Magnetyczny test wierteł do metalu Stalco Perfect

Marka Stalco Perfect ma w ofercie wiertła kręte do metalu wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) i pokryte specjalną powłoką. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy, jak szybko narzędzia te wiercą w twardej stali przy użyciu wiertarki magnetycznej.

Testowane wiertła marki Stalco Perfect zostały wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) według normy DIN 338 i pokryte specjalną powłoką zawierającą kobalt zapewniającą niski współczynnik tarcia oraz wydłużającą żywotność tych narzędzi. Mają kąt wierzchołkowy 135°, co ułatwia wiercenie w blachach i elementach o małej grubości, oraz modyfikowany ścin o znacznie zmniejszonej powierzchni. Zaostrzono go z użyciem szlifu krzyżowego według DIN

1412 A. Tak wykonany ścin, ponieważ ma obniżone opory skrawania, umożliwia dokładne wiercenie bez punktowania, jak też zwiększa szybkość obróbki materiału stalowego. Optymalizacja geometrii ścinu jest bardzo ważna, gdyż tzw. niezmodyfikowany ścin odpowiada za 60% oporów skrawania i znacznie spowalnia wiercenie. Ponieważ w początkowej fazie wiercenia wiertło z niezmodyfikowanym ścinem ślizga się po materiale (zjawisko to jest szczególnie dotkliwe w przypadku tego typu narzędzi o dużej średnicy), konieczne jest wykonanie punktowania w celu uzyskania dużej dokładności położenia otworu. Wykorzystana w testowanych wiertłach Stalco Perfect geometria, duże rowki do oprowadzania wiórów oraz dokładne oszlifowanie tych narzędzi ułatwiają i przyspieszają wykonywanie otworów w stali oraz znacznie redukują potrzebną do tego siłę posuwu.

Wiertła HSS marki Stalco Perfect są bardzo dokładnie wykonane i zapewniają precyzyjne wiercenie. Dlatego można je stosować do wykonywania otworów pod gwinty. Narzędzia te mają twardość 65–66 HRC i przeznaczone są do wiercenia w stali stopowej oraz węglowej, w żeliwie szarym, spiekach żelaza, metalach nieżelaznych i utwardzonych tworzywach sztucznych. Zgodnie z normą DIN 338, w przypadku stali maksymalny nacisk podczas wiercenia testowanymi wiertłami nie powinien być większy niż 900 N/mm2. Oznacza to też, że maksymalna twardość obrabianej stali nie powinna przekraczać tej wartości (900 N/mm2). Wiertła Stalco Perfect o średnicy do 13 mm mają uchwyt walcowy o średnicy takiej samej jak część robocza. W przypadku wierteł większych niż 13 mm chwyt jest podtaczany do średnicy 13 mm, aby umożliwić ich użycie w popularnych uchwytach wiertarskich o zakresie mocowania 1,5–13 mm (w wyposażeniu większości wiertarek o mocy 700 W i wyższej). Testowane narzędzia mogą być stosowane w różnego typu wiertarkach, np. wiertarko-wkrętarkach i wiertarkach akumulatorowych, przewodowych ręcznych, pneumatycznych, półstacjonarnych (wiertarki magnetyczne) oraz stacjonarnych. Wiertła Stalco Perfect są dostępne w wersjach o średnicach od 0,8 do 20 mm. Można je nabyć pojedynczo albo w zestawach.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy wiertła Stalco Perfect o średnicy 12 oraz 14 mm. Napędzaliśmy je za pomocą magnetycznej wiertarki rdzeniowej FEIN KBM 50 auto z automatycznym posuwem (moc nominalna – 1200 W, I bieg – 130-260 obr./min, II bieg – 260-520 obr./min). Podczas testów wykorzystywaliśmy automatyczny posuw, aby wyeliminować przypadkowość z operacji, i obroty wynoszące 520/min (II bieg). Przypomnijmy, automatyczny posuw zastosowany w FEIN KBM 50 auto umożliwia uzyskanie powtarzalnych czasów wiercenia i stały postęp prac we wszystkich popularnych materiałach metalowych.

Wiertłem 14 mm wykonaliśmy otwór przelotowy w stali stopowej o długości 18 mm. Zadanie to zajęło nam 40,07 s. Natomiast wiertłem 12 mm wierciliśmy otwór przelotowy o długości 8 mm w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej. Operacja ta zajęła nam 12,01 s, a więc odbyła kilkanaście razy szybciej niż wiercenie z ręki mocną wiertarką.

Próby redakcyjne pokazały, że wiertła do metalu Stalco Perfect to prawdziwie profesjonalne narzędzia. Umożliwiają bardzo szybkie i dokładne wiercenie w różnych materiałach stalowych pod warunkiem zastosowania prawidłowych obrotów i posuwu oraz wiertarki o wysokiej jakości wykonania (tj. bez luzów na wrzecionie).

ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsraceław Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
raceław
raceław

a gdzie jest wiertło porównawcze – choćby badziew za 20zł komplet?

pins

Porównanie, które Pan proponuje, może też wprowadzać w błąd, bowiem często się okazuje, że tzw. padziewa są równie efektywne jak markowe produkty, a główna różnica polega na żywotności takich narzędzi jak akcesoria. pozdrawiamy. portanarzedzi.pl