Małe przewodowe szlifierki kątowe (część IId). Konstrukcja

Ważną częścią każdej dużej szlifierki kątowej jest uchwyt dodatkowy, ponieważ elektronarzędzia te wymagają obsługi dwiema rękami.

Obecnie stosuje się uchwyty amortyzujące wibracje, dzięki czemu tymi maszynami pracuje się wygodniej. Można je montować w dwóch pozycjach: po prawej i lewej stronie przekładni. Warto tu też wspomnieć o autobalanserze, który znacznie (do 50%) redukuje drgania wynikające z utraty wyważenia przez tarcze w procesie cięcia lub szlifowania. Rozwiązanie to nic innego jak zamocowany na wrzecionie maszyny pierścień, w którego wnętrzu wypełnionym olejem porusza się bezwładnie 6 metalowych kulek. Gdy podczas obrotów wrzeciona powstają wibracje, kulki przyjmują pozycje umożliwiające im kompensację wibracji

i tym samym zmniejszają drgania maszyny. Jak wiadomo, w UE obowiązują restrykcyjne normy ograniczające ekspozycję na wibracje pracowników fizycznych i dlatego stosowanie maszyn o obniżonych wibracjach jest obecnie koniecznym wymogiem.

Energię elektryczną do dużych szlifierek kątowych doprowadza się za pomocą kabla z końcówką umożliwiającą podłączenie go do standardowego gniazda elektrycznego. Kabel ten zamontowany jest na końcu maszyny. W niektórych maszynach stosuje się wymienne kable montowane na zatrzask.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar