Małe przewodowe szlifierki kątowe (część IIa). Konstrukcja

Typowa szlifierka kątowa składa się z następujących podstawowych części: silnika elektrycznego, wentylatora chłodzącego, zębatej przekładni kątowej, łożysk, wrzeciona z gwintem M14, blokady wrzeciona, osłony tarczowej, włącznika, elektronicznych układów sterowania, obudowy, uchwytu dodatkowego i przewodu zasilającego.

Małe szlifierki są wyposażane wyłącznie w elektryczne silniki komutatorowe zasilane jednofazowym prądem zmiennym 230 V. Często instaluje się w nich tzw. samoodłączające się szczotki węglowe. W ten sposób komutator zabezpieczany jest przed zetknięciem się z mocowaniem szczotek, które następuje w wyniku ich całkowitego zużycia i powoduje jego uszkodzenie. Omawiane maszyny mają także specjalne plastikowe śruby, po ich odkręceniu można szybko wymienić szczotki bez

konieczności demontowania całej obudowy tych elektronarzędzi.
Jak wiadomo, małe szlifierki kątowe klasy profesjonalnej przeznaczone są do pracy w środowisku o dużym zapyleniu. Dlatego ich wirniki zabezpiecza się specjalnymi żywicami przed działaniem kurzu i pyłu szlifierskiego. Aby zmniejszyć działanie pyłu na elementy silników, stosuje się też na wirniku specjalne koszyczki i oploty odbijające kurz oraz niedopuszczające do jego osadzania się na częściach silnika. Maszyny te potrzebują intensywnego chłodzenia, ponieważ są często przeciążane. Zapewnia je wentylator zamontowany na wrzecionie wirnika. Dzięki jego dużej wydajności możemy wykonywać pracę przez dłuższy czas bez szkody dla elektronarzędzia. Warto zwrócić uwagę, że wentylator w tych maszynach pełni jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie umożliwia szybkie schłodzenie urządzenia na obrotach luzem i jego tzw. przedmuchanie, przez co również z wnętrza elektronarzędzia usuwany jest kurz szlifierski.

Każda z omawianych tu szlifierek ma kątową przekładnię zębatą służącą do zmniejszenia obrotów silnika z ok. 25.000-30.000 min-1 do maksymalnie 10.000-11.000 min-1 lub do 2000-7600 min-1 (szlifierki specjalnie przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej). Bardzo istotne w konstrukcji profesjonalnych małych szlifierek kątowych są łożyska, za pośrednictwem których mocuje się elementy obracające się, a więc wirnik silnika, elementy przekładni wraz z wrzecionem. W tym celu używa się łożysk kulkowych i ślizgowych. Jak wiadomo, pewne i mocne osadzenie mechanizmów w łożyskach jest niezwykle ważne dla stabilności pracy maszyny, a także dla jej trwałości. Profesjonalne małe szlifierki kątowe odznaczają się bardzo pewnym osadzeniem łożysk i części mechanicznych.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar