LASERY KRZYŻOWE KAPRO®

Jeszcze niedawno – dosłownie kilka lat temu – laserowe poziomnice były postrzegane jako ekskluzywne wyposażenie sprzętowe. Teraz, kiedy praktycznie każdy producent elektronarzędzi ma takie rozwiązania w swoim katalogu, instrumenty pomiarowe tego typu pracują praktycznie na każdej, nawet najmniejszej inwestycji budowlanej.

W katalogu narzędzi pomiarowych firmy KAPRO® ważne miejsce zajmują lasery krzyżowe wyświetlające zielone linie – modele KA873GS i KA875G. Kolor zielony jest aż 4 razy lepiej widoczny niż czerwony. W praktyce budowlanej daje to zdecydowanie większy zasięg pracy instrumentu z widoczną wiązką, nawet w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. A to z kolei podwyższa komfort użytkowania urządzenia (nie trzeba stosować w wielu sytuacjach

dodatkowego odbiornika, zasłaniać okien itp.), zwiększa dokładność poziomowania czy wyznaczania pionów. Dlatego zielone lasery krzyżowe powoli, lecz stanowczo wypierają z rynku modele czerwone.

 

KAPRO® KA873GS to laser, który wyświetla trzy linie – jedną poziomą i dwie pionowe – które tworzą dwa krzyże z ramionami przecinającymi się pod kątem 90°. Powstają one na ścianie od przodu instrumentu i na suficie. Dzięki takiej konfiguracji wiązek można tym modelem wykonywać nie tylko najprostsze zadania budowlane, ale także nieco bardziej skomplikowane, np. stawianie ścian działowych.

Z kolei poziomnicę KAPRO® KA875G można by nazwać laserem półpłaszczyznowym. Wyświetla on także trzy linie – poziomą i dwie pionowe – przy czym te ostatnie obejmują zakresem zarówno ściany, jak i sufit dookoła, a także punkt do dołu, który wraz z punktem przecięcia się linii pionowych na suficie tworzy tzw. pionownik. Linia pozioma wyświetlana jest w zakresie ok. 180°. Instrumentem tym zrealizujemy więc dużo większy wachlarz zadań budowlanych.

 

W obu instrumentach wiązki można włączać i wyłączać oddzielnie, przez co oszczędzamy energię baterii. Warto też wspomnieć, że zielone lasery KAPRO® mogą być przełączone w impulsowy tryb pracy, który umożliwia stosowanie dodatkowego odbiornika (wyposażenie opcjonalne). Jest on niezbędny do osiągnięcia maksymalnego zasięgu pracy (ok. 60 m) i w trakcie pomiarów na zewnątrz.

Nad poprawnością pracy prezentowanych laserów KAPRO® i odpowiednim spoziomowaniem instrumentów czuwają kompensatory magnetyczne wspomagane systemem ostrzegania o rozpoziomowaniu. Doprowadzają one automatycznie wiązki do poziomu i pionu w zakresie 2,5˚ niespoziomowania instrumentu. Dzięki zastosowaniu kompensatorów instrumentami pracujemy z dokładnością 0,2 mm/m. Samopoziomowanie w obu modelach może zostać wyłączone, tak by można było instrumentami wyznaczać linie skośne.

 

Choć lasery KAPRO® mają wiele cech wspólnych, to najbardziej różnią się od siebie konstrukcją zewnętrzną. KAPRO® KA873GS ma typowy kształt sześciennego pudełka. Może być ustawiany na płaskiej podłodze bądź bezpośrednio na obudowie, bądź na rozkładanych nóżkach, które pozwalają również w niewielkim zakresie pochylać laser do pracy z liniami skośnymi. W spodzie obudowy znajdziemy przyłącze gwintowe 1/4” cala do mocowania urządzenia na wszelkiego rodzaju statywach trójnożnych czy tyczkach rozporowych.

W KAPRO® KA875G mamy z kolei zastosowaną specjalną trójnożną podstawę, w której zintegrowano mechanizm płynnej regulacji kierunku wyświetlania linii pionowej za pomocą pokrętła, tzw. śrubę ruchu leniwego. Podstawa ma dodatkowo podziałkę kątową, a mininóżki mogą być w niewielkim zakresie wsuwane i wysuwane, co pozwala ustawiać laser na nierównych powierzchniach. W urządzeniu tym znajdziemy również przyłącze do statywu, jednak jest to mocowaniewiększe, o średnicy 5/8”.

Reasumując, laserami krzyżowymi KAPRO® KA873GS i KA875G wykonamy szeroką paletę prac budowalnych i remontowych. Ich niewątpliwą zaletą jest generowanie zielonej wiązki laserowej, która jest bardzo dobrze widoczna, i duży zasięg pracy oraz wysoka dokładność pomiarowa.

Marek Pudło, pins

Dane techniczne laserów liniowych
KAPRO® KA873GS i KA877G

Model

KA873GS

KA877G

Kolor lasera

zielony

zielony

Wyświetlane wiązki

Pozioma + dwie pionowe

Pozioma + dwie pionowe + punkt do dołu

Dokładność

0,2 mm/m

Zasięg

20-40 m (z detektorem)

Zakres działania kompensatora

2,5˚

Gwint statywu

1/4”

5/8”

Zasilanie

3 x AA

Akumulator lub 4 x AA

Temperatura działania

-10 do+45˚C

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar