KOMPRESORY ŚRUBOWE AIRPRESS SERII APS X – NOWY STANDARD W TECHNICE SPRĘŻONEGO POWIETRZA

Firma Airpress wprowadziła na rynek kompresory śrubowe serii APS X oferujące nowe standardy w wytwarzaniu i dystrybucji sprzężonego powietrza. Urządzenia te miały światową premierę w dniach 1–5 kwietnia na targach COMVAC w Hanowerze.

W wyniku nieustannych nakładów na rozwój technologii Grupa Airpress opracowała nową serię kompresorów śrubowych o mocy od 5,5 kW do 37 kW. Seria APS X dostępna jest w wersji stało- lub zmiennoobrotowej (IVR). Urządzenia o mocy od 15 kW dostępne są również w wersji z dwustopniowym modułem

śrubowym. – Dzięki temu użytkownicy uzyskują znacznie większą wydajność przy takim samym poborze mocy – poinformował Dawid Jankowski, prezes zarządu Airpress Polska. – Nowe urządzenia zaprojektowaliśmy w wersji wolno stojącej, osadzonej na zbiorniku oraz na zbiorniku ze zintegrowanym osuszaczem ziębniczym, co użytkownikom pozwala optymalnie dobrać je do swoich potrzeb.

 

W kompresorach serii X zastosowano nową generację modułów śrubowych i innowacyjny napęd bezpośredni, dzięki któremu uzyskano najwyższą możliwą sprawność. Mamy więc jednostopniowe bloki śrubowe bezpośrednio połączone z silnikami. Brak elementów przeniesienia napędu sprawia, że efektywność silników wynosi 100%, a wydajność jest poprawiona o 2–3% w porównaniu z asynchronicznymi jednostkami napędowymi o tej samej specyfikacji. Bezpośredni napęd oznacza znacznie mniejsze koszty konserwacji oraz wyeliminowanie strat związanych z poślizgiem i naprężaniem się pasków. – Do napędu nowych kompresorów wybraliśmy wysoce wydajne silniki synchroniczne z magnesami stałymi – mówi Dawid Jankowski. – Silniki te mają wysoki współczynnik mocy oraz moc rozproszeniową na niskim poziomie. Osiągają wydajność o 5–8% wyższą w stosunku do klasycznych jednostek napędowych. Mają też szeroki zakres częstotliwości od 0 do 200 Hz, a ich sprawność niezależnie od obciążenia jest zasadniczo stała. Silniki te mają wysoki moment obrotowy, bardzo dobre zdolności adaptacyjne oraz są odporne na obciążenia w momencie startu. Przeznaczone są do pracy ciągłej dzięki wysokiej odporności na temperaturę. Taka konstrukcja silnika pozwoliła nam wyeliminować łożyska, co w efekcie zmniejsza koszty konserwacji i napraw w trakcie eksploatacji.

Wśród nowych kompresorów serii APS X znajdują się też urządzenia z dwustopniowymi blokami śrubowymi. Są one również bezpośrednio połączone do silników z magnesami stałymi. – Takie rozwiązanie to znaczna oszczędność energii oraz zredukowane koszty eksploatacyjne silników – stwierdza Dawid Jankowski. Niższy stosunek ciśnień (3:1) pomiędzy stopniem 1. i 2. minimalizuje powrót kompresji i zwiększa wydajność urządzeń. Sprężanie powietrza przebiega w dwóch etapach i jest w zasadzie procesem izotermicznym. Dzięki temu oszczędność wynosi 15% w stosunku do klasycznego rozwiązania.

 

– W nowych kompresorach zastosowaliśmy też nowej generacji falowniki (IVR) – informuje Dawid Jankowski. – Charakteryzują się one wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem energii. Nasze falowniki są standardowo wyposażone w filtry EMC, co gwarantuje kompatybilność elektromagnetyczną bez względu na częstotliwość (Hz). Nasze kompresory z falownikami zużywają nawet o 30% energii elektrycznej mniej od kompresorów stałoobrotowych tej samej mocy (kW).

 

Dzięki wymienionym rozwiązaniom niezawodne, wydajne i łatwe w użytkowaniu kompresory serii APS X zapewniają bezproblemowe działanie przy minimalnych kosztach eksploatacji. Zostały one wyposażone w nowoczesne panele sterujące pozwalające na stałe monitorowanie pracy oraz wprowadzanie zmian najważniejszych parametrów.


Kompresory śrubowe serii APS COMBI DRY X

Osadzone są na zbiorniku ze zintegrowanym osuszaczem i gotowe do wytwarzania sprężonego powietrza o przemysłowej jakości dla serwisów samochodowych, do zasilania siłowników pneumatycznych czy piaskowania. Po zastosowaniu filtrów dokładnych mogą z powodzeniem zasilać także lakiernie oraz systemy wymagające lepszej klasy powietrza.

Kompresory zmiennoobrotowe APS 7,5 IVR COMBI (DRY) X

Sprawdzają się tam, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zróżnicowane.

Kompaktowa budowa oraz niskie zużycie energii elektrycznej sprawiają, że urządzenia te są bardzo popularne w małych oraz średnich zakładach usługowych i produkcyjnych. Razem z zestawem filtracyjnym serii OFA-G2 pozwalają uzyskać klasę „Zero” sprężonego powietrza. Dzięki temu możliwy jest kontakt powietrza z artykułami spożywczymi i farmaceutycznymi w procesie produkcji i pakowania. Takie rozwiązanie znalazło uznanie i popularność na farmach mlecznych jako zasilenie systemów udojowych.


Kompresory zmiennoobrotowe serii APS IVR X

To bardzo wszechstronne urządzenia przeznaczone do użytku w średnich i dużych zakładach produkcyjnych. Szeroki wybór mocy urządzeń, zmienna praca za pomocą falownika oraz szereg możliwych ustawień parametrów pracy pozwala optymalnie dobrać model kompresora. Urządzenia te są szczególnie polecane na linie produkcyjne, rozbudowane systemy magazynowe i pakujące oraz do obsługi urządzeń CNC.

Dwustopniowe kompresory śrubowe APS 2IVR X

To urządzenia wyjątkowo wydajne w stosunku do poboru mocy. Dwustopniowe sprężanie, inteligentna zmiennoobrotowa praca oraz wyjątkowa oszczędność energii sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla zakładów wielozmianowych.

Do wszystkich swoich nowych śrubowych kompresorów serii APS X Airpress oferuje osuszacze adsorpcyjne serii ADS oraz OFA, zestawy filtracyjne serii OFA-G2, osuszacze ziębnicze serii APX, mikrofiltry, zbiorniki na sprężone powietrze i automatyczne spusty kondensatu.

Trzyletnia gwarancja i umowa serwisowa

Nowe śrubowe kompresory serii APS X zostały objęte trzyletnią gwarancją oraz umowami na świadczenie usług serwisowych. – W ramach tych umów zapewniamy profesjonalną konserwację i naprawy. Nasz autoryzowany serwis dostępny jest 24 godziny na dobę i gwarantuje oryginalne części zamienne oraz dba o niezawodną pracę kompresorów śrubowych, pozwalając uzyskać ich maksymalną żywotność – konkluduje Dawid Jankowski.

opr. pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments