Materiały ścierne Pferd-VSM z trójkątnym ziarnem ceramicznym

W portfolio spółki Pferd-VSM znalazły się innowacyjne i wysokowydajne materiały ścierne z trójkątnym ziarnem ceramicznym, a wśród nich ściernica tarczowa CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX i krążki fibrowe ACTIROX.

Wysoko wydajne trójkątne ziarno ceramiczne

Ściernicę tarczową Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX i krążki fibrowe VSM ACTIROX AF799 i AF890 łączy zastosowane w tych narzędziach trójkątne, ceramiczne ziarno ścierne. W przypadku materiałów ściernych PFERD ma ono nazwę „VICTOGRAIN”, zaś VSM – „ACTIROX”. Ziarno to wytwarza VSM, czołowy niemiecki producent materiałów ściernych. Jest ono geometrycznie kształtowane z małych kryształków elektrokorundu w trójkątne drobiny, które w materiałach ściernych zwrócone są swoimi bardzo ostrymi wierzchołkami w stronę

obrabianych powierzchni. Przytwierdzone są więc one do podłoża swoją szerszą podstawą, co stabilizuje je w procesie obróbki powierzchniowej. Podczas szlifowania, w tym bardzo agresywnego, nie dochodzi więc do wyłamywania poszczególnych ziaren z powierzchni czynnej ściernicy, lecz do mikrowykruszeń składowych kryształków, w wyniku czego powstają nowe ostre krawędzie skrawające.

Ściernica tarczowa Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX

Dzięki temu narzędzia, w których zastosowano produkowane przez VSM trójkątne ceramiczne ziarno ścierne, są ostre przez cały czas swojej eksploatacji, a także odznaczają się wydłużoną żywotnością. Główną korzyścią, którą daje to ziarno, jest znaczne zwiększenie wydajności pracy i wydatne wydłużenie czasu eksploatacji narzędzi ściernych w porównaniu do ściernic ze standardowym elektrokorundem ceramicznym. Co ważne, w procesie szlifowania powstaje też niższa temperatura, która jest korzystna zarówno dla obrabianych materiałów metalowych, jak i samych ściernic. Potrzeba także mniej energii do szlifowania, gdyż forma i wielkość trójkątnych ziaren ściernych umożliwia pracę pod optymalnym kątem. Oczywiście, stopień wymienionych korzyści z pracy ściernica mi z trójkątnym, ceramicznym ziarnem ściernym VSM zależy też od jakości innych ich części składowych, takich jak np. podłoże czy spoiwo. Dlatego w redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy materiały ścierne nowej generacji, a dokładniej mówiąc: ściernicę tarczową Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX i krążki fibrowe VSM ACTIROX.

Ściernica tarczowa Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX – test redakcyjny

To tarcza ścierna o innej, aczkolwiek podobnej budowie do klasycznych materiałów ściernych nasypowych. Podłoże w niej nie stanowi ani papier, ani płótno czy fibra, lecz odpowiednio ukształtowany talerz wsporczy. Wykonano go z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Do jego spodniej powierzchni mającej kształt odpowiednio zakrzywionego pierścienia zamocowano trójkątne, ceramiczne ziarno ścierne VICTOGRAIN z użyciem żywic syntetycznych, które pełną funkcję spoiwa – podobnie jak w przypadku klasycznie skonstruowanych materiałów ściernych nasypowych. W środku ściernica tarczowa Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX, której średnica wynosi 115 lub 125 mm, ma otwór 22,23 mm służący do jej mocowania w małych szlifierkach kątowych.

Konstrukcyjnie i funkcjonalnie ściernica tarczowa Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX może być porównana więc albo do listkowych ściernic talerzowych, albo do krążków fibrowych. W przypadku pierwszych narzędzi ma ona uproszczoną budowę i oferuje znacznie wyższą efektywność szlifowania zgrubnego, m.in. z powodu większej powierzchni ściernej uczestniczącej w procesie obróbki. Natomiast w porównaniu do krążków fibrowych nie wymaga użycia dodatkowego, pośredniczącego dysku wsporczego i jest bardziej stabilna wymiarowo oraz umożliwia szlifowanie z większym dociskiem, który w wypadku napędów o dużej mocy rzędu 1500-1900 W powoduje wyraźny wzrost wydajności pracy. Jest ona też łatwa w czyszczeniu, nie szkodzi jej umycie pod bieżącą wodą, którą łatwo wypłukać urobek zalegający w przestrzeniach między ziarnami VICTOGRAIN. Można ją także obciągać obwodowo, usuwając w ten sposób powierzchnię pozbawioną ziarna ściernego. W tym celu należy użyć pilnika lub płytki skrawającej. Ściernica tarczowa Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX jest obciągana pod kątem 45°, dociskając do wspomnianego pilnika czy płytki skrawającej.

Bardzo ważną cechą tego narzędzia są zauważalnie zredukowane hałas i wibracje.
Testowana ściernica Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX przeznaczona jest do zgrubnego szlifowania stali, stali nierdzewnej (INOX). Można nią wykonywać szlif powierzchniowy, obróbkę spawów, fazowanie, odgratowywanie itp.

Podczas prób testowych sprawdzaliśmy ściernicę Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX o średnicy 125 mm, napędzając ją przewodową szlifierką kątową o mocy nominalnej 1700 W i elektronicznie stabilizowanych obrotach 11.500/min. W wyniku 30-sekundowego szlifowania zgrubnego z dużym posuwem usunęliśmy:
• 50 g materiału z płaskownika ze stali konstrukcyjnej 10 x 100 mm;
• 48 g materiału z płaskownika ze stali konstrukcyjnej 5 x 80 mm;
• 50 g materiału z pręta ze stali konstrukcyjnej o średnicy 30 mm.
Ściernica Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX została użyta także do fazowania krawędzi płaskownika ze stali konstrukcyjnej 10 x 100 mm. Zadanie to wykonuje się bardzo łatwo. Narzędziem można także fazować dokładnie z ręki, ale to wymaga pewnej wprawy, którą powinien mieć każdy profesjonalny szlifierz.

Jak porówna się te wyniki z wynikami fibrowych krążków ściernych o tym samym przeznaczeniu, które uzyskano w warsztacie redakcyjnym, to okazuje się, że tarcza Pferd CC-GRIND-ROBUST SGP STEELOX należy do najwydajniejszych narzędzi ściernych z ceramicznym ziarnem trójkątnym na rynku. Oferuje w porównaniu do najwydajniejszych krążków fibrowych z ceramicznym ziarnem trójkątnym efektywność pracy wyższą o 10-15%. Szlifuje się nią także o 60-65% efektywniej w porównaniu do najwydajniejszych dostępnych obecnie talerzowych ściernic listkowych.

Krążki fibrowe VSM ACTIROX AF799 i AF890

Krążki fibrowe VSM ACTIROX AF799 i AF890 – test redakcyjny

To bliźniacze narzędzia. Zastosowano w nich podkład z mocnej wulkanizowanej fibry, spoiwo z żywicy syntetycznej oraz trójkątne, ceramiczne ziarno ścierne ACTIROX. Pod względem konstrukcyjnym krążek AF 890 różni się od AF 799 pokryciem jego powierzchni roboczej aktywną powłoką VSM TOP SIZE, która obniża temperaturę w strefie szlifowania i wydłuża żywotność narzędzia. Jak łatwo zauważyć, ma ona wpływ na przeznaczenie materiałowe testowanych krążków ściernych. Pierwszy z nich (AF799) stosuje się do obróbki stali, stali nierdzewnych, aluminium i metali nieżelaznych, zaś drugi (AF890) – do nadstopów, stali, stali nierdzewnych, aluminium i metali nieżelaznych. Narzędzia te przeznaczone są do szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego, gratowania itp. Dostępne są w średnicach 115, 125 i 180 mm oraz granulacjach 36+, 60+ i 80+.

Krążki fibrowe VSM ACTIROX AF799 i AF890 o średnicy 125 mm sprawdziliśmy w szlifowaniu materiałów stalowych, napędzając je przewodową szlifierką kątową o mocy nominalnej 1700 W i stabilizowanych obrotach 11.500/min. Do mocowania testowanych narzędzi zastosowaliśmy bardzo sztywny profesjonalny dysk wsporczy. Krążkiem AF799 o granulacji 36+ szlifowaliśmy zgrubnie stal konstrukcyjną. Stosując dość duży posuw podczas 30-sekundowej obróbki, usunęliśmy:
• 45 g materiału z płaskownika 10 x 100 mm;
• 47 g materiału z płaskownika 5 x 80 mm;
• 54 g materiału z pręta o średnicy 30 mm.

W przypadku AF890 testowaliśmy krążki fibrowe o granulacji 36+ i 60+. Pierwszym (36+) w ciągu 30 s usunęliśmy 45 g materiału z pręta ze stali konstrukcyjnej o średnicy 30 mm (szlifowanie z dużym dociskiem), zaś drugim (60+) – 15 g materiału z płaskownika

INOX (szlifowanie z lekkim dociskiem) i 18 g materiału z połączonych spawem kątowników INOX, w tym wykonaliśmy obróbkę powierzchniową połączenia spawanego (szlifowanie z lekkim dociskiem).

Reasumując, krążki fibrowe VSM ACTIROX AF799 i AF890 pod względem agresywnego szlifowania nie ustępują konkurencyjnym, najwydajniejszym krążkom fibrowym z ceramicznym, trójkątnym ziarnem ściernym. Z kolei w szlifowaniu stali nierdzewnej i spawów krążek AF890 łączy wysoce wydajne szlifowanie z bardzo dobrą jakością powierzchni uzyskaną przy obrotach 11.500/min. Oznacza to, że aktywna powłoka VSM TOP SIZE doskonale spełnia swoją rolę, wydajnie chłodząc powierzchnię obrabianą i zabezpieczając ją przed przypaleniem, co – jak łatwo zauważyć – umożliwia znaczne przyspieszenie pracy i zwiększenie jej jakości.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments