Materiały ścierne klasy premium od Festool (część II)
W swojej ofercie Festool, oprócz elektronarzędzi klasy premium, ma także bogaty asortyment wysokiej jakości, specjalnie dobranych materiałów ściernych. Zgrupowano jej w liniach Saphir, Rubin 2, Granat, Granat Net, Granat Soft, Platin 2 i Vlies.
W II części artykułu opowiemy o materiałach ściernych z linii Saphir, Granat Net, Granat Soft i Vlies. Tak jak informowaliśmy, omawiane akcesoria ścierne zoptymalizowano do obróbki powierzchniowej z użyciem szlifierek mimośrodowych, delta i przegubowych produkcji Festool oraz do szlifowania ręcznego. Są one więc istotną częścią systemów
szlifierskich Festool. Jakkolwiek, akcesoriów tych można z powodzeniem używać także na tego typu sprzęcie innych producentów. Materiały ścierne z linii Saphir, Granat Net, Granat Soft i Vlies wyróżnia nie tylko systemowy charakter, ale też jakość premium, co oznacza: długą ich żywotność, wysoką jakość oraz efektywność szlifowania, jak i pełną integrację z systemami odpylania stosowanymi we wspomnianych szlifierkach. Sprzęt ten zoptymalizowano do współpracy z odkurzaczami przemysłowymi Festool, które w jego przypadku umożliwiają najskuteczniejsze usuwanie pyłu podczas szlifowania.
Krążki Festool Saphir
Materiały ścierne Saphir zaprojektowano do bardzo dużych obciążeń. Dlatego wykonano je na grubych podkładach płóciennych o wysokiej wytrzymałości. Zastosowano w nich ziarno elektrokorundowe o granulacjach od P24 do P80 i nasypach półotwartych. Zamocowane je do podłoży papierowych spoiwem z żywic syntetycznych. Akcesoria Saphir dostępne są wyłącznie w formie krążków ściernych o średnicach 125, 150 i 225 mm.
Co ważne, krążki ścierne Saphir o średnicy 150 mm kompatybilne są z wysoko wydajnym systemem usuwania pyłu MULTI-JETSTREAM 2 stosowanym w szlifierkach mimośrodowych Festool, które wyposażone są w talerze 150 mm. Krążki te mają więc 49-otworową perforację o specjalnym wzorze. W pozostałych akcesoriach Saphir wykonano perforacje o wzorach zgodnych z ułożeniem otworów odsysających pył znajdujących się w stopach szlifierek mimośrodowych 125 mm i przegubowych 225 mm produkcji Festool. Perforacje te umożliwiają bardzo efektywne odsysanie pyłu podczas pracy wymienionym sprzętem zintegrowanym z odkurzaczami przemysłowymi Festool.
Omawiane materiały ścierne Saphir wyposażono w mocowanie rzepowe StickFix o wysokiej wytrzymałości. Nie dochodzi więc do ich deformacji czy oderwania od talerza szlifierskiego podczas obróbki prowadzonej z dużym dociskiem i/lub posuwem.
Prezentowane materiały ścierne Saphir mają kolor brązowo-fioletowy i przeznaczone są do mechanicznego usuwania z twardych podłoży (lite drewno, sklejki, MDF, tynki mineralne, metale) grubych powłok z lakierów czy farb, jak też mocno przylegających zabrudzeń, zanieczyszczeń itp. Doskonale nadają się do szlifowania zgrubnego i wstępnego surowego drewna litego (miękkiego i twardego), np. mającego powierzchnię porowatą po tartacznych piłach taśmowych. Krążki ścierne Saphir opracowano z myślą o cieślach, stolarzach, malarzach, renowatorach itd.
Krążki i arkusze ścierne Festool Granat Net
Materiały ścierne Granat Net przeznaczono do szlifowania mechanicznego. Wykonano je na bazie siatek z specjalnej włókniny o dużej wytrzymałości mechanicznej na rozerwanie. Jako ścierniwo w akcesoriach Granat Net zastosowano elektrokorund o granulacjach od P80 do P400 i nasypie otwartym.
Jak wiadomo, materiał bazowy z siatki umożliwia najefektywniejsze odsysanie pyłu szlifierskiego, gdyż jest on zbierany na całej powierzchni krążka czy arkusza ściernego.
Pod względem efektywności odpylania siatki ścierne Granat Net znacznie przewyższają krążki czy arkusze perforowane. Dlatego zaleca się ich stosowanie tam, gdzie pylenie jest najbardziej intensywne, jak też w przypadku szlifowania materiałów, które silnie zalepiają tradycyjne akcesoria ścierne, wydatnie skracając
ich żywotność. Narzędzia ścierne z linii Granat Net są dostępne w formie krążków ściernych o średnicach 125, 150 i 225 mm (do szlifierek mimośrodowych i rotacyjnych, w tym przegubowych), arkuszy delta 100 x 150 mm (do szlifierek delta) i arkuszy prostokątnych 80 x 133 mm (do szlifierek oscylacyjnych). Omawiane akcesoria mają kolor jasnoniebieski i wyposażono je też w mocowanie rzepowe StickFix. W przypadku szlifierek mimośrodowych 125 i 150 mm, jak też oscylacyjnych oraz delta zaleca się je stosować ze specjalnym przekładkami, które są w ofercie Festool.
Ma to na celu ochronę mocowania StickFix na talerzach szlifierskich tych elektronarzędzi. Krążki i arkusze ścierne Granat Net przeznaczone są do szlifowania wstępnego i międzyoperacyjnego (międzywarstwowego), takich materiałów jak szpachle lakiernicze i stolarskie, masy szpachlowe tynkarskie (szpachlówki), płyty MDF, lite drewno miękkie i twarde itp. Ich zalety może wykorzystać szeroka grupa profesjonalistów, a w tym cieśle, stolarze, malarze, lakiernicy, monterzy suchej zabudowy itd.
Krążki i arkusze Festool Granat Soft
To specjalistyczne akcesoria ścierne przeznaczone do obróbki ręcznej i mechanicznej z użyciem szlifierek przegubowych 225 mm. Bazę materiałów Granat Soft stanowi papier na piance o grubości 5 mm, który optymalnie dopasowuje się do podłoża i umożliwia równomierne, bardzo delikatne szlifowanie, które jest szczególnie pożądane przy obróbce miękkich gładzi gipsowych czy lakierniczych mas szpachlowych. W akcesoriach Granat Soft zastosowano ziarno elektrokorundu o granulacjach P80-P400. Są one dostępne są jedynie w formie krążków o średnicach 225 mm i rolek 115 mm x 25 m. Krążki, które przeznaczone są do szlifowania mechanicznego z użyciem szlifierek przegubowych, wyposażono w mocowanie rzepowe StickFix.
Materiały ścierne Granat Soft przeznaczono szlifowania międzyoperacyjnego i wykończeniowego. Krążkami szlifuje się mechanicznie różnego typu szpachle gipsowe stosowane na ścianach, zaś wyciętymi z rolek arkuszami obrabia się ręcznie szpachle lakiernicze i stolarskie, lakiery alkidowe i VOC aplikowane na powierzchniach profilowanych, np. zaokrągleniach czy konturach. Arkuszy tych można też użyć do ręcznego szlifowania szpachli ściennych.
Włókniny Festool Vlies
Mają one trzy podstawowe wykonania oznaczone różnymi kolorami. Brązowa służy do szlifowywania lub matowania różnorodnych powierzchni, w tym drewna, lakierów i metali. Zielona – do równomiernego, głębokiego wcierania oleju w drewno naturalne, podczas którego jego włókna są odcinane, zaś powierzchnia – wygładzana. Białą zaś opracowano do polerowania olejów i wosków uszlachetniających drewno naturalne. Wchłania ona nadmiar oleju lub wosku i usuwa go z powierzchni. Ponieważ nie zawiera ziaren ściernych, jest bardzo delikatna dla uszlachetnianych materiałów drewnianych. Bazą omawianych akcesoriów Vlies są lekko prasowane włókniny o strukturze przestrzennej. Brązowa i zielona zawiera mieszankę ziaren ściernych. W przypadku pierwszej z nich użytkownik ma do dyspozycji 3 granulacje oznaczone jako medium 100, fine 320 i super fine,
zaś wypadku drugiej – jedną green P180. Omawiane włókniny dostępne są w formie krążków o średnicach 125 mm (tylko brązowa) i 150 mm, przy tym włóknina brązowa występuje także w formie arkusza 80 x 130 mm. Narzędzia te więc stosuje się w szlifierkach mimośrodowych oraz oscylacyjnych. Do ich mocowania w talerzach tych elektronarzędzi służą rzepy StickFix.
Reasumując, nasz 2-częściowy artykuł pokazał, że Festool oferuje bardzo bogatą gamę materiałów szlifierskich do elektronarzędzi i szlifowania ręcznego. Naszym zdaniem, są one optymalnie dobrane pod względem parametrów pracy i zaspokajają pod względem efektywności i jakości szlifowania wymagania profesjonalistów zajmujących się obróbką drewna (stolarze, cieśle), lakiernictwem (lakiernicy, blacharze samochodowi), renowacją wnętrz, remontami budynków, wykonywaniem suchej zabudowy itp. Do tego umożliwiają praktycznie bezpyłową pracę i odznaczają się wysoką trwałością.
pins