Lampy lutownicze VOREL 73400 i 73403

Lampy lutownicze, zwane przez niektórych żargonowo lutlampami, to przyrządy mające postać palnika służącego do lutowania miękkiego lub twardego. W początkowej fazie swojego rozwoju lampy były zasilane paliwem ciekłym (benzyna, nafta), a w obecnej postaci źródłem energii jest głównie gaz (propan-butan). Chociaż lampy lutownicze mają bardzo uniwersalne zastosowanie (można je wykorzystywać m.in. do gięcia i kształtowania rur, rurek PCV, obrabiania tworzyw sztucznych, opalania farby, luzowania śrub, płomieniowego oczyszczania drewna, cynowania, a nawet rozpalania grilla), to ich głównym przeznaczeniem jest lutowanie.

Nowymi lutlampami VOREL 73400 i 73403 można wykonywać zarówno lutowanie miękkie, jak i twarde, czyli łączenie ze

sobą elementów metalowych za pomocą spoiny wypełnionej metalem o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych ze sobą metali. W przypadku lutowania miękkiego praca odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 450°C, a najczęściej jest to ok. 250°C. W tej technologii łączy się głównie stal, miedź, cynk, mosiądz i ich stopy. Lutowanie miękkie służy do spajania części o małych naprężeniach w złączu i niewysokiej temperaturze pracy – takich jak układy elektroniczne, przewody elektryczne oraz blachy, jak też do uszczelniania i wyrównywania połączeń blachowych, np. blachy dachowe, rynny, pojemniki, cienkościenne zbiorniki  czy rurociągi. Lutowanie twarde z kolei odbywa się w temperaturze powyżej 450°. Stosuje się je do łączenia stali węglowych, molibdenowych, wolframowych, niklowych, chromowych, płytek z węglików spiekanych, a także złota, srebra, miedzi, mosiądzu i brązu.

Obie prezentowane lampy lutownicze VOREL są konstrukcjami siostrzanymi, a różni je głównie system odpalania. W modelu 73403 zastosowano bowiem zapłon piezo, który wytwarza iskrę i pozwala bez dodatkowych akcesoriów (np. zapalniczki) uruchomić lutownicę. Prezentowane lampy, jak pisaliśmy wyżej, zasilane są gazem propan-butan, który umieszczony jest w jednorazowych nabojach 190 g (EN417 typ 200). Płomień, który wytwarzają lampy VOREL, osiąga temperaturę 1200°C. Sprzęt zużywa 123 g gazu na godzinę, więc pełny nabój wystarczy na ok. 1,5 godz. ciągłego lutowania. Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym lamp lutowniczych VOREL 73400 i 73403 są pokrętła do regulowania intensywności płomienia. Dzięki nim można bezpiecznie, bez ryzyka poparzenia się, obrabiać małe elementy.

Dane techniczne lamp lutowniczych VOREL 73400 i 73403

Model

73400

73403

Moc

1,7 kW

Temperatura płomienia

1200°C

Zużycie gazu

123 g/h

Pojemność naboju

190 g

Zapalnik piezo

+

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments