oferty marki Vorel wchodzą właśnie dwa najpopularniejsze rodzaje materiałów uszczelniających do połączeń gwintowych – taśmy teflonowe PTFE i

pakuły lniane. Taśmy PTFE oferowane są w dwóch rozmiarach, 75201 o długości 10 m, szerokości 12 mm i grubości 0,1 mm (10 m x 12 mm x 0,1 mm) oraz 75202 o długości 15 m, szerokości 19 mm i grubości 0,2 mm (15 m x 19 mm x 0,2 mm). Przeznaczone są głównie do uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Można je bez obaw stosować w instalacjach wody zimnej, ciepłej i c.o., ponieważ posiadają atest PZH do kontaktu z wodą pitną (teflon nie wchodzi w reakcję z wodą i nie zmienia jej smaku).

Z kolei pakuły lniane 86760 są oferowane w postaci warkoczy o masie 100 g. Ich jasny kolor świadczy o doskonałej jakości (bez zdrewniałych fragmentów łodyg) i świeżości. Bardzo dobre wyczesanie zapewnia, że włos pakuł jest długi i regularny. Zastosowanie pakuł wraz z pastami uszczelniającymi znacznie przyspiesza proces uszczelniania, podnosi jego jakość, a także ułatwia odkręcanie połączeń nawet po wielu latach.

W ofercie producenta dostępne są również wspomniane wcześniej specjalne pasty uszczelniające (86750 – 65 g, 86751 – 250 g, 86752 – 360 g), które stosowane z pakułami przeznaczone są do uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach ciepłej i zimnej wody pitnej, gazowych, C.O., ciśnieniowo-powietrznych. Ich zdecydowaną zaletą, wyróżniającą je na tle produktów innych producentów, jest możliwość zastosowania zarówno do instalacji wodnych, jak i gazowych. Mają bowiem atest PZH oraz INiG i wykonane są zgodnie z normą PN-EN 751-2.

Podczas łączenia rur i kształtek PCV bardzo przydatne okazuje się zastosowanie past poślizgowych (86770 – 250 g, 86771 – 500 g), które wykonane są na bazie sylikonu. Dzięki temu pasty te zapewniają znakomity poślizg, znacznie redukując siłę potrzebną na wykonanie połączenia oraz zdecydowanie przyspieszają pracę. Poza tym doskonale nadają się do konserwowania uszczelek gumowych. Dzięki temu każde połączenie, nawet po wielu latach, można łatwo i szybko rozłączyć, bez konieczności niszczenia lub cięcia rur. Pasty poślizgowe Vorel posiadają atest PZH i mogą być wykorzystywane w instalacjach wodociągowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments