Lokalizator kabli i infrastruktur podziemnych LKZ-1000

Prace ziemne, które polegają nie tylko na różnego rodzaju wykopach, ale także kładzeniu rur kanalizacyjnych, rur wodociągowych, kabli, wiążą się z wysokim ryzykiem uszkodzenia instalacji podziemnych, co może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

 

Prawo Unii Europejskiej nakłada na wykonawcę obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa: pracownikom, osobom trzecim, jak i ich własnościom prywatnym. W celu ograniczenia ryzyka wypadku przeprowadza się szereg czynności, w skład których obowiązkowo wchodzi lokalizacja już istniejących instalacji podziemnych. W tym przypadku geodeci posługują

się planami oraz mapami, aby określić przebieg rur gazowych oraz wodociągowych, kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. Nie ma jednak pewności, czy wszystkie instalacje podziemne zostały umieszczone na danej mapie. Aby upewnić się, czy zostały oznaczone i zidentyfikowane wszystkie potencjalnie niebezpieczne instalacje, potrzebne jest dodatkowe sprawdzenie, które można wykonać dzięki LKZ-1000 – nowemu urządzeniu w ofercie firmy SONEL SA.

Zestaw do lokalizacji, w skład którego wchodzi odbiornik LKO-1000 oraz nadajnik (generator sygnału) LKN-1000, pozwala na dokładne określenie głębokości oraz kierunków przebiegu instalacji przewodzących prąd (kable energetyczne, telekomunikacyjne, metalowe rury), jak również rur z tworzyw sztucznych i betonowych przy użyciu dodatkowych sond. Prace ziemne przeprowadzane są w trudnych warunkach (wilgoć, brud), dlatego oba urządzenia spełniają stopień ochrony IP54, przy czym nadajnik przy zamkniętej pokrywie spełnia stopień IP67.

Lokalizacja oraz trasowanie infrastruktur podziemnych cechuje się dużą różnorodnością warunków, w jakich muszą być dokonywane. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zestaw LKZ-1000 może pracować w kilku różnych trybach (power, radiowym, 8kHz, 33kHz i automatycznym) dostosowanych do danej sytuacji.

Tryb Power używany jest do lokalizowania kabli elektrycznych. Jest to tryb pasywny, ponieważ sygnał generowany jest samoistnie przez kabel będący pod napięciem bez udziału nadajnika. Tryb radiowy wykorzystuje się do lokalizacji metalowych obiektów (rur, zbrojeń), które reemitują sygnały radiowe. Jest to również metoda pasywna, gdyż sygnał jest już w samym obiekcie, który reemituje fale radiowe. Trybu 8kHz używa się do dokładnej lokalizacji określonej instalacji (kabla, rury itd.). Częstotliwość generowanego sygnału 8kHz ma lepszy zasięg niż 33kHz oraz mniejszą tendencję do przenikania sygnału na inne obiekty. Metoda ta wymaga użycia generatora sygnału i jest metodą aktywną. Tryb 33kHz przeznaczony jest do lokalizacji konkretnie określonej instalacji (kabla, rury itd.). Częstotliwość ta jest najczęściej używaną do lokalizacji instalacji podziemnych i zapewnia największą efektywność. Jednak ma większą tendencję do przenikania sygnału na inne instalacje. Metoda ta również wymaga użycia generatora sygnału i jest metodą aktywną. Tryb automatyczny to tryb łączący korzyści trybów radiowego i power i jest bardzo wygodny przy wstępnym przeczesywaniu terenu.

Zestaw pozwala też na dokładne określanie głębokości (do 3 m) określonej instalacji. Wymagana jest wtedy praca w trybach aktywnych 8kHz lub 33kHz, w których wykorzystywany jest nadajnik oraz odbiornik.

Generator (nadajnik) LKN-1000 umożliwia wygenerowanie śledzonego sygnału w trasowanej instalacji. W instalacjach metalowych może on być wygenerowany bezprzewodowo poprzez indukcję, bezpośrednie podłączenie się przewodami lub przy użyciu cęgów nadawczych. W instalacjach nieprzewodzących prądu sygnał może być wygenerowany poprzez wprowadzenie sondy nadawczej (w kształcie zwijanego kabla lub „pływającej”) bezpośrednio do szukanej instalacji (rury plastikowe, betonowe itp.). Dzięki zastosowaniu dodatkowych sond można określić, oprócz kierunku oraz głębokości rur, również miejsce ich zatoru

Odbiornik LKO-1000 został zaprojektowany tak, aby był prosty w obsłudze oraz bezpieczny dla użytkownika. Dzięki intuicyjnemu menu oraz przejrzystemu graficznemu wyświetlaczowi LKO-1000 jest bardzo łatwy w obsłudze. Posiada również wiele opcji oraz funkcji poprawiających bezpieczeństwo i wygodę pracy. Np. funkcja „strefa zagrożenia” generuje sygnał alarmowy wskazujący na bliskość (w promieniu około 30 cm) lokalizowanych przewodów i działa w trybach pracy Power, 8kHz lub 33kHz oraz automatycznym. Funkcja Auto-test– pozwala na

samodzielną kontrolę odbiornika. Po pozytywnym przejściu testu na wyświetlaczu odbiornika zostanie wyświetlony napis „PAS”, w przeciwnym razie zostanie wyświetlony napis „ERR”. Zaś tryb automatyczny łączy korzyści z równoczesnego wykrywania w trybach power i radiowym, pozwala potwierdzić obecność infrastruktury podziemnej w początkowej fazie lokalizacji, co sprawia detekcję przewodów łatwiejszą i bezpieczniejszą. Warto tu wspomnieć o funkcjach automatyczne podświetlenie wyświetlacza (zamontowany czujnik oświetlenia automatycznie włącza podświetlenie wyświetlacza, gdy tylko jest to potrzebne) i cyfrowe wskazanie siły sygnału (funkcja ta uruchamia dodatkowo cyfrowe wskazanie siły sygnału na wyświetlaczu, ułatwiając w ten sposób lokalizację instalacji podziemnych).

Ponadto odbiornik zawsze włącza się w trybie power służącym do detekcji kabli będących pod napięciem, a więc stwarzających bardzo duże ryzyko wypadku przy uszkodzeniu. Możliwe jest również określenie kierunku przebiegu wykrytej instalacji. Aby określić kierunek przebiegu kabla lub rury, należy umieścić detektor bezpośrednio nad lokalizowaną instalacją (1) i obrócić go wokół jego osi (2). Korpus lokalizatora będzie się znajdować w osi instalacji, gdy wskaźnik siły sygnału wskaże minimum (3). Maksymalne wskazanie oznacza, że odbiornik znajduje się prostopadle do przebiegu instalacji.

LKZ-1000 dzięki dodatkowym sondom ma zastosowanie w kanalizacji, możemy za jego pomocą określić przebieg rur, jak również dokładnie zlokalizować miejsce powstałego zatoru.

 Zestaw dostarczany jest w bardzo wytrzymałym pokrowcu z dodatkowo wzmocnionym dnem, chroniącym odbiornik oraz nadajnik przed wodą, błotem, pyłem oraz przypadkowymi uszkodzeniami.

LKZ-1000 to niezastąpione urządzenie, za pomocą którego można odnieść rzeczywiste położenie instalacji do oznaczonej na mapach i planach. Dzięki łatwej i intuicyjnej obsłudze oraz kilku trybom pracy urządzenie z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przy wszelkiego rodzaju pracach ziemnych. Pozwoli on na ograniczenie ryzyka do możliwego minimum, a wykonawcom prac ziemnych da pewność, że dołożyli wszelkich starań, aby chronić to, co najważniejsze, czyli ludzkie zdrowie i życie (więcej szczegółów na www.sonel.pl).

 

Rys. 1. Zestaw podstawowy LKZ-1000

 

Rys. 2. Wygląd wyświetlacza odbiornika LKO-1000

 

Rys. 3. Ustalanie kierunku przebiegu kabla

 


Rys. 4. Wykorzystanie dodatkowej sondy do trasowania rur

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments