Krótkie miary zwijane Sola

W ofercie niemieckiego producenta narzędzi pomiarowych Sola znajdziemy aż osiem różnych modeli krótkich miar zwijanych. Wśród nich także wersje I klasy dokładności dla najbardziej wymagających.

O cenie i jakości każdej krótkiej miary zwijanej w największym stopniu decyduje klasa dokładności, w jakiej została ona wykonana. Nie konstrukcja obudowy, jej odporność na upadki, rodzaj materiału, z którego wykonana jest wstęga czy jej długość, a właśnie parametry dokładnościowe wpływają na wartość konkretnego modelu.

Przymiary wykonuje się w trzech klasach dokładności – I, II i III (firma Sola oferuje produkty tylko w I i II klasie dokładności). O zaklasyfikowaniu danego modelu

do konkretnej grupy decydują błędy graniczne dopuszczalne długości nominalnej i długości odcinka podziałki przymiaru, zawartego pomiędzy dwoma dowolnymi nienastępującymi po sobie wskazaniami podziałki. Przy zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej nie powinny przekraczać wartości obliczonej według wzorów:

  • ± (0,1 +0,1 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności I;
  • ± (0,3 + 0,2 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • ± (0,6 + 0,4 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

A bardziej obrazowo: 10-metrowa taśma klasy I może mieć długość 10 m ± 1,1 mm, klasy II – 10 m ±2,3 mm, klasy III – 10 m ±4,6 mm. Ale to nie wszystko. Przy definiowaniu klasy dokładności ważny jest też błąd graniczny dopuszczalny podziałki elementarnej „i” przymiaru. Dla taśmy z podziałką milimetrową rzeczywisty milimetr nie może się różnić od nominalnego o więcej niż:

  • ± 0,1 mm – dla przymiarów klasy dokładności I;
  • ± 0,2 mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • ± 0,3 mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

Wszystkie taśmy Sola – zarówno te klasy dokładności I, jak i II – mają zatwierdzenia typu, czyli są oficjalnie dopuszczone do dystrybucji jako narzędzia spełniające odpowiednie normy. Na każdym modelu miarki zwijanej Sola znajdziemy więc nie tylko znak zatwierdzenia typu, ale także symbol z klasą dokładności.

Pozostałe cechy konstrukcyjne miarek zwijanych Sola, czyli kształt wstęgi, jej szerokość i materiały, z których została wykonana, rodzaj mechanizmu zwijającego i hamulca, a także rodzaj haka decydują bezpośrednio o praktyczności tych niemieckich narzędzi pomiarowych. Użytkownicy mają więc do dyspozycji miarki o długościach 2, 3, 5, 8 i 10 m. Dla każdej długości dobrana jest odpowiednia szerokość, tak żeby osiągnąć jak największy wysięg bez podparcia. Chodzi o to, by wysunięta taśma się nie łamała.
Wstęgi w miarkach zwijanych Sola wykonane są ze stali i polakierowane na żółto. Na wstęgach naniesiona jest podziałka milimetrowa z czcionką w kolorze czarno-czerwonym. Taki kontrast ułatwia odczytywanie wyników pomiarów. Warto też wspomnieć, że powierzchnia wstęgi z podziałką pokryta jest dodatkowo warstwą antyrefleksyjną – matowość zapobiega odbiciom promieni słonecznych czy sztucznego oświetlenia i ułatwia pracę.

Początek wstęgi stanowią tzw. haki. Są one przytwierdzone do taśmy za pomocą nitów, ale jednocześnie ruchome. Dzięki temu można wykonywać pomiary „na zakładkę” i „od czoła” – w obu sytuacjach „0” będzie we właściwym miejscu.

Bardzo istotnym elementem w budowie każdej miarki jest oczywiście jej obudowa i ukryty w niej mechanizm zwijający wyposażony w hamulec. W taśmach Sola do konstrukcji puszek zastosowano tworzywa sztuczne (ABS) – lekkie, odporne na korozję, a jednocześnie wytrzymujące dość surowe traktowanie na placu budowy. W niektórych modelach producent dodał do obudowy specjalne zaczepy do mocowania miarki na pasku u spodni czy przezroczyste okienko odczytowe do wykonywania pomiarów wewnętrznych. Jeśli chodzi o mechanizm zwijania, to niemieccy inżynierowie stosują specjalny system do pochłaniania energii, która powstaje podczas uderzania zwijanej taśmy w obudowę. W miarkach Sola wstęga chowa się płynnie i delikatnie, co poprawia nie tylko komfort pracy, ale także wydłuża żywotność taśmy przy jednoczesnym zachowaniu jej parametrów dokładnościowych. W niektórych modelach miarek Sola inżynierowe zastosowali 2-stopniowy hamulec, który gwarantuje zatrzymanie taśmy z milimetrową dokładnością.

src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/GN_1_2015-31.jpg" alt="" width="700" height="142" />