Laser podłogowy Bosch GSL 2 Professional

W dziedzinie laserów pomiarowych Bosch bardzo szybko zmienił się z kopciuszka w pioniera, który ustala technologiczne trendy. Na rynek wchodzi właśnie światowa nowość – instrument, który rewolucjonizuje sposób badania równości powierzchni podłóg.

 

 

Gdyby przeanalizować wszystkie dzisiejsze metody sprawdzania równości podłóg, to znajdziemy co najmniej kilka technik, które różnią się od siebie metodologią, dokładnością pomiarów, kosztownością i zastosowanym oprzyrządowaniem. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzania płaskości jest użycie poziomnicy libellowej. Sprawdzimy nią głównie krzywiznę podłogi pod względem spadku, bo pomiar nierówności jest zdecydowanie utrudniony i wymaga od mierzącego sporego wysiłku (zaglądanie pod poziomnicę i

mierzenie miarką odchyłek). Poziomnica libellowa ma ograniczoną długość, co sprawia, że nasz pomiar ma charakter „lokalny” na dość krótkim odcinku, i nie pozwala precyzyjnie określić kształtu podłogi w całym pomieszczeniu.
Druga metoda wiąże się z zastosowaniem klasycznego lasera krzyżowego lub, lepiej, płaszczyznowego. Instrument ustawiony w dowolnym miejscu na powierzchni podłogi wyświetla spoziomowaną wiązkę laserową, która stanowi płaszczyznę odniesienia. Chodząc po pomieszczeniu i przykładając do podłogi miarę, odczytujemy na niej wartości wyznaczone przez linię laserową, określając w ten sposób płaskość powierzchni. Rozwiązanie to jest dużo wygodniejsze od poziomnicy, ale ma też swoje ograniczenia. Laser nie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach z silnym nasłonecznieniem, gdzie zanika widoczność linii. Poza tym pomiary mają charakter punktowy i nie pozwalają ocenić wysokości podłogi między punktami pomiarowymi.
Trzeci sposób pomiaru płaszczyzny posadzek to użycie laserowego niwelatora obrotowego. To urządzenie, które jest dużo dokładniejsze od poziomnicy i lasera płaszczyznowego, ma swoje mocne strony, ale też słabości. Jego zaletą jest możliwość pomiarów na dużych powierzchniach (z wykorzystaniem odbiornika). Praca z łatą laserową jest wygodna i, podobnie jak z poprzednimi instrumentami, jednoosobowa. Niwelator jednak wciąż daje wyniki punktowe, nieciągłe na całej powierzchni podłogi i jest najdroższy z dotychczas przedstawionych narzędzi.
Na koniec można wspomnieć o niwelatorze optycznym. Ten instrument optyczny daje wyniki o dość wysokiej dokładności i jest ekonomiczny w zakupie. Można nim wykonywać pomiary o każdej porze dnia, a jedynym ograniczeniem w pracach jest ciemność. Dużą uciążliwością jest odczytywanie wyników z łaty i obliczanie przewyższeń między kolejnymi punktami. Jest to instrument, który obarczony jest największym ryzykiem błędów pomiarowych (odczyt i obliczenie), zas do obsługi wymaga co najmniej dwóch osób.
Powyżej opisaliśmy sprzętowy stan rzeczy na wczoraj. Dzisiaj mamy do dyspozycji innowacyjny produkt, który poszerza i tak bardzo bogatą ofertę instrumentów laserowych firmy Bosch. Do sprzedaży wchodzi właśnie Bosch GSL 2 Professional, który można śmiało ochrzcić mianem lasera podłogowego. Urządzenie to przeznaczone jest do szybkiego, łatwego i precyzyjnego określania nierówności na powierzchni podłóg (sprzęt nie może być używany do pomiarów ścian). Zasada działania jest dość prosta – instrument emituje dwie wiązki laserowe, spoziomowane za pomocą wewnętrznego kompensatora magnetycznego, które są wyświetlane na powierzchnię podłogi. Jeśli ta jest rzeczywiście płaska (bez dołków i górek), będzie widać tylko jedną czerwoną linię, a każde wybrzuszenie lub zagłębienie spowoduje rozszczepienie wiązki na podłodze. Powstanie na niej owalny kształt, który jednoznacznie informuje o nierówności. Żeby określić, czy w takim miejscu mamy do czynienia z niedoborem czy, nadmiarem masy, trzeba użyć specjalnej tarczy celowniczej z podziałką, która pozwala nie tylko zbadać charakter nierówności, ale także zmierzyć jej wartość (np. +1 mm). Pomiar wysokości odchyłek w miejscach wskazanych przez linie laserowe odbywa się względem ustawionego na początku pomiarów poziomu odniesienia – miejsca na powierzchni, które jest równe i ma właściwą wysokość. Regulacja odbywa się za pomocą specjalnego pokrętła.
To nie koniec fajerwerków. Bosch GSL 2 Professional jest pierwszym na rynku instrumentem, którego pomiary nierówności podłoża mają charakter ciągły (liniowy), a nie punktowy. Cały moduł laserowy tego urządzenia osadzony jest na obrotowej
płycie. Wyświetlając linie laserowe i obracając instrumentem wokół własnej osi, możemy w kilka sekund „zeskanować” powierzchnię podłogi w pomieszczeniu, z grubsza ocenić jej „płaskość”, a następnie przejść do ewentualnych pomiarów wartości nierówności. Bosch GSL 2 będzie oferowany w dwóch konfiguracjach – w tańszej obracanie lasera odbywać się będzie ręcznie, w droższej serwomotor sam będzie rotował głowicę, a sterowanie prędkością i kierunkiem obrotu odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania. Ta druga konfiguracja może być przydatna przy wylewaniu mokrego betonu. Sprzęt ustawiony np. na środku pomieszczenia na specjalnym statywie na bieżąco kontroluje powierzchnię realizowanej wylewki, a jego pracą sterujemy z suchego miejsca w pomieszczeniu, zabierając laser np. na drugi dzień, gdy wylewka stwardnieje.
Jak wspomnieliśmy, Bosch GSL 2 Professional ma wbudowany kompensator, który w ciągu 5 s poziomuje wiązki w zakresie ±4°. To głównie jego działanie odpowiada za dokładność pracy instrumentu, która wynosi 0,3 mm/m. Zasięg pracy nowego narzędzia to ok. 10-20 m. Widoczność linii jest mocno uzależniona od warunków oświetleniowych. Przy dużym nasłonecznieniu widoczność spada i jest to chyba jedyna słabość prezentowanego urządzenia, jednak zawsze można użyć okularów laserowych, które są w zestawie.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch interesujących szczegółach – laser spełnia dość wysoką normę IP54 odporności na kurz i wodę, co pozwala stosować go w trudnych warunkach budowlanych, i ma podwójny system zasilania. Prąd może czerpać z tradycyjnych paluszków 1,5 V (4 sztuki, 15 godz. pracy) lub z systemowych akumulatorów Li-Ion 10,8 V stosowanych w elektronarzędziach Bosch. Zarówno w tańszej, jak i droższej konfiguracji laser będzie dostarczany w systemowej walizce L-Boxx.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments