KOTWY CHEMICZNE ESSVE

Kotwy chemiczne są znane od lat 60. minionego stulecia. Po raz pierwszy zastosowano je przy budowie stadionu olimpijskiego na letnie igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972 r. Doskonale poradziły sobie wówczas z zadaniami, które dla tradycyjnych kotew mechanicznych były niemożliwe do zrealizowania.

 

Kotwy chemiczne stosuje się już niemal powszechnie. Zwiększające się koszty standardowych kotew mechanicznych spowodowały, że materiał chemiczny często okazuje się być tańszy w zastosowaniu. Ponadto w wielu przypadkach okazuje się bardziej odpowiedni i mocniejszy.

Czym są kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne to określenie elementów montażowych, tj. prętów gwintowanych czy zbrojeniowych oraz pozostałych zamocowań – kotwionych w podłożu za pomocą masy chemicznej na

bazie żywic. Montaż odbywa się na zasadzie wklejania i następnie zastygania żywicy, która bardzo często jest twardsza i mocniejsza od samego podłoża. To z kolei pozwala tworzyć zamocowania bardzo odpowiedzialne i spełniające szczególne parametry wytrzymałościowe.

 

Możliwe jest także realizowanie zamocowań bardzo blisko krawędzi podłoża. Przy tym możemy zmniejszyć odległości między kotwami. To zaś w przypadku kotew mechanicznych jest często niewykonalne ze względu na naprężenia, jakie powodują.
Kotwy chemiczne można stosować w betonie, kamieniu, cegle pełnej oraz w materiałach posiadających puste przestrzenie, np. w cegle zwanej dziurawką, pustakach stropowych i innych. Najlepsze parametry wytrzymałościowe osiąga się przy zastosowaniu kotew w materiałach pełnych. W pozostałych przypadkach o wytrzymałości zamocowania decyduje niemal w stu procentach wytrzymałość podłoża. Kotwy są najbardziej pewne i bezpieczne, kiedy zostaną odpowiednio dozowane i użyte z odpowiednim prętem oraz dobrze przygotowanym otworem dla niego.


Zastosowanie kotew chemicznych

Kotwy chemiczne mogą mieć w budownictwie różnorakie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je podczas montażu konstrukcji ze stali, drewna, aluminium oraz innych materiałów. Nadają się do mocowania barierek oraz poręczy ponad schodami, do mocowania anten satelitarnych, klimatyzatorów, do montażu muszli ustępowych, umywalek, bidetów i innych sanitariatów. Można przy ich pomocy wykonywać zbrojenia do przedłużeń balkonów, tarasów oraz ścian, jak również montować bramy, przęsła, zawiasy, kraty i pozostałe elementy ślusarskie.
Równie dobrze sprawdzają się w przemyśle oraz w handlu jako elementy montażowe solidnych regałów sklepowych i przy montażu maszyn przemysłowych, suwnic itp. Kotwy chemiczne wykorzystuje także branża okienna. Służą wówczas do montażu rolet, okiennic, markiz, daszków, uchwytów, haków, wysięgników i innych akcesoriów do okien.

Montaż kotwy chemicznej

Niezależnie od tego, czy montaż będzie prowadzony w podłożu pełnym, czy posiadającym wolne przestrzenie – przed zastosowaniem kotwy chemicznej warto poznać ogólne zasady powstawania solidnych i wytrzymałych połączeń. Przede wszystkim przed zastosowaniem masy do otworu należy starannie wymieszać żywicę z utwardzaczem. Istotne jest także dokładne oczyszczenie otworu ze zwiercin, które powstają w czasie jego wykonywania. Jeśli będziemy przestrzegać tych dwóch prostych, ale ważnych zaleceń – nie ma obawy, że powstanie wadliwe lub niewytrzymałe połączenie.


Rodzaje kotew chemicznych

Kotwy chemiczne powstają na bazie dwóch rodzajów żywic, tj. katalitycznych i niekatalitycznych. Żywice katalityczne dzieli się w dalszej kolejności na: (1) poliestrowe, (2) winylowo-estrowe, (3) epoksydowo-akrylowe i (4) epoksydowe.
W ich przypadku katalizator inicjuje proces utwardzania, a reakcja chemiczna zachodzi wówczas, kiedy dojdzie do kontaktu jego jakiejkolwiek ilości z żywicą. Essve, opracowując formuły żywic, jest w stanie wytworzyć produkt o określonych parametrach. W ten też sposób powstają: (1) kotwy do wysokich obciążeń, (2) kotwy wolno lub szybko utwardzalne, (3) kotwy do niskich lub wysokich temperatur, (4) kotwy gęste lub płynne (5) oraz wiele innych.

 

Żywice niekatalityczne utwardzają się jedynie wówczas, kiedy dokładnie taka sama ilość komponentów pozostaje ze sobą w kontakcie. Najczęściej używaną żywicą niekatalityczną podczas kotwienia chemicznego jest żywica epoksydowa. Kotwy epoksydowe są wprawdzie materiałem, który potrzebuje stosunkowo dużo czasu do utwardzenia się, ale

jednocześnie przy ich zastosowaniu osiąga się bardzo wysokie parametry użytkowe, w tym doskonałą nośność stworzonego zamocowania.

Essve jako producent zamocowań, w tym kotew chemicznych, dostarcza najwyższej jakości produkty. Zdolne są do przenoszenia dużych obciążeń w zależności od użytych elementów kotwiących, takich jak: pręty gwintowane (od M8 do M30), pręty zbrojeniowe, pręty z wewnętrznym gwintem (od M6 do M20), pręty profilowane. Dla przykładu, kotwa chemiczna Essve ECM w połączeniu z prętem gwintowanym o średnicy M10 osiąga nośność 8,0 N/mm2. Kotwy Essve posiadają szereg certyfikatów dopuszczających je do użytku na budowach komercyjnych. W tym jest europejska ocena techniczna, a nawet atest do użytku przy instalacjach związanych z wodą pitną (ETA-18/0638, ETA-18/0639, ETA-18/6017, ETA-18/0642, ETA18-0614). Kotwy charakteryzują się iście skandynawskim podejściem do problemów, jakie można napotkać na budowie. Posiadają dużą odporność na chlor, sól czy wodę. Wraz z tulejami perforowanymi świetnie nadają się do kotwienia w materiałach porowatych (np. gazobeton). Szeroki zakres temperatur aplikacji i użytkowania (-40°C do + 120°C ) oraz możliwość stosowania nawet w zalanych wodą otworach czyni z nich wyjątkowo uniwersalne narzędzie dla każdego fachowca, nawet w najcięższych warunkach. W razie potrzeby Essve oferuje również kalkulator zużycia masy kotwy chemicznej oraz wsparcie techniczne w przypadku konieczności dokładniejszych wyliczeń dotyczących wytrzymałości połączeń. Więcej informacji znajdą państwo na stronie internetowej: www.essve.pl.

Marcin Drawski (ESSVE)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments