Laser krzyżowy Makita SK102

W portfolio narzędzi Makity znalazł się laser krzyżowy SK102. Narzędzie generuje dwie wiązki laserowe – poziomą i pionową – które wyświetlane jednocześnie tworzą na obiekcie krzyż o ramionach ustawionych względem siebie pod kątem 90°.

 

Linie lasera krzyżowego Makita SK102 mają kolor czerwony i są widoczne w średnio naświetlonym pomieszczeniu na ok. 10-15 m. To zasługa trybu pracy Power, który podwyższa intensywność światła i tym samym widoczność linii. Jeśli pracujemy na małych odległościach, można bez problemu poziomicę przełączyć w tryb Pulse, który zmniejsza jasność linii, ale tym samym oszczędza zużycie energii.

Dokładność poziomicy laserowej

Makita SK102 to 0,3 mm/m. Za precyzję pracy i bezbłędność wyznaczania linii pionowej i poziomej odpowiada kompensator magnetyczny. To zespół dwóch magnesów i poruszającego się między nimi wahadła z pryzmatem, który w zakresie 4° poziomuje i pionuje wiązki laserowe. Element ten realizuje tzw. funkcję samopoziomowania. Użytkownik nie musi więc przed rozpoczęciem pracy dbać o dokładne spoziomowanie lasera, a jedynie ustawić go na względnie równym podłożu lub na statywie. Kompensator można zablokować i wyświetlać linie skośne po przechyleniu instrumentu np. na statywie.

Jak już wspomnieliśmy, widoczność wiązki laserowej to ok. 10-15 m. Parametr ten jest trudny do jednoznacznego określenia, ponieważ w bardzo dużym stopniu zależy od nasłonecznienia pomieszczenia, w którym wykonywane są pomiary. Pulsacyjny tryb pracy służy nie tylko do oszczędzania energii, ale pozwala korzystać z opcjonalnego odbiornika sygnałów laserowych (opcja). Dzięki niemu zasięg poziomicy zwiększa się nawet do 30 m, a praca może odbywać się nawet na zewnątrz pomieszczeń, gdzie wiązki są całkowicie niewidoczne. To czujnik, który odbiera wiązkę laserową, informuje nas sygnałami dźwiękowymi, czy jest ona we właściwym miejscu.

Jak na podstawowy laser krzyżowy, Makita SK102 ma dość rozbudowany panel sterowania. Dwa przyciski, którymi zmieniamy wyświetlane linie i przełączamy między trybem Power i Pulse, oraz trzy diody informacyjne (Power/Pulse, poziom naładowania baterii, zablokowany kompensator) pozwalają nam w pełni kontrolować pracę instrumentu. Z boku obudowy znajdziemy z kolei przełącznik do blokowania kompensatora na czas transportu i do pracy z pochylonym laserem. Makita SK102, jak większość podobnych laserów, zasilana jest trzema bateriami „paluszkami” 1,5 V, które wystarczają na kilkanaście godzin „świecenia” lasera.

Żeby poziomicę móc nie tylko stawiać na płaskim podłożu, ale także mocować na dodatkowym osprzęcie, w spodniej część obudowy zastosowano przyłącze z gwintem 1/4”. To standardowy rozmiar, który pozwala Makitę przykręcić do dowolnego statywu fotograficznego czy tyczki rozporowej. W zestawie znajdziemy bardzo przydatny w codziennych pracach uchwyt ścienny, który mocuje się także do elementów metalowych na magnes.

Dla kogo jest więc nowy produkt japońskiego producenta elektronarzędzi? Makita SK102 wydaje się być podstawowym laserem krzyżowym, który może zastąpić tradycyjną poziomicę libellową czy nawet szlauchwagę. Laser można więc wykorzystywać do wyznaczania stałych poziomów odniesienia, określać i sprawdzać pionowość ścian lub prawidłowość montażu konstrukcji stelażowych. Urządzenie to będzie świetną propozycją dla wszystkich montażystów, którzy mocują elementy na stałej wysokości lub prostoliniowo w pionie. Zastosowań lasera Makity jest mnóstwo i nie jesteśmy w stanie wszystkich ich tu wyliczyć. Sprzęt jest solidną konstrukcją; sądzimy więc, że spotka się z przychylnym przyjęciem na rynku.

 

Dane techniczne laser krzyżowego Makita SK102

Kolor lasera

czerwony

Wyświetlane linie

pionowa, pozioma

Dokładność

0,3 mm/m

Zasięg

do 30 m (z opcjonalnym odbiornikiem)

Zakres działania kompensatora

Gwint statywu

1/4”

Zasilanie

3 x 1,5 V LR6

Norma pyło- i wodoszczelności

IP54

Temperatura działania

-10˚C do +40˚C

Waga

0,47 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments