Materiały ścierne klasy premium od Festool (cześć I)

Festool w swojej ofercie ma nie tylko elektronarzędzia klasy premium, ale także bogaty asortyment wysokiej jakości, specjalnie dobranych materiałów ściernych Saphir, Rubin 2, Granat, Granat Net, Granat Soft, Platin 2 i Vlies.

Omawiane materiały ścierne zoptymalizowane są do obróbki powierzchniowej z użyciem szlifierek mimośrodowych, delta, taśmowych i przegubowych produkcji Festool oraz do szlifowania ręcznego. Są one więc istotną częścią systemów szlifierskich Festool. Jakkolwiek, akcesoriów tych można z powodzeniem używać także na tego typu sprzęcie innych wytwórców. Prezentowane materiały ścierne wyróżnia

nie tylko 100-procentowe dopasowanie do szlifierek Festool, a także jakość premium. Dla profesjonalnego użytkownika oznacza to zarówno długą żywotność narzędzi ściernych, wysoką efektywność ich pracy, jak i pełną integrację z systemami odpylania zastosowanymi we wspomnianych szlifierkach, które – jak już nieraz informowaliśmy – zoptymalizowano do współpracy z odkurzaczami przemysłowymi Festool. Co ważne, prawidłowe użycie materiałów ściernych Festool umożliwia uzyskanie perfekcyjnych rezultatów w pracy pod względem założonej docelowej jakości i estetyki szlifowanych powierzchni. Ofertę tych akcesoriów tworzy 8 podstawowych ich linii: Rubin 2, Granat, Granat Net, Granat Soft, Saphir, Platin 2, włókniny Vlies green i włókniny Vlies. W 1. części artykułu omówimy akcesoria ścierne Festool z linii Rubin 2, Granat i Platin 2.

Krążki, arkusze i taśmy ścierne Festool z linii Rubin 2

Materiały ścierne Rubin 2 wykonano na podkładach papierowych o dużej wytrzymałości. Zastosowano w nich ziarno elektrokorundowe o granulacjach od P40 do P220 i nasypach półotwartych. Jest ono zamocowane do podłoży papierowych spoiwem z żywic syntetycznych. Akcesoria Rubin 2 dostępne są w formie krążków ściernych o średnicy 90, 125 i 150 mm, arkuszy delta 100 x 150 mm i 93 mm, arkuszy prostokątnych 80 x 133 mm, 93 x 178 mm i 115 x 228 mm, jak też bezkońcowych taśm szlifierskich 533 x 75 mm i 620 x 105 mm przeznaczonych dla szlifierek taśmowych.
Krążki ścierne Rubin 2 o średnicy 150 mm kompatybilne są z wysoko wydajnym systemem usuwania pyłu MULTI-JETSTREAM 2, co oznacza, że mają 49-otworową perforację o specjalnym wzorze. Przypomnijmy, że system MULTI-JETSTREAM 2 zapewnia praktycznie 100-procentową skuteczność usuwania pyłu podczas szlifowania szlifierkami mimośrodowymi Festool wyposażonymi w talerze o średnicach 150 mm.
W pozostałych akcesoriach Rubin 2, oprócz taśm szlifierskich, wykonano perforacje o wzorach zgodnych z ułożeniem otworów odsysających pył znajdujących się w stopach szlifierek mimośrodowych 90 i 125 mm, delta i oscylacyjnych produkcji Festool. Perforacja umożliwia bardzo efektywne odsysanie pyłu podczas pracy wymienionym sprzętem zintegrowanym z odkurzaczami przemysłowymi Festool.


Omawiane materiały ścierne Rubin 2 wyposażone są w mocowanie rzepowe StickFix o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu nawet podczas pracy z dużym dociskiem i/lub posuwem nie dochodzi do ich deformacji czy oderwania od stopy lub talerza szlifierskiego.
Prezentowane materiały ścierne Rubin 2 mają kolor brązowy i przeznaczone są do mechanicznego szlifowania drewna litego miękkiego i twardego, w tym egzotycznego, oraz materiałów i kompozytów drewnopochodnych. Można nimi wykonywać szlifowanie zgrubne, międzyoperacyjne, jak i wykończeniowe, w tym także podczas lakierowania drewna oraz powierzchniowej obróbki wstępnej pod olejowanie czy woskowanie. Krążki, arkusze i taśmy ścierne Rubin 2 opracowano z myślą o cieślach, stolarzach, malarzach, lakiernikach i przemyśle drzewnym oraz meblarskim.

Krążki, arkusze, rolki i gąbki ścierne Festool z linii Granat

Materiały ścierne Granat, w zależności od formy, zostały przeznaczone do szlifowania mechanicznego lub ręcznego. Wykonano je z bazowych materiałów

ściernych na podkładach papierowych o dużej wytrzymałości mechanicznej na rozerwanie i foliowych (wysokie granulacje P800, P1000, P1200 i P1500). Jako ścierniwo w akcesoriach Granat o granulacji od P40 do P80 zastosowano mieszankę ziarna elektrokorundowego z ceramicznym, zaś w materiałach ściernych o granulacji od P100 do P1500 – wysokiej jakości elektrokorund brązowy z domieszką tlenku tytanu o nazwie Blaubrand.
Elektrokorund Blaubrand produkowany jest w piecu łukowym w temperaturze ponad 2000°C w kontrolowanym procesie topnienia specjalnego rodzaju boksytu. Następnie w ten sposób otrzymany surowiec ulega wychłodzeniu i rozdrobnieniu. Potem w separatorach magnetycznych usuwane są z niego zanieczyszczenia metaliczne i przeprowadzany jest proces frakcjonowania granulometrycznego. Ziarna elektrokorundu BlauBrand są też prażone w średnich temperaturach w celu uzyskania najlepszych możliwych właściwości ściernych. Podlegają one w całym procesie produkcji surowej kontroli sprawdzającej ich parametry w niewielkich interwałach czasowych i dbającej o ich jednolitą wysoką jakość. Z kolei zawarta w ziarnach elektrokorundu Blaubrand niewielka ilość tlenku tytanu umożliwia uzyskanie ich średniej twardości o wielkości mieszczącej się pomiędzy twardością białego i brązowego korundu. Dlatego m.in. omawiane ziarna ścierne doskonałe sprawdzają się podczas szlifowania w ekstremalnych warunkach, gdzie wymagana jest najwyższa wydajność i optymalne ścieranie.


Narzędzia ścierne z linii Granat mają nasyp zamknięty i spoiwo z żywic syntetycznych z dodatkiem warstwy stearynianu cynku, która przeciwdziała zapychaniu się urobkiem ich powierzchni czynnych. Są one dostępne w formie krążków ściernych o średnicach 77, 90, 125, 150 i 225 mm (do szlifierek mimośrodowych i rotacyjnych, w tym przegubowych), arkuszy delta 100 x 150 mm (do szlifierek delta), arkuszy prostokątnych 80 x 133 mm, 93 x 178 mm, 115 x 228 mm (do szlifierek oscylacyjnych) i 230 x 280 mm (do szlifowania ręcznego), rolek 115 mm x 25 m (do szlifowania ręcznego), rolek z papierem na gąbce 115 mm x 25 m (do szlifowania ręcznego), 4-stronnych kostek ściernych 69 x 98 x 26 mm (do szlifowania ręcznego). Warto tu wspomnieć, że u dystrybutorów Festool krążki i arkusze ścierne Granat można zakupić w atrakcyjnych cenowo zestawach startowych.
Krążki Granat o średnicy 150 mm, tak jak podobne akcesoria Rubin 2, mają 49-otworową perforację i są kompatybilne ze wspomnianym systemem usuwania pyłu MULTI-JETSTREAM 2. W pozostałych akcesoriach Granat przeznaczonych do szlifowania mechanicznego wykonano perforacje zgodne z ułożeniem otworów odsysających pył w stopach i talerzach szlifierek Festool. Tak jak materiały Rubin 2 umożliwiają one wysoce efektywne odsysanie pyłu przez współpracujące ze szlifierkami odkurzacze przemysłowe Festool.


Materiały ścierne Granat, przeznaczone do szlifowania mechanicznego, wyposażono we wspomniane mocowanie na rzep StickFix. Wszystkie omawiane akcesoria ścierne Granat mają kolor jasnoniebieski. Pod względem przeznaczenia materiałowego zasadniczo są narzędziami uniwersalnymi. Festool poleca je szczególnie do szlifowania lakierów VOC (tj. zawierających lotne związki organiczne), twardych podłoży, najtwardszych podkładów, tworzyw sztucznych, materiałów mineralnych, akrylu, kompozytów (np. Corianu), szpachlówek, wypełniaczy itp. Można szlifować nimi zgrubnie, międzyoperacyjnie, jak i wykończeniowo, np. matowić powierzchnie pod polerowanie, oczyszczać, wyrównywać, profilować,

wygładzać itd. Materiały ścierne Granat przeznaczone są dla szerokiej grupy profesjonalistów, a w tym dla cieśli, stolarzy, malarzy, lakierników, monterów suchej zabudowy itd.

Krążki Festool z linii Platin 2

To wysoce specjalistyczne akcesoria ścierne przeznaczone do obróbki mechanicznej, a dokładnie mówiąc – wyłącznie do precyzyjnego szlifowania końcowego z użyciem szlifierek mimośrodowych. Bazę krążków Platin 2 stanowi lekkie płótno techniczne na gąbce, która umożliwia bardzo delikatne szlifowanie i dokładnie dopasowanie narzędzia do kształtu powierzchni obrabianej. W krążkach Platin 2 zastosowano ziarno węglik krzemu o granulacjach P400, P500, P1000, P2000 i P4000, a także mocowanie rzepowe StickFix. Omawiane narzędzia dostępne są jedynie w formie krążków o średnicach 77, 90, 125 i 150 mm. Przeznaczono je szlifowania wykończeniowego materiałów polimerowych, kompozytowych, lakierów wysokopołyskowych, tworzyw sztucznych itp. Krążki Platin 2 zostały opracowane z myślą pracach wykonywanych przez profesjonalistów z rzemiosła (cieśli, stolarzy, malarzy, lakierników), jak i z przemysłu samochodowego.

W drugiej części artykułu omówimy pozostałe materiały ścierne Festool: Saphire, Granat Net, Granat Soft i włókniny Vlies.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments