Kosa spalinowa Makita RBC3101

Z pewnością wiele kos spalinowych używanych do „przemysłowego” koszenia (np. poboczy dróg) to modele wyposażone w głowice z żyłkami tnącymi. Każdy producent takich urządzeń ma jednak w swojej ofercie urządzenia z ostrzami metalowymi.

 

Kosy spalinowe z głowicą wyposażoną w żyłkę to urządzenia głównie do koszenia traw i niezbyt grubej roślinności. Świetnie sprawują się podczas pracy przy krawężnikach, podmurówkach ogrodzeń czy nawet wśród kamieni. Elastyczna żyłka bez problemu „dopasowuje” się do otoczenia. Jej pewną ułomnością jest fakt, że nie radzi sobie z roślinami o grubszych łodygach. Do koszenia chwastów czy usuwania krzewów,

których grubość łodyg nie przekracza 2 cm, należy użyć kosy wyposażonej w stalowe ostrz tnące. Makita RBC3101 jest właśnie takim modelem, który standardowo jest oferowany z 4-zębnym ostrzem gwiaździstym. Użytkownik może opcjonalnie dokupić 8-zębne ostrze wirowe (też stalowe) lub głowicę z żyłką.

Makita RBC3101 to kosa należąca do grupy średnich maszyn spalinowych tego typu. Choćby ze względu na zastosowaną w niej jednostkę napędową. To 2-suwowa konstrukcja, która ma niewiele ponad 30 cm3 i dysponuje mocą niespełna 1 kW. Silnik pracuje z maksymalną prędkością obrotową 10.000 min-1. Z kolei ostrze tnące wiruje z 6800 obr./min. To dobre parametry, które pozwalają pracować prezentowaną kosą szybko i skutecznie.

Do zasilania prezentowanej kosy stosuje się mieszankę benzyny 95-oktanowej i specjalnego oleju, które są ze sobą zmieszane w proporcji 1:25. Na zbiorniku, którego pojemność wynosi 800 cm3, powinniśmy przy maksymalnych obrotach nieprzerwanie kosić przez ok. 1 godz. Silnik jest więc bardzo ekonomiczny.

Jednostka napędowa zastosowana w Makicie to klasyczne rozwiązanie gaźnikowe. Uruchamia się ją za pomocą startera linkowego. Sterowanie prędkością obrotową odbywa się płynnie za pomocą włącznika spustowego zintegrowanego w prawej części uchwytu w kształcie litery „E”. W manetce sterującej znajdziemy także przycisk „STOP”. którym wyłącza się kosę.

Jak każda maszyna spalinowa, tak i Makita RBC3101 wymaga systematycznych przeglądów i konserwacji. Jeśli sprzęt jest użytkowany zawodowo i pracuje praktycznie bez przerwy, należy codziennie oczyścić filtr powietrza i udrożnić kanał powietrza chłodzącego. Dodatkowo warto kontrolować stan ostrza pod kątem ubytków spowodowanych kontaktem z twardymi obiektami (np. kamieniami). Po każdym zakończonym tygodniu pracy wypadałoby sprawdzić i ewentualnie oczyścić rurę wydechową. Ważna jest również dbałość o kondycję świecy zapłonowej, która odpowiada za szybki rozruch i płynną pracę silnika. Można co jakiś czas oczyścić zbiornik paliwa. Wszystkie inne czynności konserwacyjno-naprawcze (np. regulację gaźnika i biegu jałowego) należy powierzyć wykwalifikowanym serwisantom.

Makita RBC3101 jest propozycją dla każdego, kto w swojej codziennej pracy spotyka się z terenem zarośniętym wysoką roślinnością o grubych łodygach. Standardowe wyposażenie maszyny w metalowe ostrze tnące sprawia, że sprzęt ten zrealizuje zadania, z którymi nie poradziłaby sobie głowica z żyłką.

 

Dane techniczne kosy spalinowej Makita RBC3101

Pojemność skokowa

30,5 cm³

Moc

0,95 kW

Maksymalne obroty silnika

10.000/min

Maksymalne obroty wrzeciona

6800/min

Średnica osprzętu

230 mm

Zbiornik paliwa

800 cm3

Waga

5,5 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments