LEKKA, SZYBKA I OFERUJĄCA WYSOKI KOMFORT PRACY: TEST AKUMULATOROWEJ PRZECINARKI HUSQVARNA K535I XP

W portfolio przecinarek do materiałów budowalnych firmy Husqvarna znalazł się kompaktowy model zasilany z akumulatorów 36 V. Urządzenie obsługuje tarcze o średnicy 230 mm, jest bardzo lekkie i ergonomiczne, a przy tym oferuje wysoką wydajność cięcia materiałów budowlanych i stalowych.

Akumulatorowa przecinarka Husqvarna K535i XP ma konstrukcję wzorowaną na ręcznych pilarkach, nożycach, dmuchawach serii 500. Mamy więc w jej tyle rękojeść główną z włącznikiem i panelem sterowania, korpus mieszczący akumulator i bezszczotkowy silnik elektryczny, pałąkowy uchwyt dodatkowy oraz ramię, na

którym mocuje się tarcze tnące: diamentowe lub korundowe o średnicy 230 mm przeznaczone do cięcia. Na ramieniu roboczym zamontowano także przekładnię pasową służącą do napędu tarcz oraz magnezową osłonę. Urządzenie wyposażone jest też w wodny system przeciwpyłowy i chłodzący tarcze diamentową z zaworem odcinającym oraz regulującym jej przepływ i standardowym szybkozłączem (typu Gardena) do mocowania węży wodnych. Konsekwencją takiej konstrukcji, a przede wszystkim umiejscowienia w środku korpusu baterii zasilających, jest perfekcyjne wyważenie testowanej akumulatorowej przecinarki Husqvarna K535i XP.

 

Husqvarna zastosowała w swojej nowej przecinarce systemowe zasilanie 36-woltowe z akumulatorów Li-Ion o pojemności 5,2 Ah (BLi200) lub 9,4 Ah (BLi300) wyposażonych w 4-diodowe wskaźniki poziomu naładowania. Baterie te można więc stosować w innych urządzeniach szwedzkiej firmy: akumulatorowych pilarkach łańcuchowych, kosach, nożycach do żywopłotu itd. Serce testowanego urządzenia stanowi nowoczesny silnik bezszczotkowy opracowany przez Husqvarnę. Charakteryzuje się on wysoką sprawnością (80%) oraz niewielkimi gabarytami oraz stabilną pracą. Pod zmiennym obciążeniem generuje bowiem stabilne pod względem prędkości obroty o stałym wysokim momencie. Pracą silnika steruje zaawansowana elektronika, która oferuje użytkownikowi dwa tryby pracy: normalny i ekonomiczny (SavE). Drugi z trybów, jak łatwo można się domyślić, pozwala oszczędzać energię w akumulatorach i pracować dłużej na jednym ładowaniu. Przecinarka generuje obroty wynoszące 5940/min, które są optymalne dla tarcz diamentowych i korundowych o średnicy 230 mm. Pozostałe funkcje elektroniki to zabezpieczenie antyprzeciążeniowe silnika oraz komunikacja maszyny z akumulatorem, jak też akumulatora z ładowarką. Efektem tego jest pełna ochrona ogniw Li-Ion baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą.
Inżynierowie projektujący bezprzewodową przecinarkę Husqvarna K535i XP zadbali szczególnie o bezpieczeństwo pracy. Mamy więc elektryczny hamulec tarczy zatrzymujący ją w ok 3 sekudny oraz włącznik główny z blokadą uniemożliwiający przypadkowe uruchomienie urządzenia.

