MAKSYMALNA KONTROLA I EFEKTYWNOŚĆ PRACY. TEST MŁOTOWIERTARKI HIKOKI DH 28PEC

HiKOKI DH28PEC to przewodowa młotowiertarka o budowie pistoletowej, wyposażona w bezszczotkowy silnik i zaawansowane sterowanie elektroniczne. Sprawdziliśmy ją w trudnym teście wierceń udarowych i bezudarowych.

Młotowiertarka HiKOKI DH28PEC to kolejne zaawansowane technicznie elektronarzędzie przewodowe, w którym japońska marka zastosowała nowoczesny silnik bezszczotkowy. Jest pierwszą na świecie młotowiertarką przewodową w klasie 3 kg, którą wyposażono w tego typu jednostkę napędową, i najbardziej zaawansowanym technicznie tego typu urządzeniem dostępnym obecnie na rynku. Pracą silnika bezszczotkowego w HiKOKI DH28PEC steruje rozbudowany chipowy moduł elektroniczny, który jest bardzo solidnie wykonany. Elektronika pełni następujące funkcje: odpowiada za płynne uruchomienie silnika (tylko w trybie wolnym), regulację jego

obrotów (płynna i 2-biegowa) oraz momentu obrotowego, zaprogramowane czasowo wiercenie (Auto Stop), a także za ochronę antyprzeciążeniową i bezpieczeństwo pracy (system Reactive Force Control).

 

O praktycznych korzyściach, jakie dają silniki bezszczotkowe, zarówno w elektronarzędziach przewodowych, jak i bezprzewodowych, informowaliśmy wyczerpująco wiele razy na naszych łamach, więc nie będziemy tu ponownie o tym pisać. W testowanej młotowiertarce HiKOKI DH28PEC zastosowano tego typu jednostkę napędową o mocy nominalnej 900 W, co oznacza, że dysponuje ona mocą użyteczną na poziomie 630 W. Współpracuje z mechaniczną 1-biegową przekładnią oraz wysokosprawnym pneumatycznym mechanizmem udarowym. Urządzenie oferuje dwa biegi elektroniczne zwane trybami. Użytkownik ma więc do dyspozycji tryb niski i normalny. W trybie niskim obroty i udary wynoszą odpowiednio 0–750 min-1 oraz 3170 min-1, zaś w normalnym parametry te mają następujące wartości: 0–950 min-1 (obroty) i 4300 min-1 (udary). Maksymalna energia udaru w trybie normalnym wynosi 3,4 J. Tryb obrotów silnika wybiera się przyciskiem na panelu sterowania, który znajduje się na górze obudowy młotowiertarki. O wybranym trybie informują dwie diody LED. Tym samym przyciskiem włącza się też funkcję Auto Stop, umożliwiającą wiercenie w zaprogramowanym czasie. W tym celu należy go przytrzymać przez 2 s. Funkcja ta umożliwia wykonanie dowolnej liczby powtarzalnych operacji wiertarskich. Dzięki temu możemy w materiałach budowlanych wiercić otwory o bardzo zbliżonych wymiarach. Programowanie młotowiertarki HiKOKI DH28PEC polega na wywierceniu wzorcowego otworu, podczas którego zapamiętuje ona jego czas, co ma miejsce bezpośrednio po włączeniu funkcji Auto Stop. Na panelu sterowania miga wtedy dioda tej funkcji. Od tego momentu w zaprogramowanym czasie sprzęt będzie wykonywał wszystkie otwory, bez względu na średnicę zastosowanego wiertła. Oznacza to, że po jego osiągnięciu samoczynnie się wyłączy. O aktywności funkcji Auto Stop z zaprogramowanym czasem wiercenia informuje paląca się ciągłym światłem dioda. Funkcję tę wyłącza się tak samo jak uruchamia, czyli przez naciśnięcie przez 2 s przycisku na panelu sterowania.

 

Pod względem konstrukcyjnym testowane HiKOKI DH28PEC to młotowiertarka klasy 3,0 kg mająca klasyczną budowę pistoletową. Sprzęt jest świetne wyważony, a jego wszystkie powierzchnie chwytowe, w tym rękojeść główną i dodatkową, pokryto miękkim antypoślizgowym materiałem (soft grip). Wibracje powstające podczas pracy są redukowane przez system antywibracyjny (UVP). Młotowiertarką HiKOKI DH28PEC pracuje się więc wygodnie.

Japoński producent zadbał szczególnie o bezpieczeństwo pracy i zastosował w testowanej młotowiertarce DH28PEC mechaniczne sprzęgło ślizgowe oraz wspomniany system RFC (Reactive Force Control). RFC, mówiąc w uproszczeniu, to elektroniczne sprzęgło bezpieczeństwa. Jego elektronika stale monitoruje obroty silnika i jeśli pojawią się nagłe zmiany ich wielkości, co ma miejsce w chwili zakleszczenia się wiertła, momentalnie wyłącza maszynę. Tym samym zapobiega kontuzji rąk spowodowanej wyrwaniem się maszyny z dłoni użytkownika. Wyłączenie zasilania w wyniku zadziałania systemu RFC sygnalizowane jest miganiem diod na panelu sterowania.

 

Testowanym sprzętem możemy wykonywać wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie. Wywiercimy nim udarowo w betonie wiertłami SDS-plus otwory o maksymalnej średnicy 28 mm, zaś koronami – od 25 do 50 mm. Natomiast bezudarowo wykonamy otwory w stali o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie – 32 mm.

 

Obsługa HiKOKI

DH28PEC jest bardzo prosta i intuicyjna. Parametry pracy silnika reguluje się płynnie za pomocą dużego włącznika głównego. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się słupkowym przełącznikiem w górnej części uchwytu, zaś rodzaj pracy – pokrętłem znajdującym się po lewej stronie przekładni. Dodatkowy uchwyt boczny mocuje się w dowolnej pozycji wokół osi. Można w nim zamontować ogranicznik głębokości wiercenia. W HiKOKI DH28PEC zastosowano szybkomocujący uchwyt narzędziowy SDS-plus – do zamontowania osprzętu wystarczy więc wsunąć go w gniazdo, a słyszalne wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie.


Wyniki testów redakcyjnych młotowiertarki HiKOKI DH28PEC

Przeprowadziliśmy podczas nich próby udarowe i bezudarowe. Rozpoczęliśmy delikatnie od wykonania w bloczku z betonu C40/C45 otworu o średnicy 12 mm i głębokości 200 mm w trybie niskim. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 46,11 s. Wywiercenie tego samego otworu w trybie wysokim zajęło nam równe 26 s. Następnie wiertłem 16 mm w tym samym bloczku wykonaliśmy otwór o głębokości 200 mm, co zajęło nam w trybie normalnym 45,04 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności wiercenia udarowego i w uchwycie SDS-plus młotowiertarki HiKOKI DH28PEC zamontowaliśmy wiertło 20 mm. Otwór o głębokości 250 mm w tym samym materiale betonowym z użyciem trybu normalnego powstał w 67,08 s. Zachęceni bardzo dobrymi wynikami pod względem efektywności wiercenia w uchwycie SDS-plus młotowiertarki HiKOKI DH28PEC zamocowaliśmy wiertło SDS-plus o średnicy 28 mm. Wykonaliśmy nim w tym samym elemencie z twardego betonu C40/C45, korzystając z trybu normalnego, otwór o głębokości 160 mm. Operacja trwała 109,03 s. Próby udarowe pokazały, że młotowiertarka HiKOKI DH28PEC oferuje bardzo szeroki zakres wiercenia udarowego w twardych materiałach betonowych, zapewniając przy tym najwyższą wydajność pracy na rynku w klasie 3-kilogramowych młotków SDS-plus. Udarowe testy HiKOKI DH28PEC dopełniła próba wiercenia bezudarowego w drewnie. W tym celu wykorzystaliśmy dodatkowy szybkomocujący uchwyt wiertarski i wycinak koronowy o średnicy 57 mm. Otwór przelotowy o długości 50 mm w belce sosnowej wykonaliśmy nim w 3,2 s. W ostatnim teście sprawdziliśmy efektywność funkcji podkuwania. W tym celu wbiliśmy za pomocą specjalnego bijaka w belkę sosnową gwóźdź 9 x 300 mm. HiKOKI wykonało to zadanie w 20,11 s.

Reasumując, wykonane bardzo trudne próby testowe pokazały, że młotowiertarka HiKOKI DH28PEC zapewnia bardzo szybkie wykonanie najcięższych zadań na budowie czy podczas remontu. Jest do tego bardzo solidnie wykonana i zawiera sporą porcję innowacyjnych rozwiązań technicznych (silnik bezszczotkowy, sterowanie mikroprocesorowe, system antywibracyjny, RFC i Auto Stop). Naszym zdaniem testowane elektronarzędzie wyznacza obecnie najwyższe standardy zaawansowania technicznego i efektywności pracy dla młotowiertarek SDS-plus klasy 3 kg.

pins

Dane techniczne akumulatorowej młotowiertarki HiKOKI DH28PEC

Moc nominalna900 W
Energia pojedynczego udaru (zgodnie z EPTA 5.0)3.4 J
Maks. średnica otworów w betonie dla wierteł/koron SDS-plus28/50 mm
Maks. średnica otworów w stali/drewnie13/32 mm
Prędkość obrotowa biegu jałowego (tryb niski/normalny)0-750/0-950 min-1
Częstotliwość udarów przy pełnym obciążeniu (tryb niski/normalny)0-3170/0-4300 min-1
Wymiary (dł. x szer. x wys.)355 x 80 x 198 mm
Waga3,0kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments