MAKITA DSL800: PIERWSZA AKUMULATOROWA SZLIFIERKA DO GIPSÓW

Jako pierwszy producent na świecie Makita opracowała profesjonalną szlifierkę do wykonywania gładzi gipsowych zasilaną akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V. Urządzenie ma klasyczną konstrukcję wysięgnikową i oferuje wszystkie funkcjonalności tego typu szlifierek zasilanych przewodowo.

 

Specjalistyczne szlifierki do ścian i sufitów, skonstruowane głównie w celu ułatwienia i przyspieszenia szlifowania szpachli gipsowych, zdobyły rynek i obecnie są bardzo popularnymi urządzeniami wykorzystywanymi przez ekipy trudniące się wykańczaniem wnętrz. Na ich potrzeby Makita opracowała akumulatorową szlifierkę do gipsów. Urządzenie ma budowę wysięgnikową, czyli klasycznej „żyrafy”, z napędem ulokowanym w głowicy szlifującej. W takiej konstrukcji nie ma linki napędowej (tzw. wałka giętkiego), która często ulega uszkodzeniom.

Makita swoją akumulatorową szlifierkę wyposażyła w wysięgnik teleskopowy o długości regulowanej w zakresie 420 mm od 1100 do 1520 mm, co pozwala dobrać jego długość do wzrostu operatora i wysokości szlifowanych ścian czy sufitów. Dostępna jest też specjalna mocowana śrubowo przedłużka, której używa się ze specjalnym pasem wyposażonym w kieszeń do jej opierania. Użycie przedłużki zwiększa zasięg szlifierki, wydłużając ją do 2,1 m, i ułatwia długotrwałe szlifowanie wysokich ścian czy sufitów. Na przeciwległym do głowicy końcu wysięgnika zamocowana jest gumowana rękojeść główna z włącznikiem głównym wyposażonym w blokadę do pracy ciągłej i pokrętłem sterującym obrotami oraz mocowaniem akumulatora. Znajduje się w niej także moduł łączności bezprzewodowej AWS z odkurzaczem bezprzewodowym Makita DVC864L w celu jego zdalnego uruchamiania/zatrzymywania.


Elementem roboczym znajdującym się w głowicy Makity DSL800 jest talerz szlifierski o średnicy 210 mm. Do talerza na rzep mocuje się krążki ścierne o średnicy 225 mm. Talerz pracuje pod osłoną z bocznym wieńcem szczotkowym zapobiegającym wydostawaniu się pyłu podczas szlifowania. Osłona nie ma kształtu okrągłego, tak jak w większości szlifierek do ścian, lecz specjalnie profilowany. I tak od czoła głowicy szlifującej osłona ma kształt podłużny prosty, co umożliwia szlifowanie blisko naroży: ściana – ściana lub sufit – ściana. Do tego wyposażona jest w plastikowe kółka uławiające przesuwanie głowicy szlifującej wzdłuż narożników i zapobiegające uszkodzeniom szlifowanej powierzchni.
Są one unikalnym rozwiązaniem niespotykanym w innych maszynach. Co ważne, w przypadku omawianej Makity DSL800 w celu szlifowania w narożnikach trzeba tylko zdemontować czołową szczotkę osłony, a nie jej część. Jak wiadomo, demontaż części przedniej osłony jest przyczyną pylenia podczas pracy. Makita udanie rozwiązała więc problem, z którym do tej pory nie radzili sobie producenci „żyraf”. Makita oferuje również jako wyposażenie dodatkowe trzy akcesoryjne talerze szlifierskie o różnej twardości, w celu zwiększenia możliwości zastosowań tej niezwykłej maszyny.


Oczywiście, jak już sygnalizowaliśmy, w prezentowanej szlifierce Makita DSL800 nie zabrakło systemu odpylającego. Tworzą go dwa główne podzespoły: głowica szlifująca ze stopą szlifierską wyposażoną w otwory technologiczne do odsysania pyłu i połączony z nią wężem, biegnący przez całą długość wysięgnika kanał transportujący pył. Zakończony jest króćcem do podłączania węża odkurzacza przemysłowego. Podłączony do szlifierki odkurzacz odsysa w ten sposób pył powstający podczas szlifowania, wytwarzając niezbędne do tego podciśnienie powietrza w otworach talerza.


Ponieważ DSL800 wyposażona jest w Auto-start Wireless System (AWS), może współpracować z bezprzewodowym odkurzaczem Makita DVC864L, który też go posiada. Dzięki zastosowaniu systemu odsysania obróbka gładzi gipsowych może być prowadzona szlifierką Makita DSL800 praktycznie bezpyłowo, zaś w przypadku zastosowania do tego bezprzewodowego odkurzacza Makita DVC864L wyeliminujemy problem podwójnego włączania zestawu szlifującego: najpierw odkurzacza, a następnie szlifierki.

alt="" width="1100" height="872" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/07/DSL800_part_3.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/07/DSL800_part_3-300x238.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/07/DSL800_part_3-1024x812.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/07/DSL800_part_3-360x285.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" />
W przypadku Makity DSL800 głowica szlifująca do wysięgnika zamocowana jest na przegubie Kardana, dzięki czemu można nią wygodnie manewrować zarówno podczas obróbki ścian, jak i sufitów. Dzięki temu talerz szlifierski automatycznie adaptuje się do obrabianej powierzchni w każdym miejscu i nie ma różnicy, czy szlifujemy blisko sufitu czy podłogi.


Urządzenie zasilane jest prądem stałym o napięciu 18 V. Napędza je wysokosprawny silnik bezszczotkowy, który generuje przez 1-stopniową przekładnię obroty w zakresie 1000–1800/min. Reguluje się je 5-stopniowym pokrętłem umieszczonym w rękojeści głównej. Na pierwszym ustawieniu mamy do dyspozycji obroty wynoszące 1000/min, na drugim – 1200/min, trzecim – 1400/min, czwartym – 1600/min, a na piątym – 1800/min. Pracą szlifierki steruje i kontroluje zaawansowana elektronika cyfrowa oferująca takie funkcję, jak wspomniana regulacja obrotów, łagodny rozruch, stabilizacja obrotów pod zmiennym obciążeniem, ochrona przed przeciążeniem silnika i ogniw akumulatora, zabezpieczenie ich przed przegrzaniem i nadmiernym rozładowaniem. Prezentowana szlifierka DSL800 może być zasilana systemowymi akumulatorami Li-Ion Makity o napięciu 18 V i pojemności 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah. W przypadku zastosowania do zasilania baterii 5.0 Ah czas szlifowania do jej rozładowania wynosi ok. 35 min (talerz ścierny o granulacji 120, regulator prędkości obrotowej ustawiony 3. pozycję). Omawiane elektronarzędzie bezprzewodowe jest więc pełnowartościowym i w pełni funkcjonalnym urządzeniem pod względem możliwości roboczych. Do jego ciągłej pracy wystarczą bowiem dwa akumulatory. Szlifierka do ścian Makita DSL800 dostarczana jest w wygodnej w transporcie i wytrzymałej torbie materiałowej, która bez problemu mieści też dodatkową przedłużkę oraz krążki szlifierskie.

Reasumując, pierwsza na świecie akumulatorowa akumulatorowa szlifierka do gipsów Makita DSL800 to urządzenie ergonomiczne, efektywne w pracy i innowacyjne oraz wysoce zaawansowane technicznie. Brak kabla niewątpliwie ułatwia operowanie nim, zaś zasilanie akumulatorowe umożliwia pracę w miejscach, gdzie nie doprowadzono energii elektrycznej. Skonstruowanie przez Makitę bezprzewodowej szlifierki do ścian jest wyrazem filozofii innowacji japońskiego producenta i strategii ciągłego rozwoju elektronarzędzi akumulatorowych.

 

System Auto-start Wireless System (AWS)

Został opracowany przez Makitę w celu zdalnego uruchamiania i wyłączania odkurzacza bezprzewodowego Makita DVC864L za pośrednictwem współpracującego z nim elektronarzędzia akumulatorowego. Efekt jego działania jest więc identyczny z efektem działania automatyki uruchamiania/zatrzymywania przemysłowego odkurzacza przewodowego za pośrednictwem elektronarzędzia podłączonego do niego kablem. Dzięki systemowi AWS współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych z akumulatorowym odkurzaczem przemysłowym Makita DVC864L niczym się nie różni od współpracy sprzętu przewodowego. System AWS konstrukcyjnie oparto na łączności bezprzewodowej Bluetooth standardu 4.1, która jest znana każdemu użytkownikowi smartfona czy komputera.

pins

Dane techniczne szlifierki do ścian i sufitów Makita DSL800

Napięcie zasilania 18 V
Obroty na biegu jałowym 1000-1800/min
Średnica talerza szlifierskiego 210 mm
Średnica krążków ściernych 225 mm
Wymiary 1100-1520 x 259 x 273 mm
Zasilanie akumulatory Li-Ion 18 V/3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Masa netto 4,5-5,7kg