Testowana przecinarka Husqvarna K535i XP jest bardzo łatwa w obsłudze i ergonomiczna. Zastosowano w niej dobrze widoczny i łatwo dostępny dla ręki panel sterowania z przyciskami do wyboru trybów pracy, jak też blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę tarcz. Urządzeniem bardzo łatwo się operuje, gdyż jest lekkie (3,5 kg bez akumulatora) i do tego perfekcyjnie wyważone, o czym wspominaliśmy wyżej. Szwedzcy inżynierowie wyposażyli przecinarkę w trzy nóżki służące do jej ustawiania podczas przerw w pracy. Jest ona przeznaczona do cięcia materiałów budowlanych i stalowych. Oferuje maksymalną głębokość cięcia wynoszącą 76 mm oraz wysoką produktywność. Na jednym ładowaniu akumulatora wykonamy nią bowiem 85 (BLi200) lub 185 (BLi300) cięć dachówki ceramicznej, jak też 140 (BLi200) lub 240 (BLi300) cięć gresowej płytki 60 x 60 cm o grubości 7 mm.

Aby sprawdzić możliwości robocze przecinarki Husqvarna K535i XP, zabraliśmy ją na plac budowy. Wykonaliśmy najpierw test cięcia betonowej płyty chodnikowej (przekrój cięcia – 60 x 400 mm) przy użyciu segmentowej tarczy diamentowej Husqvarna ELITE-CUT S35 o średnicy 230 mm i przeznaczeniu uniwersalnym. Zadanie przecięcia płyty betonowej zajęło nam 9,03 s. Następnie tą samą tarczą przecinaliśmy cegły czerwone, a więc materiał bardzo abrazywny

i trudny w cięciu. Uzyskaliśmy bardzo dobry czas 7,23 s (przekrój cięcia – 120 x 65 mm). Testy zakończyliśmy cięciem stalowych prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm przy użyciu tarczy korundowej 230 mm. Przecięcie takiego pręta przecinarce Husqvarna K535i XP zajęło zaledwie 5,32 s. Dla maszyn akumulatorowych są dedykowane również specjalne tarcze w technologii dla urządzeń bateryjnych. Redakcyjne testy pokazały, że oferuje ona bardzo dużą wydajność cięcia, przy czym doskonale radzi sobie zarówno z twardymi materiałami betonowymi, jak i abrazywnymi, które są bardzo trudne w obróbce z powodu wytwarzania podczas cięcia wysokiego tarcia. Jest też doskonałym urządzeniem do cięcia stalowych prętów zbrojeniowych czy różnego rodzaju profili i tu komfortem pracy oraz łatwością operowania przewyższa popularne szlifierki kątowe klasy 230 mm. Warto podkreślić, że oferuje też większą od nich głębokość cięcia o ok. 11 mm, co ma duże znaczenie przy pracach brukarskich czy docinaniu cegieł. Do tego testowaną Husqvarną można pracować bezpyłowo, gdyż ma ona system wodnego chłodzenia tarcz diamentowych. Wykonująca zbrojenie stropu ekipa budowlana, którą zastaliśmy na placu budowy, doceniła szczególnie jej mobilność i stosunkowo małą masę oraz poręczność. Brak kabla to znacznie większa swoboda pracy i poruszania się po wznoszonym obiekcie, jak też oszczędność czasu na ciągnięcie przewodów zasilających na kolejne piętra stawianego budynku.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że akumulatorowa przecinarka Husqvarna K535i XP to w pełni mobilne urządzenie oferujące ekipom budowlanym bardzo duże możliwości robocze i wysoką wydajność pracy. Dzięki zaś stosunkowo niskiej wadze i perfekcyjnemu wyważeniu zapewnia ona znacznie większą wygodę pracy niż bezprzewodowe i przewodowe szlifierki kątowe klasy 230 mm.

pins

Dane techniczne akumulatorowej przecinarki Husqvarna K535i XP

Silnikbezszczotkowy Husqvarna
Napięcie zasilania36 V
Stosowane akumulatoryBli200 (5,2 Ah) lub Bli300 (9,4 Ah)
Średnica tarczy230 mm
Maks. obroty5940/min
Głębokośc cięcia76 mm
Efektywny czas pracydo 18 min
Waga netto (bez tarczy i akumulatora)3,5 kg

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments