LASER ROTACYJNY SAMOPOZIOMUJĄCY ZIELONY PROLINE 15162

Marka Proline wprowadza do swojej oferty obrotowy niwelator laserowy Proline 15162. Jest on przeznaczony zarówno do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Laser rotacyjny samopoziomujący zielony Proline 15162 to obrotowy niwelator laserowy. Wyposażono go w laser o mocy ≦1 mW klasy 3R emitujący wiązkę zielonego światła. To ważne, gdyż jest ona dla nas 4 razy lepiej widoczna od wiązki czerwonej. Zasięg pracy lasera Proline 15162 to 30 m, zaś z detektorem – 500 m. Jego obracająca się głowica może wirować w

prawo i w lewo z czterema prędkościami – 60, 120, 300, 600 obr./min, tworząc na obiekcie linię poziomą lub pionową (w tym celu należy obrócić laser o 90°). Niwelator Proline 15162 może działać w następujących trybach: rotacyjnym, punktowym (wtedy głowica nie kręci się i emituje plamkę laserową) lub liniowym o kątach rozwarcia 10°, 45°, 90° lub 160°, jak też być używany jako pionownik (sprzęt emituje wiązkę pionowo do góry). Jego głowica obudowana jest koszem ochronnym, który zabezpiecza ten delikatny element przed uszkodzeniami spowodowanymi upadkiem. Niwelator laserowy Proline 15162 wyznacza linie z dokładnością 1 mm/10 m, zaś w funkcji pionownika emituje wiązkę laserową o dokładności 1 mm/1,5 m.

Jak łatwo zauważyć, obrotowy niwelator laserowy Proline 15162 może być również z powodzeniem wykorzystywany w pracach budowlanych wykonywanych na zewnątrz budynków. Do tego celu stosuje się detektor sygnału znajdujący się na jego wyposażeniu. Zamontowany na łacie niwelacyjnej za pomocą specjalnego uchwytu z libellą, ułatwiającą jego poziomowanie, odbiera zielone światło emitowane przez laser i za pośrednictwem wskaźnika diodowego informuje, czy odpowiedni poziom został ustawiony. Detektor może pracować w dwóch trybach dokładności: dokładnym i zgrubnym. Ten drugi warto stosować, gdy wykonujemy prace niwelacyjne niewymagające dużej dokładności. Detektor informuje także za pomocą sygnałów dźwiękowych o poprawności ustawienia wysokości wiązki.

Omawiany sprzęt Proline ma elektroniczny kompensator, który nie tylko automatycznie poziomuje instrument w zakresie ±5°, ale czuwa także w trakcie pomiarów nad utrzymywaniem go w odpowiedniej pozycji. Marka Proline wyposażyła swój laser w system sygnalizacji niespoziomowania – gdy podczas pracy niwelator zostanie przypadkowo potrącony i rozpoziomowany, urządzenie natychmiast zatrzyma głowicę, chroniąc w ten sposób użytkownika przed wykonaniem błędnych pomiarów. Po ponownym spoziomowaniu laser z powrotem zacznie działać.

Prezentowany laser wyposażono w gumowaną podstawę i uchwyt, które ułatwiają ustawianie go w żądanym miejscu. Na panelu sterowania znajdują się przyciski, za pomocą których m.in. włącza się urządzenie, ustawia się prędkość obrotu głowicy, zakres kątowy itd. Możemy także zdalnie obsługiwać laser za pomocą pilota o zasięgu 20 m. Sprzęt może być też montowany na tradycyjnym statywie geodezyjnym (gwint 5/8 cala).

Niwelator laserowy Proline 15162 zasilany jest za pomocą akumulatora NiMH o pojemności 3500 mAh. Sprzęt charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i wagą oraz przystosowany jest do pracy w zapyleniu i podczas opadów, gdyż spełnia normę IP54.

Dane techniczne lasera rotacyjnego samopoziomującego zielonego Proline 15162

Rodzaj/moc/długość fali/klasa laserazielony/≦1 mW/520 nm/3R
Dokładność linii emitowanej przez głowicę/pionownik1 mm na 10 m/1 mm na 1,5 m
Zasięg bez/z detektorem30/500 m
Prędkość obrotowa 60, 120, 300, 600 obr./min
Tryb pracyrotacyjny, punktowy, liniowy, funkcja pionownika
Zakres kątów w trybie liniowym10°, 45°, 90° lub 160°
Kompensatorzakres 5°, samopoziomowanie, sygnalizacja niespoziomowania
Zasilanieakumulator NiMH o pojemności 3500 mAh
Wyposażenie standardoweniwelator, detektor, uchwyt detektora, zasilacz, okulary, tablica celownicza, walizka transportowa

Obrotowy niwelator laserowy Proline 15162 przeznaczony jest dla profesjonalistów wykonujących prace wykończeniowe i instalacyjne – murarzy, tynkarzy, elektryków, hydraulików, glazurników, wylewkarzy, monterów mebli i zabudowy g-k itp. Jest też doskonałym narzędziem do wyznaczania referencyjnych linii poziomych i pionowych podczas

wiercenia otworów na jednej wysokości czy montowania ścianek działowych w jednej linii, określania wysokości okien, stropów itp. Sprzęt sprawdzi się także w rękach brukarzy, specjalistów układających chodniki i krawężniki oraz wykonawców, którzy w swoich pracach budowlanych wykorzystują niwelację terenu.

opr. pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments