Lampy robocze LED NOVA od firmy SCANGRIP

SCANGRIP to duński producent oświetlenia roboczego i europejski lider w tym segmencie rynku. Reprezentuje go w Polsce poznański Agentools.

SCANGRIP – firma z ponad 115-letnimi tradycjami

SCANGRIP powstał w 1906 r. i produkuje wysokiej jakości narzędzia ręczne dla przemysłu oraz branży motoryzacyjnej od 110 lat. Jest też wiodącym europejskim dostawcą oświetlenia miejsc pracy dla użytkowników przemysłowych i profesjonalnych oraz oferuje najmocniejszą i najbardziej wszechstronną gamę oświetlenia wykorzystującego najnowszą technologię LED. Wszystkie produkty są projektowane i opracowywane w Danii, a większość z nich chroniona europejskim patentem projektowym. SCANGRIP jest silnie rozpoznawaną marką na rynku dzięki nowoczesnemu wzornictwu i

produktom cenionym za swoją wysoką jakość. Duńska firma stale dąży do perfekcji, optymalizując i ulepszając źródła światła, zwiększając pojemność akumulatorów, usprawniając konstrukcję i ergonomię, podnosząc trwałość, wygodę użytkowania i funkcjonalność. Stawia sobie za cel ustanawianie nowych standardów w dziedzinie profesjonalnego oświetlenia miejsca pracy.

Oświetlenie robocze SCANGRIP

W ofercie SCANGRIP znajduje się wiele rodzajów lamp o zasilaniu przewodowym, akumulatorowym i hybrydowym, przeznaczonych dla budownictwa, różnego typu warsztatów oraz serwisów mechanicznych i samochodowych, w tym lampy ręczne i inspekcyjne dla ekip serwisowych, instalatorów itp. Osobną grupę produktów SCANGRIP stanowią lampy w oprawach przeciwwybuchowych, które mogą być stosowane w środowisku pracy zagrożonym eksplozją itp. Duńska firma oferuje także lampy umożliwiające lakiernikom i projektantom dokładny dobór kolorów. Jej bogata oferta zawiera też lampy ledowe NOVA o zasilaniu przewodowym lub hybrydowym (przewodowo-akumulatorowym), o których opowiemy w artykule.

Lampy robocze LED serii NOVA

Zostały zaprojektowane z myślą o profesjonalistach pracujących w warsztatach, w pomieszczeniach wykańczanych lub remontowanych, jak też na zewnątrz, np. na placu budowy itp. Ich seria składa się z pięciu modeli różniących się mocą i parametrami świecenia oraz zastosowaną technologią zasilania. SANGRIP zastosował w nich diody LED COB, które zapewniają uniwersalne i równomierne światło i mają wysoki współczynnik CRI (odwzorowania barw) zbliżony do światła słonecznego. To sprawia, że nadają się szczególnie do oświetlania miejsc pracy. I tak w najmniejszych modelach prezentowanych lamp oznaczonych jako NOVA 3K i NOVA 3K C+R mamy diody LED COB o strumieniu świetlnym 300-3000 lumenów i maksymalnej jasności 5000 luksów (lx) mierzonej w odległości 0,5 m. Dla porównania podajemy, że typowe studio telewizyjne ma jasność 1000 lx, zaś światło dzienne – od 10.000 do 25.000 lx. W modelach o średniej wielkości NOVA 5K i NOVA 5K C+R mamy do dyspozycji 500-5000 lm i 8000 lx, zaś w najmocniejszym NOVA 10K – 1000-10.000 lm i 16.000 lx. Najsilniejsze lampy robocze LED serii NOVA zapewniają więc swoim użytkownikom światło dzienne podczas wykonywanych prac. Działaniem omawianych lamp steruje się za pomocą smartfona z wykorzystaniem technologii wireless. Możemy nim ustawić pięć różnych poziomów oświetlenia oraz włączyć lub wyłączyć lampy.


Prezentowane lampy robocze odznaczają się bardzo ograniczonym apetytem na energię elektryczną i tak modele NOVA 3K i NOVA 3K C+R mają moc 42 W, NOVA 5K i NOVA 3K C+R – 42 W, zaś NOVA 10K – 84 W. Do zasilania lamp NOVA 3K C+R i NOVA 5K C+R wykorzystano technologię hybrydową, czyli system Dual System (2 in 1). Omawiane lampy robocze mogą być zarówno czerpać energię elektryczną z sieci za pośrednictwem przewody, jak z akumulatora. Ich obudowa mieści baterie Li-Ion o napięciu 11,1 V i pojemności 4400 mAh (NOVA 3K C+R) lub 5200 mAh (NOVA 5K C+R). Zapewniają one pracę do 14 h (NOVA 3K C+R) lub do 12 h (NOVA 5K C+R), a ich czas ładowania wynosi 2 h.

O ilości dostępnej energii w akumulatorach i pozostałym czasie ich pracy informuje wyświetlacz znajdujący się na panelu sterowania lamp. Duński producent zadbał także, żeby przyłącze zastosowane w lampach wyposażonych w zasilanie Dual System umożliwiało łatwy i szybki montaż/demontaż przewodu. Pozostałe modele – NOVA 3K, NOVA 5K i NOVA 10K – mają zasilanie wyłącznie przewodowe.
Wszystkie lampy robocze NOVA wyposażone są w obudowy z odlewanego aluminium, co zapewnia im wyjątkową trwałość i odporność na uderzenia. Ponadto są one całkowicie wodoszczelne i odporne na wilgoć oraz kurz. Spełniają normę IP67 i idealnie sprawdzają się we wszelkich zastosowaniach na świeżym powietrzu, w tym w każdych warunkach atmosferycznych. Znajdziemy w nich też wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie, jak też elastyczny stojak służący do mocowania i ustawiania pod odpowiednim kątem. Jego konstrukcja umożliwia bezpośrednie zamocowanie go na statywach SCANGRIP.
Duńska firma poleca do mocowania lamp NOVA nowe dwa stojaki, które zostały specjalnie zaprojektowane dla nich i dla lamp VEGA. Umożliwiają one montaż tych produktów bez użycia uchwytu. Wykonano je z trwałej i solidnej stali malowanej proszkowo. Stojaki przeznaczone są do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Odznaczają się wysoką stabilnością. Pierwszy z nich wyposażony w trzy rozkładane nogi wyposażono w regulację wysokości w zakresie 1,35-3 m, która daje pełną elastyczność ustawienia lamp na wymaganym poziomie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa kabel lamp można przymocować zaciskami do każdej z nóg tego statywu. Drugi ze stojaków ma kółka ułatwiające szybkie przemieszczanie lamp. Dwa z nich mają blokadę, która umożliwia ustawienie statywu w wyznaczonym miejscu. Stojak z kółkami wyposażony jest też w regulację wysokości, lecz jej zakres jest mniejszy i wynosi 0,7-1,9 m.

Reasumując, lampy NOVA duńskiej firmy SCANGRIP charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami świetlnymi, niezwykle długą żywotnością i najwyższą jakością wykonania oraz nowoczesnym przemyślanym designem. Są one optymalnie dopasowane do potrzeb profesjonalistów: mechaników, instalatorów, elektryków oraz ekip budowlano-remontowych. Sądzimy, że szybko znajdą uznanie polskich fachowców.

opr. pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments