LASER WIELOFUNKCYJNY BOSCH GCL 2-50 G PROFESSIONAL – WYTRZYMAŁY I PRECYZYJNY

Bosch GCL 2-50 G Professional to laser wielofunkcyjny emitujący zielone linie i punkty oraz mający bardzo wytrzymałą konstrukcję. Jest ona też bardzo dobrze zabezpieczona przed pyłem i bryzgającą wodą. Dzięki temu urządzenie może być stosowane w najtrudniejszych warunkach panujących na budowach.

Jak wiadomo, głównym zadaniem lasera krzyżowego jest wyznaczanie płaszczyzn pionowych, poziomych, skośnych i kąta prostego, które w realnej przestrzeni określane są przez emitowane przez niego linie „świetlne”. Bosch GCL 2-50 G Professional generuje dwie wiązki światła (poziomą i pionową), których projekcja może odbywać się jednocześnie. Wtedy tworzą one krzyż o ramionach przecinających się pod kątem 90°. Linie laserowe są koloru

zielonego i są dwa razy lepiej widoczne od czerwonych. Dlatego Bosch GCL 2-50 G Professional doskonale sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, jak i podczas pracy na otwartej przestrzeni. Efektywny zasięg omawianego lasera to 15 m, zaś dokładność jego linii wynosi ±0,3 mm/m. Gdy zaś użyjemy kompatybilnego odbiornika Bosch LR 7 Professional, zasięg ten wydłużamy do 50 m (zakres odbioru linii to 5-50 mm). Oprócz linii, Bosch GCL 2-50 G Professional wyświetla także punkty w pionie. Może więc pełnić funkcje pionownika. W takim przypadku dokładność wyświetlania punktów wynosi ±0,7 mm/m, zaś ich zasięg – 10 m. Trzeba tu jednak zauważyć, że dla większości prac budowlanych oferowana przez laser Bosch GCL 2-50 G Professional precyzja dla linii i punktów jest wystarczająca i z dużym zapasem przekracza wymagania dotyczące dokładności większości robót wykończeniowych. Ponieważ prezentowane urządzenie, oprócz poziomych i pionowych linii, emituje punkty, nie jest nazwane laserem krzyżowym, lecz wielofunkcyjnym.

Obsługa lasera

W omawianym sprzęcie zastosowano dwa lasery zielone (II klasy, 500-540 nm). Pierwszy ma moc <10 mW i służy do generowania linii, a moc drugiego, stosowanego do wyświetlania punktów, wynosi <1 mW. Bosch GCL 2-50 G Professional jest też urządzeniem samopoziomującym, wyposażonym w kompensator, który w czasie 4 s w zakresie ±4° automatycznie ustawia wiązkę lasera w poziomie (i pionie). Jest to bardzo wygodne i powszechnie stosowane rozwiązanie, nie wymaga bowiem od operatora ani umiejętności poziomowania sprzętu na statywie, ani idealnie poziomej powierzchni do ustawienia. Żeby było go jeszcze łatwiej obsługiwać, kompensatora nie trzeba ręcznie blokować do wyznaczania linii skośnych. Laser wykrywa swoje położenie i automatycznie blokuje kompensator, przy tym początkowo wyświetla linie migające co 2 s, a następnie co 5 s. Urządzenie obsługuje się tylko dwoma przyciskami: bocznym włącza/wyłącza i górnym przełącza się pomiędzy czterema trybami jego pracy. W pierwszym z nich zwanym trybem krzyżowym i punktowym urządzenie pomiarowe emituje jednocześnie pionową i poziomą linię oraz dwa punkty pionowe skierowane w dół i górę, w drugim poziomym – linię poziomą, w trzecim pionowym – linię pionową, a w czwartym punktowym – dwa punkty w pionie (górny i dolny, tzw. funkcja pionownika do przenoszenia punktów).

Tryby pracy

Sprzęt zasilany jest czterema, 1.5-woltowymi bateriami LR6 (AA). Na górze jego obudowy, obok klawisza do przełączania trybu pracy, znajduje się 3-diodowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Urządzenie ma funkcję automatycznego wyłączania, jeśli w czasie 120 min nie zostanie naciśnięty przycisk zmiany trybów pracy. Funkcję tę, jeśli niepotrzebna, można wyłączyć, przytrzymując przycisk zmiany trybów przez 3 s. Ponieważ jest ona domyślna, do jej aktywacji wystarczy wyłączyć i włączyć urządzenie.

Bardzo istotną cechą lasera wielofunkcyjnego Bosch GCL 2-50 G Professional jest wytrzymała konstrukcja z pokrytą gumą obudową i zagłębionymi w obudowie elementami szklanymi. Urządzenie ma wysoki stopień ochrony przed pyłem i bryzgającą wodą wynoszący IP 64. Jest więc zdolne sprostać bardzo trudnym warunkom pracy na budowie. Bosch GCL 2-50 G Professional posiada też gwintowane przyłącze 1/4”, które umożliwia jego zamocowanie na najzwyklejszym statywie fotograficznym. Zaś na jego standardowym wyposażeniu, oprócz laserowej tablicy celowniczej i torebki do przechowywania oraz transportu, znajduje się poręczny uchwyt obrotowy RM 10 z magnesami

umożliwiającymi mocowanie lasera na stalowych elementach.

Analizowany laser wielofunkcyjny Bosch GCL 2-50 G Professional ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Jego funkcjonalności mogą np. wykorzystać monterzy mebli do wyznaczania punktów i poziomu w celu zamocowania wiszących szafek kuchennych, półek, blatów. Zaś malarze, używając go, oznaczą np. linie graniczne dla powierzchni ścian o różnym kolorach. Z kolei fachowcy zajmujący się montażem okien czy sufitów podwieszanych oraz ścian z karton-gipsu dokładnie spozycjonują ich miejsce w budynkach. Laser wielofunkcyjny Bosch GCL 2-50 G Professional przyda się także hydraulikom np. do poziomowania urządzeń grzewczych, zaś glazurnikom – do wyznaczania krawędzi glazury, precyzyjnego układania terakoty, w tym także pod kątem 45°, itd.

Obrotowy uchwyt

Dane techniczne lasera wielofunkcyjnego Bosch GCL 2-50 G Professional

Dokładność linii±0,3 mm/m
Dokładność punktów±0,7 mm/m
Zasięg linii/punktów15/10 m
Typ lasera/moc lasera do wyświetlania linii500-540 nm/<10 mW
Typ lasera/moc lasera do wyświetlania punktów500-540 nm/<1 mW
Kolor/klasa laserówzielony/II
Wyznaczane płaszczyzn1 pozioma, 1 pionowa, krzyż 90°
Wyznaczone punktydolny i górny w pionie
Zakres kompensatora/automatyczna blokada kompensatora±4°/+
Gwintowe przyłącze statywu1/4”
Rodzaj i liczba baterii4 x 1,5V LR6
Wymiary bez/z uchwytem RM 10126 × 63 × 115/ 145 × 63 × 180 mm
Waga (EPTA-Procedure 01:2014)0,58 kg
Wyznaczanie linii skośnych
Współpraca z odbiornikiem Bosch LR 7 Professional
Wysoki stopień ochrony przed pyłem i bryzgającą wodą wynoszący IP 64
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments