KOSA SPALINOWA YATO YT-85000

Kosa spalinowa YATO YT-8500 to maszyna, którą można kosić zarówno przy użyciu głowicy z żyłką, jak i stalowych ostrzy i tarcz pilarskich.

Głowica z żyłką sprawdzi się najlepiej podczas koszenia traw i niezbyt grubej roślinności. Świetnie sprawuje się też podczas pracy przy krawężnikach, podmurówkach ogrodzeń czy nawet wśród kamieni. Elastyczna żyłka bowiem bez problemu dopasowuje się do otoczenia. Jej pewną ułomnością jest fakt, że nie radzi sobie z roślinami o grubszych łodygach. Do koszenia chwastów czy usuwania krzewów należy więc używać stalowych ostrzy lub tarcz pilarskich. Za pomocą żyłki kosą YATO możemy kosić pas o szerokości aż 430 mm, podczas gdy

ostrzem jednorazowo „zbieramy” roślinność z pasa o szerokości 255 mm.

YATO YT-85000 to kosa należąca do grupy największych i najsilniejszych tego typu spalinowych maszyn dostępnych na rynku. Decyduje o tym chociażby jednostka napędowa. To 2-suwowa konstrukcja, która ma blisko 43 cm3 pojemności oraz elektroniczny układ zapłonowy ułatwiający start i stabilizujący obroty. Generuje ona dużą moc 1,25 kW. Silnik pracuje z maksymalną prędkością 9300 obr./min. Z kolei głowica wiruje z szybkością 7400 obr./min. To bardzo dobre parametry, które pozwalają pracować prezentowaną kosą naprawdę szybko i skutecznie nawet w najbardziej zachwaszczonych miejscach.

YATO_YT-85000-1

Do zasilania prezentowanego sprzętu stosuje się mieszankę benzyny 95-oktanowej i specjalnego oleju, które są ze sobą zmieszane w proporcji 40:1. Na zbiorniku, którego pojemność wynosi równy litr (1000 cm3), będziemy nieprzerwanie kosić na maksymalnych obrotach przez blisko 2 godz. (zużycie 0,627 kg/h). Silnik jest więc bardzo ekonomiczny, a paliwa w zbiorniku starczy na wiele dni długiej pracy.
Jednostka napędowa zastosowana w YATO to klasyczne rozwiązanie gaźnikowe. Uruchamia się ją za pomocą startera linkowego. Sterowanie prędkością obrotową odbywa się płynnie za pomocą włącznika spustowego zintegrowanego w prawej części uchwytu w kształcie litery „U”. W manetce sterującej znajdziemy także przycisk „STOP”, którym gasi się kosę.

YATO_YT-85000-2

Prezentowana kosa spalinowa YATO YT-85000 waży blisko 8 kg (7,7 kg) i jest doskonale wyważona. Po zamocowaniu jej na specjalnej uprzęży szelkowej z możliwością regulacji długości pasków praktycznie nie czuć jej masy. Po ustawieniu rękojeści kierownicowej pod właściwym kątem nawet kilkugodzinne koszenie nie powoduje u operatora zbytniego zmęczenia mięśni pleców, ramion czy dłoni. Niewątpliwie, w dużym stopniu przyczynia się do tego system antywibracyjny redukujący drgania silnika.

YATO_YT-85000-4

Jak każda maszyna spalinowa, tak i YATO YT-85000 wymaga systematycznych przeglądów i konserwacji. Jeśli sprzęt jest użytkowany zawodowo i pracuje praktycznie bez przerw, należy codziennie oczyścić filtr powietrza i udrożnić kanał powietrza chłodzącego. Dodatkowo warto kontrolować stan ostrza pod kątem ubytków spowodowanych kontaktem z twardymi obiektami (np. kamieniami). Po każdym zakończonym tygodniu pracy wypadałoby sprawdzić i ewentualnie oczyścić rurę wydechową. Ważna jest również dbałość o kondycję świecy zapłonowej, która odpowiada za szybki rozruch i płynną pracę silnika. Można co jakiś czas oczyścić zbiornik paliwa. Wszystkie inne czynności konserwacyjno-naprawcze (np. regulację gaźnika i biegu jałowego) należy powierzyć wykwalifikowanym serwisantom.

YATO_YT-85000-6

Reasumując, kosa spalinowa YATO YT-85000 to nowoczesne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie tradycyjna kosiarka jest nieskuteczna lub nie może być zastosowana ze względu na ukształtowanie terenu. Żywiołem YATO są prawdziwie trudne zadania – koszenie wysokiej trawy, gęstych chwastów i twardych zarośli.

Marek Pudło, pins

Dane techniczne kosy spalinowej YATO YT-85000

Pojemność skokowa42,7 cm³
Moc1,25 kW
Maksymalne zalecane obroty silnika (ostrze/żyłka)9300/8600 min-1
Maksymalne obroty wrzeciona (ostrze/żyłka)7400/6900 min-1
Zalecane obroty silnika na biegu jałowym3000 min-
Średnica koszenia (ostrze/żyłka)430/255 mm
Średnica żyłki2,4 mm
Zbiornik paliwa1000 cm3
Zużycie paliwa przy obrotach maksymalnych0,627 kg/h
Waga7,7 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments