Małe przewodowe szlifierki kątowe (część III). Charakterystyka techniczna

Główne parametry techniczne, które charakteryzują, te elektronarzędzia, to: moc nominalna (W), moc użyteczna (W), prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1), gwint wrzeciona, średnica mocowanych ściernic tarczowych (mm) i ciężar urządzenia (kg).

Przypominamy, że moc nominalną podaje się w watach. Parametr ten informuje nas o zużyciu energii elektrycznej przez małą szlifierkę kątową. Obecnie maszyny te mają moc nominalną o wartości od ok. 500 do 2000 watów. Natomiast moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Od mocy zależy wydajność pracy elektronarzędzia i jego obciążalność. Zgodnie z tym do prac wymagających większej wydajności i

siły stosuje się maszyny mocniejsze i bardziej odporne na przeciążenia.
Wartość prędkości obrotowej małych szlifierek kątowych podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie 11.500 min-1. Specjalne wykonania tych maszyn przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej mają obroty obniżone do ok. 7600 min-1. Takie obroty zapewniają efektywne szlifowanie zarówno ściernicami tarczowymi o średnicy 100 i 115 mm, jak i 125 mm. Jednakże, pomimo tego, ze względów bezpieczeństwa pracy nie wolno stosować w tych urządzeniach ściernic tarczowych o innej średnicy niż przewidział producent.

Ważnym parametrem tych maszyn jest ciężar, stanowi bowiem jeden z czynników określających ergonomiczność urządzenia. Omawiane szlifierki nie mogą być za lekkie, gdyż za ich pomocą operator stawia opór dla wytwarzanego przez te maszyny momentu obrotowego, a także wywiera masą tych urządzeń odpowiedni nacisk podczas szlifowania. Małe szlifierki kątowe mają masę od ok. 1,3 do 2,9 kg.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar