Kosa spalinowa Makita RBC420E

Wiosna już dawno weszła w fazę, w której zabieramy się za porządkowanie działek i wykonujemy pierwsze koszenia trawników. Właścicielom sporych posesji, oprócz tradycyjnej kosiarki na kołach, może się przydać nieduża kosa spalinowa.

 

 

Kosa Makita RBC420E napędzana jest kompaktowej wielkości 2-suwowym silnikiem o pojemności ciut ponad 40 cm3. Wprawdzie jednostka napędowa nie należy do najcichszych (taki „urok” konstrukcji 2-suwowych), to jednak dysponuje sporą mocą 1,4 kW. Przy maksymalnej prędkości obrotowej silnika 8500 obr./min wrzeciono z osprzętem (bębnem z żyłką lub z

ostrzową głowicą gwiaździstą) obraca się z maksymalną prędkością 7000 obr./min. W konstrukcji przekładni zastosowano automatyczne sprzęgło, które załącza napęd przy prędkości obrotowej silnika 3600 obr./min.

Silnik uruchamia się niezastąpionym w takich maszynach mechanizmem linkowym. Dodawanie „gazu” i zwiększanie prędkości obrotowej silnika odbywa się za pomocą przełącznika spustowego umieszczonego w prawej rączce uchwytu (po palcem wskazującym). Nad nim (pod kciukiem) umieszczono przełącznik STOP, którym gasi się maszynę.

Silnik w RBC420E „zasilany” jest mieszanką etyliny 95 i specjalnego oleju, które są ze sobą zmieszane w proporcji 25:1. Zbiornik mieści prawie litr (960 cm3) paliwa. Przy jego maksymalnym zużyciu 0,89 kg/h napełniony zbiornik powinien wystarczyć na ponad godzinę koszenia.

W standardowym wyposażeniu kosa Makita RBC420E posiada bęben z żyłką tnącą. Wybór takiego osprzętu podyktowany został niewielką mocą maszyny i jej przeznaczeniem. Makita ma bowiem kosić niezbyt grube zarośla. Niemniej jednak producent przewidział możliwość dokupienia zapasowej głowicy gwiaździstej z nożami tnącymi. Można nią kosić grubsze chwasty, a nawet krzewy (nieprzekraczające średnicy 30 mm). Warto tutaj podkreślić, że zarówno żyłki, jak i noże tnące w dużej części są ukryte pod metalową osłoną. Nie tylko chroni ona użytkowników przed ewentualnym zranieniem, ale również zapobiega rozrzucaniu koszonych roślin.

Makita RBC420E jest bardzo przyjemna w codziennym użytkowaniu. I nie chodzi tutaj tylko o niewielką masę urządzenia (7,3 kg), ale jego świetne wyważenie. Szelki, na których nosi się kosę podczas cięcia, zamocowane są dokładnie w środku ciężkości narzędzia – na jednym końcu znajduje się silnik, a na przeciwległym – głowica tnąca. Wygoda pracy zależy więc od odpowiedniego wyregulowania długości pasków i ustawienia właściwego kąta nachylenia uchwytu głównego. Ma on kształt litery „U” i składa się z dwóch oddzielnych elementów przykręcanych do kosy za pomocą klamry zaciskowej. Ich szybki demontaż pozwala na łatwy transport kosy w samochodzie osobowym.

Dane techniczne kosy spalinowej Makita RBC 420E

Pojemność skokowa

40.2 cm³

Moc

1.4 kW

Maksymalne obroty silnika

8500 min-1

Maksymalne obroty wrzeciona

7000 min-1

Średnica osprzętu

230 mm

Zbiornik paliwa

960 cm3

Waga

7,3 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar