80-woltowa kosa akumulatorowa Makita UR012G

Kosa spalinowa odchodzi do lamusa dzięki firmie Makita. Jej 80-woltowa kosa akumulatorowa UR012G umożliwia bowiem wykonanie najtrudniejszych zadań.

Kosa akumulatorowa Makita – konstrukcja mechaniczna oraz wydajne zasilanie

Silnik w testowanej bezprzewodowej kosie Makita UR012G napędzany jest energią elektryczną pochodzącą z dwóch litowo-jonowych akumulatorów XGT 40V max o maksymalnym napięciu 40V. Są one połączone szeregowo w jedno duże źródło energii elektrycznej. Jego maksymalne napięcie wynosi 80 V (średnie – 72V), zaś pojemność jest równa najmniejszej pojemności zastosowanego akumulatora i może w zależności od konfiguracji zasilania mieć wartość: 2.0, 2.5. 4.0 lub 5.0 Ah. Zaimplementowane w kosie Makita UR012G rozwiązanie zasilania zapewnia

bardzo wysoką moc użyteczną. Nie dziwi więc fakt, że pod względem efektywności pracy kosa akumulatorowa Makita UR012G nie ustępuje tego typu urządzeniom spalinowym napędzanym przez silniki o pojemności 40 cm3. Tak więc kosa spalinowa odchodzi do lamusa historii techniki. Obecnie Makita UR012G to najmocniejsza kosa akumulatorowa dostępna na rynku i pierwsza, w której zastosowano zasilanie prądem stałym o maksymalnym napięciu 80V.

kosa akumulatorowa Makita

Testowane elektronarzędzie wyposażono w wysokosprawny silnik bezszczotkowy z rozbudowanym sterowaniem elektronicznym. Omawiana kosa akumulatorowa Makita, jak na swoje możliwości, jest lekka (8,0-9,3 kg w zależności od użytych akumulatorów) oraz łatwa w obsłudze i – co niezmiernie istotne – pracuje bardzo cicho. Głośność testowanej kosy to zaledwie 79,9 dB (dla głowicy z żyłką tnącą). Dla porównania tradycyjna kosa spalinowa wyposażona w głowicę żyłkową emituje hałas ok. 96 dB.

Praca testowanym sprzętem jest komfortowa – nie ma tutaj mowy o męczącym hałasie, smrodzie spalin, brudnych rękach przy napełnianiu zbiornika paliwem czy o problemach z uruchomieniem silnika. Wszystko odbywa się za naciśnięciem trzech przycisków: włącznika głównego/wyboru biegów elektronicznych, przycisku wyboru funkcji automatycznego sterowania obrotami (ADT)/lewych obrotów oraz spustowego włącznika z blokadą służącego do bezpośredniego uruchamiania kosy i płynnej regulacji obrotów. Znajdują się one na minipanelu sterowania, który umieszczono w prawym uchwycie rękojeści pałąkowej.

kosa akumulatorowa

Testowana kosa akumulatorowa Makita UR012G swoim użytkownikom oferuje 3 biegi elektroniczne. Na pierwszym biegu prędkość obrotowa wrzeciona wyjściowego osiąga wartość 0-3500 min-1, na drugim – 0-5000 min-1, zaś na trzecim – 0-6800 min-1. Użytkownik może też skorzystać z trybu ADT (Automatic Torque Drive Technology) służącego do automatycznego sterowania obrotami, który optymalnie do zapotrzebowania dostosowuje prędkość oraz moment obrotowy. Dzięki 3 biegom i trybowi ADT użytkownicy mogą optymalnie dopasować parametry pracy elektronarzędzia do wielkości koszonej roślinności. Gdy jest ona niska i niezbyt gęsta (np. trawa), można z powodzeniem ograniczyć prędkość obrotową i tym samym zmniejszyć zużycie energii. Jeśli kosimy gęste chaszcze, należy włączyć wyższe biegi. Co ważne, prędkość obrotowa jest płynnie regulowana włącznikiem spustowym, a w układzie startowym maszyny zastosowano system płynnego uruchamiania urządzenia. Jest także elektryczny hamulec, który szybko zatrzymuje wirujące noże tnące czy głowicę żyłkową. O bezpieczeństwo pracy dba także technologia AFT (Active Feedback Sensing) automatycznie wyłączająca sprzęt w przypadku nagłego spowolnienia lub zatrzymania narzędzia tnącego (tzw. kick-back stop). Warto tu odnotować, że mamy także niespotykaną w kosach spalinowych, funkcję zmiany kierunku obrotów, która pozwala łatwo odblokować ostrze tnące i usunąć unieruchamiające je pnącza.

Omawiana kosa akumulatorowa jest bardzo solidnie wykonana. Ma aluminiową obudowę przekładni i wykonane jest w technologii Wet Guard, która zapewnia wysoką odporność na wodę. Umożliwia ona użytkowanie kosy w przypadku, kiedy jej obudowa jest mokra. Testowany sprzęt jest doskonale wyważony i wyposażony w regulowaną rękojeść z dwoma wygodnymi, asymetrycznymi uchwytami typu kierownica. Pracę ułatwiają też regulowane szelki służące do zawieszania kosy na tułowiu użytkownika.

Cięcie zieleni akumulatorową kosą Makita UR012G może odbywać się za pomocą dostarczanych w standardowym

wyposażeniu głowicy 2-żyłkowej (średnica cięcia – 480 mm), 2-ostrzowego noża o wymiarach 305 x 25,4 mm i głowicy z 3 nożami z poliamidu (średnica cięcia – 305 mm). W testowanym urządzeniu możemy także zamontować 3-ostrzowy nóż tnący (305 x 25,4 mm) oraz 4-ostrzowy (255 x 25,4 mm). Zarówno noże, jak i głowice tnące obracają się schowane w dużej części pod plastikową osłoną ochronną. Zabezpiecza ona operatora i osoby postronne przed ewentualnymi obrażeniami, jak również ogranicza rozrzucanie wycinanych roślin po terenie.

kosa Makita

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej kosy Makita UR012G

Podczas testów akumulatorowej kosy Makita UR012G wycinaliśmy nią: (1) trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarek (za pomocą głowicy 2-żyłkowej), (2) trawy dziko rosnące, wysokie i gęste (głowicą z 3 nożami z tworzywa) oraz (3) chaszcze i trudno dostępne zarośla (stalowym nożem 2-ostrzowym). Urządzenie poradziło sobie bezproblemowo ze wszystkimi zadaniami, zapewniając wysoką efektywność koszenia.
Naszym zdaniem, dzięki zastosowaniu zasilania 2x40V i silnika bezszczotkowego akumulatorowa kosa Makita UR012G zapewnia bardzo wysoką wydajność i skuteczność koszenia, którą oferują kosy spalinowe. Do tego pracuje znacznie ciszej i jest łatwiejsza w obsłudze. Urządzenie jest w pełni profesjonalne i można nim zastąpić bez narażenia się na ryzyko obniżenia wydajności pracy nieekologiczny i hałaśliwy sprzęt spalinowy.

Dane techniczne akumulatorowej kosy Makita UR012G

Maksymalne/średnie napięcie zasilania80 V/72 V
Prędkość obrotowa (I/II/III/ADT bieg)0-3500/0-6000/0-6800/3500-6800 min-1
Średnica koszenia do 305 mm
Płynna regulacja obrotów+
Miękki start+
Hamulec+
Obroty wsteczne+
Głośność (poziom ciśnienia akustycznego)79,9 dB (dla głowicy żyłkowej)
Typ akumulatora/napięcie maks./napięcie średnie/pojemnośćXGT Li-Ion/40 V/36 V/2.0, 2.5. 4.0 lub 5.0 Ah
Gwint wrzecionaM10 x 1,25 LH
Długość całkowita182,9 cm
Waga według EPTA w zależności od zastosowanego akumulatora8,0-9,3 kg
kosa akumulatorowa Makita

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments