Laser liniowo-punktowy Makita SK103PZ

Japońska Makita powiększa swoje portfolio narzędzi pomiarowych o nowy laser liniowo-punktowy. To bardzo specyficzne narzędzie, którym nie tylko wyznacza się poziomy i piony, ale także tyczy kąty proste i przenosi pionownikiem punkty z podłogi na sufit.

W konstrukcji Makity SK103PZ połączono funkcjonalność dwóch różnych urządzeń: laserów punktowego i liniowego (zwanego często krzyżowym). Prezentowany instrument wyświetla na czerwono dwie linie: poziomą i pionową. Przecinając się, tworzą one krzyż z ramionami ustawionymi pod kątem prostym oraz pięć punktów także ustawionych względem siebie pod kątami 90° – do góry, do dołu, w prawo, w lewo i do przodu (ten

punkt powstaje z przecięcia się linii pionowej i poziomej). W Makicie SK103PZ zastosowano czerwony laser.

Przyrząd przeznaczony jest głównie do prac wewnątrz budynków. Wynika to z zasięgu (widoczności) wiązek i punktów laserowych. Linie będzie widać gołym okiem w średnio nasłonecznionym pomieszczeniu w odległości ok. 10-15 m od stanowiska instrumentu. Punkty zobaczymy z kolei nawet na dystansie 30 m. Ale to nie wszystko. Sprzęt przystosowany jest do współpracy z odbiornikiem Makita LVH800 (wyposażenie opcjonalne) i dzięki temu można go z powodzeniem stosować na zewnątrz lub w dużych pomieszczeniach z intensywnym nasłonecznieniem. Przy zastosowaniu detektora zasięg pracy zestawu wzrasta nawet do 60 m.

Dokładność pracy Makity jest taka sama dla linii i punktów i wynosi 0,3 mm/m. Sprzęt jest oczywiście wyposażony w magnetyczny kompensator, który automatycznie poziomuje laser w zakresie ±4°. Ma on sygnalizację dźwiękową ostrzegającą użytkownika o rozpoziomowaniu lasera, można go również zablokować do realizacji linii skośnych. Obsługa lasera Makita SK103PZ jest bardzo łatwa. Z boku obudowy znajdziemy dźwignię do mechanicznego blokowania kompensatora, a tryby pracy narzędzia ustawiamy za pomocą kilku przycisków umieszczonych na panelu sterowania na górze obudowy.

Laser liniowo-punktowy Makita SK103PZ został również bardzo dobrze przygotowany pod względem codziennej wygody pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprzęt spełnia normę IP54 odporności na kurz i wodę. Można nim więc bez obaw pracować w najtrudniejszych warunkach budowlanych i remontowych. Instrument wyposażono w przyłącze gwintowane 1/4”, które pozwala mocować go na małych statywach fotograficznych, tyczkach rozporowych czy uchwytach ściennych. Laser zasilany jest trzema bateriami 1,5 V AA („paluszki”) i można nim pracować w temperaturach od -10 do +40°C.

Na koniec opisu technicznego nowego lasera Makity warto wspomnieć o przeróżnych akcesoriach, które można stosować z instrumentem. Standardowo poziomnica dostarczana jest w miękkim pokrowcu wraz z niewielkim uchwytem ściennym i tarczką celowniczą. To zestaw do pracy wewnątrz. Opcjonalnie można dokupić chociażby wspomniany odbiornik wraz z uchwytem na łatę, który pozwoli pracować instrumentem na zewnątrz. Użytkownik dzięki zastosowaniu w laserze typowego gwintu 1/4” może swobodnie dobierać dodatkowe statywy czy przeróżne uchwyty ścienne.

Co można więc zrobić na placu budowy laserem liniowo-punktowym Makita SK103PZ i dla kogo przeznaczony jest ten specyficzny model? Wyświetlane przez instrument punkty leżą w jednej linii. Dodatkowo wszystkie są do siebie nawzajem prostopadłe. Oznacza to, że urządzeniem tym można wyznaczać jednocześnie aż osiem kątów prostych. Określanie i kontrolowanie prostopadłości obiektów lub wyznaczanie prostoliniowości to główne zadania japońskiego lasera w trybie punktowym. Makita SK103PZ jest więc idealnym narzędziem do ustawiania ścianek działowych z profili aluminiowych, konstruowania szalunków do fundamentów czy wspomagania murowania ścian. Można go również używać np. do wytyczania i kontroli prostoliniowego ustawienia obiektów konstrukcyjnych i do przenoszenia pionowego punktów między podłogą oraz sufitem. W trybie liniowym zaś prezentowany laser przyda się do określania kątów prostych na ścianach, przenoszenia wysokości między punktami, określania prostoliniowości montażu profili aluminiowych itp.

Ze względu na funkcjonalność z lasera wyświetlającego jednocześnie linie i punkty skorzystają na pewno fachowcy od robót wykończeniowych wnętrz, monterzy zabudowy kartonowo-gipsowej, elektrycy, hydraulicy,

malarze, tapeciarze, instalatorzy stolarki okiennej i drzwiowej, parkieciarze, stolarze, cieśle, monterzy mebli, murarze, tynkarze, posadzkarze, glazurnicy i wielu innych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments