MAKITA XGT – PLATFORMA WYSOKICH MOCY

W ub.r. Makita wprowadziła do swojej oferty akumulatorowe elektronarzędzia z linii XGT 40Vmax. Oferują one najwyższą moc i trwałość dzięki zastosowaniu w nich innowacyjnych rozwiązań: najnowszej technologii zasilania Li-Ion i cyfrowej, programowalnej elektroniki sterującej i komunikującej akumulator z ładowarką i zasilanym nim urządzeniem.

Platforma Makita XGT

Elektronarzędzia Makita z linii XGT 40Vmax zostały specjalnie zaprojektowane do wykonywania bardzo trudnych zadań w budownictwie, przemyśle i rzemiośle, wymagających wykorzystania bardzo dużych mocy. Japoński producent opracował specjalnie dla nich technologiczną platformę XGT. Oprócz nich podstawowymi jej składnikami są wysokiej mocy akumulatory XGT 40Vmax. Specjalnie dla platformy XGT zaprojektowano cyfrową elektronikę sterującą, która zawiera oprogramowanie komunikujące

elektronarzędzia i akumulatory oraz optymalizujące ich współpracę. Jego ważną cechą jest otwartość na innowacje. Oprogramowanie więc umożliwia rozwój technologiczny platformy XGT i w przyszłości adaptację innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu platforma XGT ma stać się wkrótce najdoskonalszym na rynku systemem akumulatorowych elektronarzędzi wysokiej mocy i wzmocnić japońskiego producenta na pozycji globalnego lidera technologicznego.

Akumulatory XGT 40Vmax

To energetyczna podstawa platformy XGT. Zastosowano w nich najnowszej generacji ogniwa Li-Ion. Dzięki nim generują maksymalne napięcie zasilania wynoszące 40 V (napięcie średnie – 36 V) i mają niewielkie gabaryty oraz masę. Pod tymi względami np. akumulator XGT 40 Vmax/4.0 Ah tylko w niewielkim stopniu różni się od popularnych litowo-jonowych baterii Makita o napięciu 18 V i pojemności 4.0 lub 5.0 Ah. Oferuje on jednak w porównaniu z nimi 2 razy wyższe napięcie zasilania i w konsekwencji co najmniej 2-krotnie wyższą moc, którą mogą efektywnie wykorzystać elektronarzędzia Makita z linii XGT 40Vmax.

Akumulatory XGT zostały wyposażone w obudowy odporne na uszkodzenia mechaniczne, pył i wodę, mające wzmocnione uchwyty ogniw Li-Ion i specjalne przestrzenie amortyzujące wstrząsy. Znajdujące się wewnątrz nich ogniwa są dodatkowo chronione trójwarstwową, wodoodporną strukturą złożoną warstwy izolującej, membrany i pierścienia. W akumulatorach XGT zastosowano też styki zabezpieczone przed zwarciem ścianką ochronną, która nie dopuszcza do nich wody i pyłu. Mają one też wysoce trwałe mocowanie do elektronarzędzi, wzmocniono je m.in. przez użycie wytrzymałych mechanicznie i odpornych na wstrząsy szyn. Aby użytkownicy mogli na bieżąco monitorować ilość dostępnej energii, baterie wyposażono w 4-diodowe wskaźniki stanu naładowania. Jak widać, akumulatory XGT przygotowano do bardzo trudnych zadań – muszą bowiem maszynom XGT 40 Vmax nie tylko dostarczać bardzo dużych ilości energii, ale także być przy tym odporne na ekstremalne warunki pracy: drgania, kurz, pył i wodę.

Makita oferuje dwa systemowe akumulatory Li-Ion przeznaczone do zasilania elektronarzędzi z linii XGT 40Vmax: 2,5-amperogodzinny BL4025 i 4-amperogodzinny BL4040. Do napełniania ich energią służy szybka ładowarka DC40RA. Ładuje ona do pełna (100%) akumulator BL4025 w 28 min, zaś BL4040 – w 45 min. Ładowarki systemu XGT można również użyć do ładowania akumulatorów 18 V LXT za pośrednictwem adaptera ADP10, co wydatnie skraca czas ich napełniania energią elektryczną. W ładowarce DC40RA zastosowano system schładzania ogniw wykorzystujący dwa wydajne wentylatory.

Nad pracą akumulatorów, ładowarki i maszyn z linii XGT 40Vmax czuwa spajająca je w jeden narzędziowy system wspomniana programowalna cyfrowa elektronika sterująca. Jej główne funkcje to optymalizacja poboru energii i procesu ładowania, zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika oraz ogniw Li-Ion, niedopuszczenie do nadmiernego ich rozładowania, jak też sterowanie i regulacja pracy elektronarzędzi.

Akumulatorowe elektronarzędzia z linii XGT 40Vmax

To najmocniejszy i najbardziej wydajny sprzęt produkowany przez firmę Makita, w którego skład wchodzą też urządzenia zasilane dwoma akumulatorami XGT 40Vmax o mocy przekraczające 2 kW. Obecnie linia XGT liczy 70 maszyn: elektronarzędzia i sprzęt ogrodowy oraz urządzenia pomocnicze (np. latarki czy wentylatory). W maszynach zastosowano najnowsze technologie, w tym wysokosprawne silniki bezszczotkowe BLDC, elektroniczny anty-restart uniemożliwiający ich przypadkowe uruchomienie oraz zoptymalizowane rozwiązania mechaniczne, jak również wytrzymałe i szczelne obudowy (technologia XPT),

które wykonano z aluminium lub lekkich stopów magnezowych oraz z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Sprzęt jest ergonomiczny, dobrze wyważony, ma niską masę, a jego rękojeści i miejsca obudowy służące do chwytania pokryto miękkimi wykładzinami. W artykule omawiany wybrane z linii XGT 40Vmax elektronarzędzia i urządzenia ogrodowe Makita.

Pilarka tarczowa Makita RS002G

Pod względem konstrukcji to klasycznie skonstruowana pilarka na tarcze 260 mm z tylną rękojeścią. Przeznaczona jest do zgrubnego cięcia drewna i materiałów drewnianych. Jej silnik bezszczotkowy BLDC na biegu jałowym generuje 4000 obr./min. Pilarkę wyposażono w układ łagodnego rozruchu i szybki hamulec tarczy. Ma ona też regulacje głębokości cięcia i jego skosu w pionie w zakresie 0-56°. Sprzęt oferuje maksymalną głębokość cięcia wynoszącą 95 mm dla kąta 90°, 70 mm dla 45° i 54,5 mm dla 56°. W górnej osłonie pilarki, wykonanej ze lekkiego stopu magnezowego, mocuje się kruciec służący do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Pilarkę wyposażono w Auto-start Wireless System (AWS) umożliwiający za pomocą technologii Bluetooth 4.1 zdalne uruchamianie i wyłączanie odkurzaczy akumulatorowych lub bezprzewodowych Makita. Pilarka tarczowa Makita RS002G jest lekka oraz łatwa w prowadzeniu i posiada hak do jej zawieszania. Zapewnia bardzo wysoką wydajność cięcia.

Młot udarowo-obrotowy SDS-max Makita HR006G

To obecnie najmocniejszy na rynku akumulatorowy młot SDS-max typu kombi, generujący udary o energii 21,4 J. Jest to wynikiem zastosowania w nim zasilania dwoma akumulatorami XGT 40Vmax (2 x 40 V). Młot Makita HR006G ma budowę „L” i rękojeść „D”. Jego silnik bezszczotkowy BLDC za pośrednictwem 1-biegowej przekładni i pneumatycznego mechanizmu udarowego generuje od 150 do 310 obr./min oraz 1100-2250 udarów/min. Makita HR006G oferuje dwa tryby pracy: wiercenie udarowe i kucie. Zastosowano w nim rozbudowaną elektronikę mikroprocesorową. Jej funkcje to: łagodny rozruch, Active Feedback Sensing (AFT) automatycznie wyłączający sprzęt w przypadku nagłego spowolnienia lub zatrzymania wiertła (tzw. kick-back) oraz regulacja pokrętłem szybkości pracy (obrotów i udarów). Makitą HR006G wywiercimy w betonie za pomocą wierteł SDS-max otwory o średnicy do 52 mm, zaś koronami SDS-max – do 160 mm.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem zastosowanym w prezentowanym sprzęcie jest system antywibracyjny AVT (Anti-Vibration Technology). Ekspozycję operatora na drgania ogranicza też sam mechanizm udarowy, który na biegu jałowymi nie generuje uderzeń (system Soft No Load). Zaczyna on pracować dopiero w momencie zetknięcia wiertła lub dłuta z materiałem obrabianym.

Makita HR006G może współpracować z odkurzaczami przemysłowymi i warsztatowymi. Służą do tego skonstruowane przez japońskich inżynierów adaptery do odsysania zwiercin oraz skuwanego urobku. Dlatego bardzo ważną innowacją zastosowaną w przedstawianym młocie jest Auto-start Wireless System (AWS) umożliwiający zdalne włączanie/wyłączanie odkurzaczy bezprzewodowych i bezprzewodowych Makita. Omawiany młot Makita HR006G to elektronarzędzie do ekstremalnych zadań, wyposażone w uchwyt SDS-max, oferujące bardzo wysoką efektywność pracy. Niewątpliwie, pracę nim wspomagają 2 diody LED oświetlające miejsce kucia lub wiercenia.

Wiertarko-wkrętarka udarowa Makita HP001G

Jej bezszczotkowy silnik

BLDC współpracuje 2-biegową przekładnią planetarną. Użytkownik na 1. biegu ma do dyspozycji 0-650 obr./min, 0 – 9750 udarów/min i wysoki moment obrotowy 140 Nm, zaś na 2. – 0-2600 obr./min, 39000 udarów/min i 68 Nm. Wiertarko-wkrętarka Makita HP001G oferuje 3 tryby pracy: wiercenie, wiercenie z udarem mechanicznym i wkręcanie. Do regulacji momentu obrotowego w trybie wkręcania służy sprzęgło elektroniczne. Parametr ten ustawia się pokrętłem znajdującym się na mocowaniu akumulatora. O wybranym momencie informuje cyfrowy wyświetlacz, który zlokalizowano obok pokrętła na panelu sterowania. Użytkownik ma do dyspozycji 62 ustawienia tego parametru: 41 na 1. przełożeniu (1-45 Nm) i 21 na 2. biegu (1-10 Nm). Urządzenie zapamiętuje dwa ostatnio ustawione momenty (po jednym dla każdego biegu). Wykonamy nim w drewnie otwory o średnicy do 50 mm (wiertło, świder), 76 mm (sednik) i 152 mm (otwornica), w stali do 20 mm i murze do 20 mm. Zamontujemy też wkręty o średnicy do 10 mm i śruby do M6.

W wiertarko-wkrętarce udarowej HP001G zastosowano system Active Feedback Sensing (AFT), który w przypadku zakleszczenia się wiertła natychmiast wyłącza silnik i tym samym zapobiega kontuzjom dłoni oraz ramion użytkowników. W urządzeniu znajdziemy też szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1,5-13 mm, automatyczną blokadę wrzeciona pozwalającą wygodnie i pewnie montować osprzęt oraz szybki hamulec wrzeciona. Użytkownik ma też do dyspozycji przedłużany uchwyt boczny, który można zamontować po prawej lub lewej stronie maszyny. Są też 2 diody doświetlające miejsce wkręcania lub wiercenia. Wiertarko-wkrętarka udarowa Makita HP001G zapewnia wysoce efektywne wykonywanie najtrudniejszych zadań na placach budów, w zakładach przemysłowych, warsztatach itp.

Szlifierki kątowe Makita GA023G i GA029G

Stosuje się w nich tarcze do cięcia i szlifowania o średnicy 125 mm. Urządzenia napędza wysokosprawny silnik bezszczotkowy (BLDC), który generuje 3000-8500 obr./min. Reguluje się je elektronicznie 5-stopniowym pokrętłem. Omawiane szlifierki kątowe, oprócz regulacji obrotów, mają także elektroniczną kontrolę automatycznie dostosowującą ich wielkość i moment do aktualnego obciążenia (Automatic Torque Drive Technology – skr. ADT). Wyposażono je w system Active Feedback Sensing (technologia AFT), który automatycznie wyłącza elektronarzędzia w wypadku nagłego zaklinowania tarczy (tzw. kick-back) i chroni użytkowników przed obrażeniami. W omawianych szlifierkach znajdziemy też układ łagodnego rozruchu oraz hamulec elektryczny tarczy. Kolejnym bardzo ważnym systemem zastosowanym w szlifierkach GA023G i GA029G jest Auto-start Wireless System (AWS) ułatwiający współpracę z odkurzaczami.
Omawiane elektronarzędzia różnią się rodzajem posiadanego włącznika. W GA023G mamy włącznik ślizgowy, zaś w GA029G łatwy w obsłudze duży włącznik spustowy. Akumulatorowa szlifierki kątowe Makita GA023G GA029G to mocne i wydajne elektronarzędzia. Można nimi z powodzeniem, bez ryzyka obniżenia efektywności i jakości pracy, zastąpić przewodowe szlifierki kątowe o mocach nominalnych 1300-1600 W.

Kosa Makita UR012G

Wyposażono ją w zasilanie dwoma akumulatorami XGT 40Vmax i przeznaczono do ciężkich prac, np. koszenia dużych, zachwaszczonych areałów. Jej bezszczotkowy silnik dysponujący mocą użyteczną 2 kW zapewnia wydajność porównywalną z kosami spalinowymi napędzanymi silnikami o pojemność 40 cm3. W sprzęcie zastosowano 3-stopniową regulację obrotów

(maksymalnie 6400/min) z funkcją zmiany ich kierunku, jak również Automatic Torque Drive Technology (ADT) zwiększającą prędkość i moment obrotowy pod obciążeniem i zapewniającą efektywną pracę, a także Active Feedback Technology (AFT) chroniącą przed odrzutem i zwiększającą bezpieczeństwo pracy. Jest też łatwy w obsłudze panel kontrolny oraz spust do sterowania prędkością obrotową.

Program Try&Buy

Elektronarzędzia XGT 40Vmax Makita objęła programem Try&Buy i nieustannie rozwija autoryzowane punkty handlowe, w których klienci mogą przetestować te produkty. Do tego osoby, które chcą dokładnie zapoznać się z elektronarzędziami XGT 40Vmax i zakupić je, mają do dyspozycji mobilny Demo Team jeżdżący samochodem prezentacyjnym bogato wyposażonym w maszyny, jak i materiały testowe. Może on przyjechać do każdego klienta i zaprezentować sprzęt. Podczas takiej wizyty można również przetestować go i skorzystać z wiedzy doradców technicznych Makity. Aby zamówić wizytę Demo Teamu, należy wejść na stronę www.makita.pl, kliknąć w zakładkę Pokazy/Szkolenia oraz wypełnić krótki formularzzgłoszeniowy.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments