KONSTRUKCJA I ZASTOSOWANIE MOBILNEGO WARSZTATU FESTOOL MW 1000 (CZĘŚĆ II)

W niniejszym artykule z cyklu „Festool radzi” omawiamy praktyczne korzyści ze stosowania mobilnego warsztatu Festool MW 1000 podczas prac stolarskich, montażowych itp.

Z użyciem mobilnego warsztatu Festool MW 1000 możemy wykonać wiele różnych prac. Ich omówienie rozpoczniemy od operacji docinania blatu kuchennego. Do tego celu używamy szyny FS i pilarki-zagłębiarki Festool TS 55 REBQ (fot. 1.). Materiał szybko i wygodnie mocujemy za pomocą ścisków MFT-SP, zaś szynę FS przytwierdzamy ściskami FS-HZ. Mobilnym warsztatem Festool MW 1000 możemy też posłużyć się podczas operacji frezowania krawędzi blatu, przygotowując je do okleinowania. Podobnie jak w przypadku cięcia, wykorzystujemy do tego szynę FS i ściski

FS-HZ, natomiast samo frezowanie wykonujemy frezarką górnowrzecionową Festool OF 1400 EBQ (fot. 2.). Po odpowiednim przygotowaniu krawędzi blatu za pomocą frezarki, możemy przystąpić do okleinowania. Operację tę też wykonamy, używając mobilnego warsztatu Festool MW 1000. Blat kuchenny jak w poprzednio omówionych operacjach mocujemy ściskami FS-HZ, a do przyklejenia okleiny wykorzystujemy okleiniarkę Festool Conturo KA 65 (fot. 3. i 4.). Przygotowanie blatu do montażu na szafkach kuchennych kończy operacja zaokrąglenia/fazowania krawędzi przyklejonej okleiny. Dokładnie wykonujemy ją frezarką Festool OFK 700 (fot. 5.), nie zdejmując obrabianego blatu z mobilnego warsztatu Festool MW 1000. Co więcej, możemy go też wykorzystać do łączenia blatów za pomocą systemu Festool Domino (fot. 6.), jak też po wykonaniu takiego połączenia do ich wyrównania pilarką-zagłębiarką Festool TS 55 REBQ (fot. 7.). Może to być np. konieczne w wypadku niedokładności narożników ścian wyposażanej kuchni.
Mobilny warsztat Festool MW 1000 doskonale sprawdzi się też podczas wiercenia w wąskich elementach drewnianych (fot. 8.). Można je pionowo zamocować, wykorzystując boczny profil stolika i ścisk dźwigniowy FS-HZ (fot. 9.). Z zalet mobilnego warsztatu Festool MW 1000 mogą także skorzystać stolarze zajmujący się wykonywaniem schodów drewnianych. Można na nim np. dokładnie kątowo docinać grube stopnie schodów zabiegowych (fot. 10.), używając szyny FS i akumulatorowej pilarki-zagłębiarki Festool TSC 55 REB.
Mobilny warsztat Festool MW 1000 jest też kompatybilny z systemem stołów warsztatowych Festool MFT. Stolik warsztatowy, który jest częścią mobilnego warsztatu Festool w kompletacji MW 1000, można zamocować do samego stołu MFT/3 (fot. 11.), jak też do jego rozszerzenia MFT-VL (fot. 12.) służącego do frezowania, cięcia i szlifowania (w zależności od zamocowanego elektronarzędzia Festool: frezarki górnowrzecionowej, pilarki tarczowej, wyrzynarki czy szlifierki taśmowej). Dzięki temu np. dotniemy (fot. 13.) czy wyfrezujemy (fot. 14.) długie elementy meblowe. Jak pokazaliśmy, mobilny warsztat Festool MW 1000 ma bardzo szeroki zakres zastosowań. W artykule z braku miejsca pokazaliśmy tylko niektóre z nich. Niewątpliwie, z zalet mobilnego warsztatu Festool MW 1000 mogą skorzystać nie tylko stolarze, ale także firmy remontowo-budowlane, zajmujące się wykańczaniem wnętrz itp. W kolejnym artykule cyklu „Festool radzi” zajmiemy się tematem cięcia materiałów izolacyjnych z wykorzystaniem akumulatorowej pilarki Festool ISC 240.

Fot. 1. Docinanie blatu kuchennego

 

Fot. 2. Frezowanie blatu kuchennego

Fot. 3. i 4. Okleinowanie blatu kuchennego

Fot. 5. Zaokrąglenie przyklejonej okleiny za pomocą frezarki Festool OFK 700

Fot. 6. Łączenie blatów za

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
pomocą systemu Festool Domino

Fot. 7. Wyrównanie połączonych blatów pilarką-zagłębiarką Festool TS 55 REBQ

Fot. 8. Wiercenie w elementach drewnianych

Fot. 9. Pionowy montaż elementu drewnianego z wykorzystaniem bocznego profilu stołu mobilnego warsztatu Festool MW1000

Fot. 10. Docinanie stopni schodów z użyciem szyny FS i akumulatorowej pilarki-zagłębiarki Festool TSC 55 REB

Fot. 11. Montaż stolika warsztatowego mobilnego warsztatu Festool MW 1000 w stole MFT/3

Fot. 12. Montaż stolika warsztatowego mobilnego warsztatu Festool MW 1000 w rozszerzeniu MFT-VL przeznaczonym do frezowania, cięcia i szlifowania

 

Fot. 13. Docinanie długich elementów meblowych

 

Fot. 14. Frezowanie długich elementów meblowych

ST (Festool), pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar