LIGNA 2017
Koncepcje rozwiązań dla przemysłu drzewnego w ramach programu Przemysł 4.0, a w szczególności problemy cyfryzacji, integracji i automatyzacji procesów produkcji i przetwórstwa były głównymi tematami tegorocznych targów LIGNA, które pod koniec maja odbyły się w Hanowerze. To jedne z najważniejszych na świecie Targów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki i Przetwarzania Drewna.
Nacisk na innowacje
Zadania, jakie stawia przed europejskimi gospodarkami program Przemysł 4.0, na przedstawicielach sektora drzewnego wymusił też pewną redefinicję branży. – LIGNA 2017 jest kamieniem milowym dla cyfryzacji przemysłu drzewnego – ocenił Andreas Gruchow, członek zarządu Deutsche Messe AG podczas konferencji podsumowującej targi. – Zakres tematyczny targów obejmował koncepcje
Przemysłu 4.0 w kontekście gospodarki drzewnej i leśnej, przy czym w centrum uwagi była digitalizacja, integracja procesów i automatyzacja. Wystawcy zaprezentowali rozwiązania każdego kalibru i każdej kategorii – od uproszczonych, podstawowych systemów na potrzeby zakładów rzemieślniczych po kompleksowe, zintegrowane linie przemysłowe – wyjaśniał.Wagę zagadnienia podkreślił również Wolfgang Poschl z niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Budowy Maszyn VDMA. – Digitalizacja i zintegrowana produkcja to aktualnie kluczowe czynniki decydujące o sukcesie naszych klientów, co ogólnie generuje ogromny popyt i gwarantuje ciągłość zleceń. Dokładamy wszelkich starań, aby uniknąć wydłużeń czasu dostawy – powiedział.
Targi LIGNA to dla światowych liderów tej branży cenna platforma wdrażania nowych koncepcji oprogramowania, umożliwiających kompleksowe zintegrowanie wszelkich komponentów linii produkcyjnej w jedną sieć. Wiele uwagi poświęcone zostało wizualizacji poszczególnych kroków procesowych i roboczych. Wystawcy zademonstrowali ogromny innowacyjny potencjał branży drzewnej, prezentując szerokie spektrum produktów – od aplikacji serwisowych na potrzeby systemów monitorowania maszyn poprzez piły sterowane za pomocą piktogramowego menu, z cyfrowym wyświetlaczem instruującym operatora krok po kroku, jak wykonać dane cięcie aż po systemy kamer do monitoringu szufli ładowarek kołowych. W oparciu o technologię chmury, na przykładzie cyfrowych bliźniaków maszyn i narzędzi, przedstawiono ponadto efektywne procedury sprawniejszego uruchamiania oraz dokumentacji cyklu życia maszyn.
Jedną ze znamiennych cech wielu innowacji zaprezentowanych na targach LIGNA była zdecydowana tendencja do wzmożonej wydajności przy jednoczesnym uproszczeniu obsługi linii produkcyjnych do absolutnego minimum. Po raz pierwszy zademonstrowano na przykład całkowity proces obróbki produktu meblowego, który wymaga jedynie trzech kliknięć. W dziale „Komponentów maszyn i systemów automatyzacji” w centrum zainteresowania zdecydowanie znalazły się roboty.
Wzięci na warsztat
W programie targów znalazły się również warsztaty szkoleniowe dla stolarzy, producentów mebli i monterów, które współorganizowała Sprint-Akademie z Kolonii. Swoją wiedzę i doświadczenia na temat zastosowań nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym przekazali również eksperci z firm Festool, JOWAT i Mafell, a także dr Koch z Instytutu Thunen. Uczestnicy targów mieli też okazję wypróbowania pod czujnym okiem ekspertów ręcznie sterowanych maszyn do obróbki drewna.
Program wzbogaciły również serie krótkich prezentacji z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych i kompozytów, przygotowane przez Robotation Academy. Uczestnicy docenili również możliwość przeprowadzenia rozmów i wymiany poglądów na temat aktualnych trendów z licznie reprezentowanymi ekspertami branżowymi, z ust których uzyskali wiele cennych porad.
Dumna twarz LIGNA
Targi odwiedziło w sumie ponad 93.000 zwiedzających, w tym niemal połowa spoza Niemiec. Łącznie do Hannoweru przyjechali przedstawiciele 100 państw z prawie każdego zakątka świata. Wystawcom – a było ich ponad 1500, w tym 900 z zagranicy – oddano do dyspozycji 129.000 m kw.
Wśród gości, oprócz Niemców, znaleźli się przedstawiciele Francji, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Belgii, Hiszpanii, Chin, Polski, Włoch
i Rosji. Wśród polskich wystawców niewątpliwie wyróżniała się Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o., znany i ceniony producent narzędzi marki GLOBUS. – Tegoroczne Targi LIGNA były dla nas bardzo udane – ocenia Jan Kuś, kierownik Działu Marketingu w Fabryce Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o. – Pozyskaliśmy ponad 100 bardzo ciekawie zapowiadających się kontaktów, z czego blisko 80% stanowili zupełnie nowi klienci. Najwięcej odwiedzających nas to obywatele Niemiec (około 20%). Gościli u nas również goście z Kanady, USA, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Brazylii, Chile, Hiszpanii, Portugali, Francji, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Turcji, Serbii, Bułgarii, Rumunii, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji oraz oczywiście z Polski. Największą grupę odwiedzającą nasze stanowisko stanowiły firmy zajmujące się handlem narzędziami (ok. 30%) oraz firmy zajmujące się produkcją mebli (ok. 24%), ale odwiedzali nas również właściciele tartaków, producenci mebli, punktów serwisowych (ostrzalni narzędzi), producenci maszyn oraz stolarze. Na tegorocznej edycji targów promowaliśmy trzy nasze nowe tarcze pilarskie: HM serii ALUEX MULTI CUT, HM serii FINISH CUT VH i HM serii LL CUT MM. Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 27 do 31 maja 2019r.