Laserowe niwelatory rotacyjne – precyzja i wygoda działania

Dokładność, niezawodność i łatwość obsługi – to najczęściej padające słowa w kontekście pracy z laserowymi niwelatorami rotacyjnymi. Dzięki tym cechom zdobyły one popularność w wielu branżach i przyczyniły się do zwiększenia efektywności oraz precyzji prac terenowych, szczególnie związanych z niwelacją.

Jak działa laserowy niwelator rotacyjny?

Laserowy niwelator to nowoczesne urządzenie pomiarowe wyposażone w głowicę z laserem, która obracając się z dużą prędkością – nawet do 600 obrotów na minutę – wyświetla idealnie spoziomowaną wiązkę dookoła osi poziomej lub pionowej. Instrument służy głównie do wyznaczania różnic wysokości (niwelacji) i poziomów odniesienia oraz tyczenia linii prostych. Można powiedzieć, że jest to rodzaj

poziomnicy laserowej przystosowanej do pracy w terenie na bardzo dużych odległościach.
Jedną z kluczowych zalet laserowych niwelatorów rotacyjnych jest ich precyzja. Dzięki zastosowaniu elektronicznego kompensatora urządzenia te są w stanie generować bardzo dokładnie spoziomowane linie i płaszczyzny. Operator ma także możliwość cyfrowego wyznaczania spadków w dwóch płaszczyznach do 10 stopni z dokładnością do 0,01 stopnia, a także użycia funkcji pionownika, który wyznacza punkty na podłożu i suficie idealnie jeden nad drugim. Szereg przydatnych funkcji, w jakie wyposażone są nowoczesne niwelatory, zapewniają jeszcze większą precyzję działania, ułatwiają i przyspieszają pracę.

Kto używa niwelatorów?

Od pierwszego wbicia łopaty po więźbę dachową

Niwelatory rotacyjne są niezbędne na każdym placu budowy. Modele laserowe (w przeciwieństwie do klasycznych niwelatorów optycznych) umożliwiają wykonywanie wszystkich pomiarów jednoosobowo, co jest ich niebywałą zaletą. Pomagają przeprowadzić wszelkie prace związane z przygotowaniem terenu pod zabudowę i wykonaniem ław fundamentowych. Modele zaawansowane pozwalają także na wprowadzenie wysokości repera, czyli punktu stałego na placu budowy, przez co każde kolejne pomiary będą już uwzględniały tę wielkość. Laserowy niwelator rotacyjny będzie pomocny także cieślom przy wykonaniu idealnie wypoziomowanych murłat łączących ściany budynku z dachem.

W ogrodzie też jest co robić

Laserowe niwelatory rotacyjne doskonale sprawdzają się w przygotowaniu powierzchni pod kostkę brukową, boisko czy drogę, jak również przy wytyczaniu ogrodzeń. Spopularyzowane wśród firm ogrodniczych są wykorzystywane do wykonania instalacji nawadniającej działkę ze spadkami, a nawet do umieszczania zraszaczy na jednakowej wysokości.

Praca wewnątrz

Duże przestrzenie halowe to także miejsca, gdzie niwelatory rotacyjne znajdują zastosowanie. Są przydatne przy wyznaczaniu ścian działowych, poziomowaniu wylewek, wytyczaniu miejsc pod regały albo przy odbiorach, np. do sprawdzenia poziomów wylewki.

Laserowe niwelatory rotacyjne PRO LR-500XY, LR-500D i LR-500H

Niwelatory PRO ‒ wyznaczają poziomy i… spadki!

O klasie niwelatora laserowego i przeznaczeniu decydują przede wszystkim jego możliwości pomiarowe: zasięg, dokładność, tryby pracy (poziomo/pionowo), funkcje elektronicznego pochylania wiązki laserowej. Laserowe niwelatory rotacyjne PRO z serii LR-500 to łatwe w użyciu narzędzia pomiarowe do realizacji prac poziomych i pionowych ‒ wewnątrz dużych pomieszczeń oraz na otwartych przestrzeniach o zasięgu do 500 m. Urządzenia te są wyposażone w intuicyjny panel użytkownika, pilot (w modelu LR-500XY na podczerwień z zasięgiem do 30 m, w LR-500D – radiowy z zasięgiem 100 m), dzięki którym niwelacja jest prosta jak nigdy dotąd.
Oferowane przez firmę PRO modele LR-500H, LR-500XY oraz LR-500D gwarantują komfort i szybkość pracy. Najbardziej zaawansowany technologicznie LR-500D wyposażono w duży, czytelny wyświetlacz, zapewniający łatwy odczyt i intuicyjną obsługę. Na szczególną uwagę zasługuje też opcja cyfrowego wytyczania spadków, która skraca do minimum czas potrzebny na ustawianie nachylenia płaszczyzn. LR-500XY także umożliwia ergonomiczną pracę ze spadkami w płaszczyznach X oraz Y, jednak od wcześniej wymienionego odróżnia go analogowy panel sterowania. Zapewnia on bezproblemową pracę, ale od operatora wymaga podstawowej wiedzy matematycznej, potrzebnej do prawidłowego wyznaczania spadków. Model LR-500H z kolei zadba o wygodną i szybką pracę w poziomie oraz umożliwi wyznaczanie spadków w trybie manualnym. Warto dodać,

że wszystkie niwelatory LR-500 są wyposażone w niezwykle ważną funkcję „tilt”, czyli zabezpieczenia przed potrąceniem. Gwarantuje ona właściwy pomiar, nawet jeśli wcześniejsze ustawienia zostały naruszone.
Laserowe niwelatory rotacyjne najczęściej wykorzystywane są przy pracach zewnętrznych, dlatego tak ważne są ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne (klasa ochrony IP54). Wydajny akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy (NiMH) zapewnia do 24 godzin ciągłej pracy w terenie nawet w bardzo niskich temperaturach (do -20°C).
Produkty marki PRO są objęte 24-miesięczną gwarancją producenta. W tym czasie każdemu nabywcy przysługuje darmowa kalibracja niwelatora wraz z przeglądem wykonywana w zaawansowanym technicznie centrum kalibracji urządzeń laserowych mieszczącym się w siedzibie firmy.

Postaw na komfort i łatwość pracy z serią niwelatorów LR500

Wiedza i zrozumienie potencjału, jaki oferują laserowe niwelatory rotacyjne, jest kluczowa przed decyzją o zakupie tego profesjonalnego sprzętu. W skrócie największe zalety wykorzystania go w pracy:

1. Zasięg. W przypadku całej serii LR-500 wynosi 500 m średnicy i umożliwia pracę na niemal 20 hektarach!

2. Dokładność. Dzięki elektronicznemu kompensatorowi, który został zastosowany we wszystkich modelach serii LR-500, możliwa jest praca z dokładnością ±1mm/10 m w poziomie. Natomiast modele LR-500XY oraz LR-500D dodatkowo zostały wyposażone także w drugi kompensator do pracy w pionie o tej samej dokładności.

3. Opcja wyznaczania spadków. Płaszczyzna laserowa może być pochylana w jednym lub dwóch kierunkach.

4. Jednoosobowe pomiary gwarantujące największą dokładność.

PRO

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments