Makita na ogrodzie
Makita to czołowy dostawca urządzeń ogrodowych na polski rynek. W tym roku japońska firma wprowadziła wiele innowacyjnych urządzeń, które pomagają nam pielęgnować ogrody oraz przydomowe działki i cieszyć się nimi w ciepłe wiosenne i letnie dni.
Akumulatorowe urządzenia ogrodowe
W ostatnich latach rozwój elektronarzędzi akumulatorowych był na tyle dynamiczny, że baterie trafiały praktycznie do wszystkich możliwych maszyn, w tym także do urządzeń ogrodowych. Zgodnie z tym trendem Makita zaproponowała posiadaczom dużych i małych ogrodów, usługodawcom i hobbystom zestaw niezbędnych urządzeń akumulatorowych do pielęgnacji ogrodu.
Bardzo bogata paleta różnych źródeł zasilania ma dwie bardzo ważne zalety. Po pierwsze, użytkownik może dobrać praktycznie każdy typ maszyny do wielkości swojego ogrodu i nie musi przepłacać za większe akumulatory, jeśli ich nie potrzebuje. Po drugie, wszystkie akumulatory w narzędziach ogrodowych to baterie systemowe, które pasują zarówno do sprzętu ogrodowego o tym samyn woltażu, jak i do reszty bezprzewodowych elektronarzędzi Makity. Do ich ładowania stosuje się tę samą ładowarkę sieciową.
Łatwo zorientować się, że oferta akumulatorowych narzędzi ogrodowych Makity jest bardzo bogata. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najważniejsze jest jednak to, że są wśród nich praktycznie odpowiedniki ręcznych narzędzi ogrodowych – małe nożyce do trawy UM164, małe, średnie i duże sekatory do żywopłotów (UH200DWX, BUH481, BUM168 itd.), małe podkaszarki (BUR141/BUR181) i duże kosy do trawy (BBC231URD), pilarki do cięcia drewna (B-UC122, UC250), dmuchawy do sprzątania liści (UB360 oraz BUB360) czy kosiarki do trawy jak LM430, a nawet opryskiwacz (BVF154). Dla ułatwienia wyboru podstawowych narzędzi do każdego ogrodu Makita przygotowała bardzo ciekawy zestaw, tzw. Combo. Komplet oznaczony jako Makita DK18021S tworzą: nożyce BUH523 do żywopłotów i innej roślinności krzewiastej, podkaszarka BUR181 do wycinania trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarki rotacyjnej i wielofunkcyjne nożyce BUM168 do trawy oraz krzewów. Sprzęt ten sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować sprzętu spalinowego ze względu gęstą zabudowę i bliskość sąsiadów. Wszystkie narzędzia czerpią energię z takiego samego akumulatora o napięciu 18 V i pojemności 1,3 Ah.
Z akumulatorowych narzędzi ogrodowych Makity mogą korzystać zarówno właściciele ogromnych posiadłości z dużymi ogrodami, jak i małych ogródków. Ci pierwsi docenią bezprzewodowe zasilanie podczas pielęgnacji trawników i żywopłotów w najbardziej odległych zakątkach posesji, a więc brak problemów z kablami, które podczas koszenia można łatwo przeciąć, jak też dużą poręczność i łatwość operowania. Tych drugich ucieszy zapewne bezszelestna praca niezakłócająca spokoju sąsiadom i optymalnie dobrana moc do wykonywanych zadań.
Przewodowe urządzenia ogrodowe
Tradycjonalistom Makita proponuje urządzenia zasilane sieciowo, czyli na prąd zmienny 230 V/50 Hz. Znajdziemy wśród nich pilarki łańcuchowe o mocach 1800 i 2000 W. 1800-watowe pilarki UC3520A i UC4020A mają ergonomiczny kształt i konstrukcję zapewniającą prostą obsługę, m.in. beznarzędziową wymianę prowadnicy oraz łańcucha tnącego, jak też automatyczne smarowanie łańcucha, uruchamiany bezwładnościowo jego hamulec, duży wziernik poziomu oleju oraz prawidłowo umiejscowione rękojeści gwarantujące najwyższą poręczność podczas dokonywania przycięć w pionie. Ich rękojeść główną pokryto antypoślizgową wykładziną gumową. Natomiast 2000-watowe pilarki UC3030A, UC3530A, UC3530AP i UC4030A, oprócz wspomnianych udogodnień, wyposażono w uruchamiany bezwładnościowo hamulec łańcucha w czasie 0,1 s, wysokiej jakości zamknięte łożyska kulkowe oraz smarowaną w sposób ciągły przekładnię i duży metalowy zderzak z rozstawionymi kolcami umożliwiający proste cięcie. Warto tu wspomnieć, że w pilarce UC3530AP zastosowano profesjonalną prowadnicę Pro i przewód zasilający o długości 5 m.
W ofercie Makity znajdziemy także rozdrabniarkę do świeżych gałęzi UD2500 (tegoroczna nowość). Ma ona nowoczesną, smukłą konstrukcję, z 67-litrowy pojemnik na masę roślinną oraz mocny silnik (2500 W), który umożliwia rozdrabnianie gałęzi o średnicy do 45 mm, a także duże koła z gumowanym bieżnikiem ułatwiające transport i prosty w obsłudze panel sterowania z automatycznym systemem antyblokującym oraz włącznikiem przód/tył.
Makita oferuje też bardzo szeroki asortyment urządzeń do pielęgnacji trawników: podkaszerek, kosiarek i wertykulatorów. Np. podkaszarka UR3000 to lekkie urządzenie z silnikiem 450 W, regulowanym uchwytem i aluminiową rurą teleskopową rozsuwaną do 24 cm i funkcją cięcia trawy w narożnikach (głowica obracana w zakresie 180°), zaś UM4030 przeznaczona jest do zadań wymagających większej siły (moc 1000 W, system antywibracyjny, automatyczna głowica żyłkowa, rękojeść pokryta materiałem antypoślizgowym). Kosiarki japońskiego producenta w zależności od modelu wyposażono silniki o mocach od 1100 do 1800 W. Mają one wiele rozwiązań ułatwiających ich użytkowanie: napęd poruszający urządzenie umożliwiający koszenie bez wysiłku (ELM4611), korpusy stalowe (m.in. ELM4610, ELM4611), regulacje wysokości cięcia, w tym także centralne, solidnie mocowane rękojeści, m.in. także regulowane. Kosiarkami Makity, w zależności od modelu, możemy ciąć trawę bez kosza, z koszem lub mulczować.
Weltykulatory Makity mają moc 1300 i 1800 W. W najbardziej zaawansowanym technicznie modelu 1800-watowym UV3600 znajdziemy centralną, 4-stopniową regulację wysokości roboczej, uchwyt mocujący przedłużacz, wyłącznik bezpieczeństwa, systemy łatwej oraz szybkiej wymiany ostrza tnącego oraz umożliwiające zmianę trybu pracy z wertykulatora na aerator, trwały aluminiowy wspornik wałka nożowego, regulowaną rękojeść gumowaną, obudowę z wbudowanym uchwytem do przenoszenia oraz kosz na trawę z materiału nieprzepuszczającego pył.
Ostatnią grupą asortymentową ogrodowych urządzeń przewodowych stanowią nożyce do żywopłotu. Do wyboru mamy 7 modeli od 400 do 670 W z hamulcem elektrycznym (np. UH4570, UH5570,
Urządzenia o napędzie spalinowym
Silniki spalinowe Makity to zarówno jednostki 2-, jak i 4-suwowe. Są to bardzo nowoczesne konstrukcje, mają komputerowo projektowane kształty i rozmiary cylindrów, tłoków i kanałów dolotowych. Gwarantują optymalne wykorzystanie paliwa m.in. dzięki bardzo korzystnemu rozkładowi mocy w stosunku do obrotów – uzyskują więc maksymalną moc i moment obrotowy już w dolnym zakresie prędkości obrotowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zastosowanie lekkich materiałów do wykonania wszystkich podzespołów silników spalinowych Makity pozwala im osiągać doskonały stosunek mocy do masy i minimalizuje rozmiary i wagę całego narzędzia.
Silnikom Makity towarzyszy bardzo nowoczesny osprzęt, który sprawia, że codzienna obsługa i praca maszynami spalinowymi jest równie przyjemna jak modelami elektrycznymi. Warto tutaj wspomnieć chociażby o cyfrowym układzie zapłonowym, który zapewnia optymalny moment zapłonu i steruje wielkością iskry. W efekcie mamy szybkie i łatwe uruchamianie silnika oraz jego stabilną pracę od obrotów jałowych do maksymalnych. Trzeba też pamitać o zaworze dekompresyjnym HappyStart, który w porównaniu z konstrukcjami bez tego rozwiązania redukuje aż o 70% siłę potrzebną do uruchomienia silnika. Natomiast rozruch zimnego silnika ułatwia pompka paliwowa Primer.
Inżynierowie z Makity opracowali 2-stopniowy system filtrów Airmaster, który skutecznie oczyszcza powietrze zasysane do komór spalania. Jak wiadomo, efektywne filtrowanie powietrza chroni mechanizm napędowy i zwiększa jego trwałość. Airmaster sprawia, że filtr główny w niektórych maszynach Makity wystarczy zmieniać raz w roku.
Omawiając napędy spalinowe Makity, należy tutaj wspomnieć chociażby o technologii SAS (w trakcie suwu ssania powietrze bez paliwa zostaje umieszczone między świeżą porcją mieszanki a wydalanymi spalinami w skrzyni korbowej silnika, co redukuje straty paliwa w procesie przedmuchiwania cylindra), o technologii SLR (zmodyfikowany układ wydechowy gwarantujący całkowite spalanie mieszanki w cylindrze) czy o zastosowaniu katalizatora (wmontowany w układ wydechowy powoduje dopalanie szkodliwych związków, chroniąc w ten sposób środowisko). W katalizator wyposażone są pilarki hobby i farmerskie, zaś pilarki profesjonalne mają systemy SLR oraz SAS.
Choć silniki 2-suwowe są cały czas stosowane w narzędziach ogrodowych japońskiego producenta głównie ze względu na niższą cenę, to jednak najnowsze modele narzędzi spalinowych pokazują wyraźny trend zmian technologicznych. Producent będzie systematycznie uzupełniał portfolio narzędzi o silniki 4-suwowe, za którymi przemawiają mocne argumenty. Takie motory są przede wszystkim oszczędniejsze. Okazuje się, że w ciągu 300 godz. ciągłej pracy silnik 4-suwowy zużywa 135 l benzyny i niecały litr oleju, podczas gdy podobny model 2-suwowy potrzebuje już 207 l paliwa i – uwaga – aż 4 l oleju do przygotowania mieszanki paliwowej. Takie zużycie paliwa i oleju przekłada się bezpośrednio na mniejsze koszty użytkowania. Ale nie tylko – silnik 2-suwowy o pojemności skokowej ok. 25 cm3 emituje do środowiska 224 g/kWh spalin, a motor o 4 suwach tylko 27 g/kWh. To o 80% mniej szkody dla otoczenia, w którym pracują narzędzia ogrodowe. Nowoczesne silniki 4-suwowe Makita MM4 cechują się wysokim momentem obrotowym i mocą. W porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami wytwarzają do 20-30% więcej mocy. To zasługa głównie małych świec zapłonowych i nowoczesnych systemów usprawniających spalanie benzyny.
W ofercie Makity na bieżący rok znalazły się m.in. nowe pilarki łańcuchowe, w których zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, m.in. technologie Easy Start i zapłonu MPI, które ułatwiają uruchomienie silników, jak też SAS i SLR. Mniejsze pilarki mają w układzie wydechowym katalizator, który dopala szkodliwe związki, chroniąc w ten sposób środowisko i zdrowie użytkowników pił łańcuchowych. Wspomniane rozwiązania wykorzystano zarówno w pilarkach profesjonalnych: Makita EA5000P38D, EA6100P45, EA7300P50E i EA7900P60E-PM, jak też przeznaczonych dla gospodarstw domowych: Makita EA3500S35B, EA3500F35B i Makita EA3500F38C. Ponadto nowa pilarka profesjonalna EA7900P60E-PM wyposażona została w bardzo trwałą, wykonaną ze stali chromowo-molibdenowej prowadnicę POWERMATCH.
W 2013 r. Makita wprowadziła do swojej oferty urządzeń spalinowych kosiarki PLM4617, PLM4618 i PLM4621 i PLM5600 oraz wertykulatory UV3200 i UV3600, jak również traktorek PRM0600, kosy z silnikami 4-suwowymi Makita EM4350UH, EM4351UH.
Przypomnimy, że w ofercie Makity jest teraz 17 pilarek spalinowych różnych klas, odznaczających się najwyższym zaawansowaniem technicznym, 16 kos wyposażonych w silniki 2- lub 4-suwowe, 14 kosiarek, wertykulator i nożyce do żywopłotu, traktorek oraz wielofunkcyjne narzędzie ogrodowe EX2650LHM (wspólny korpus napędowy dla kosy, łańcuchowej piły do gałęzi, nożyc do żywopłotu
i glebogryzarki.
Na zakończenie warto wspomnieć, że Makita jest nie tylko dostawcą narzędzi czy urządzeń, ale taż niezbędnych do nich różnego rodzaju akcesoriów w postaci dodatkowych noży tnących, różnej długości prowadnic do pił, uprzęży, przedłużek teleskopowych, noży tnących do sekatorów, olejów smarujących itp.
Reasumując, w bardzo bogatej ofercie ogrodowej Makity każdy może znaleźć urządzenie i narzędzia najbardziej mu przydatne. Zadowoli ona właścicieli ogromnych posiadłości z dużymi ogrodami, jak gospodarzy też małych ogródków czy firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni.