Kompresor najlepiej dostosowany do potrzeb

Dobierając kompresor do danego zastosowania, należy najpierw przemyśleć, co on ma zasilać oraz jakie ciśnienie i przepływ powietrza są wymagane. Pomocne w tym mogą być specyfikacje w formie tabelarycznej. Dla bezpieczeństwa warto zawsze dobierać rozwiązania o wydajności o stopień większej od wymaganej.

 

 

 

Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu kompresora dobrze jest odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jak wielkie jest zapotrzebowanie na powietrze?
  • jakie ciśnienie robocze jest wymagane?
  • jakie są wymagania stawiane jakości powietrza?
  • gdzie kompresor zostanie zainstalowany?
  • czy instalacja umożliwia podłączenie kompresora o wybranej mocy?

Po określeniu

wymagań należy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • jaki jest maksymalny stopień obciążenia?
  • jaka powinna być długość i przekrój przewodu podłączeniowego?
  • jaka jest wentylacja pomieszczenia?
  • jaki jest akceptowalny poziom hałasu?
  • jaka jest dostępność serwisu?

Jeżeli na większość z tych pytań jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi, można skontaktować się ze swoim lokalnym sprzedawcą, który pomoże w dobraniu najlepszego kompresora do naszych potrzeb. Koncepcja technologii sprężonego powietrza pociąga za sobą szereg parametrów, których znajomość jest konieczna dla odpowiedniego doboru kompresora oraz uzyskania optymalnej pracy dla zaspokojenia danych potrzeb i wymagań. Zacznijmy od jego wielkości.
Wielkość kompresora określa jego zdolność dostarczania sprężonego powietrza, tj stanowi połączenie wydajności bloku kompresora i mocy silnika elektrycznego. W Europie przepływ powietrza, o którym tu mówimy, jest zwykle nazywany swobodnym wydatkiem powietrza (FAD) i jest wyrażany w litrach na minutę lub litrach na sekundę. W celu zapewnienia kompresorowi bufora sprężonego powietrza, obok bloku kompresora jest zwykle zlokalizowany zbiornik ciśnieniowy. Ale jego pojemność niewiele mówi o wielkości kompresora, która determinowana jest przez moc silnika elektrycznego i wydajność bloku (budowę kompresora elektrycznego przedstawia rys. 1).
Przełącznik dźwigniowy kontroluje pracę kompresora i pilnuje nastaw ciśnienia (Max/Delta), tj. odpowiada za interwały ciśnieniowe, w których on pracuje. Ciśnienie maksymalne oraz delta dostosowane są do danego modelu kompresora, do jego zabezpieczeń i zaworów bezpieczeństwa. Zatem wartości tych ciśnień nie powinny być zmieniane przez osoby do tego nieupoważnione.

Kompresory tłokowe
Modele z tej serii są dostępne w wykonaniu z napędem bezpośrednim lub pasowym, jako smarowane olejem lub bezolejowe oraz w  wykonaniu jedno- i dwustopniowym. Podczas sprężania tłok przepycha powietrze przez płytkę zaworową w głowicy cylindra. Proces ten generuje ciepło, dlatego większość modeli ma układ chłodzenia powietrzem. Modele dwustopniowe wyposażono również w chłodnicę  zlokalizowaną między układami obu stopni. Rozwiązanie to wyraźnie poprawia wydajność pracy takich maszyn. Stopień obciążenia zawiera się zwykle w granicach 50% dla modeli z napędem bezpośrednim lub 70% dla modeli z napędem pasowym.

Kompresory śrubowe
Sprężanie jest tu dokonywane za pomocą dwóch śrubokształtnych profili o bardzo szczelnym dopasowaniu. Sprężane powietrze jest mieszane z olejem, który pełni rolę chłodziwa i środka smarnego. Przed zakończeniem procesu olej jest oddzielany od sprężonego powietrza w filtrze oddzielacza. Proces ten jest zwykle monitorowany elektronicznie, a stopień obciążenia w tym wypadku wynosi 100%, co zawdzięczamy chłodzeniu olejowemu.

Chłodzenie i wentylacja
Kompresory generują dużą ilość ciepła. Wzrost temperatury przy określonym sprężeniu jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. W ramach zobrazowania zagadnienia można przytoczyć tutaj przykład płytki zaworowej w kompresorach tłokowych o maksymalnym ciśnieniu roboczym 10 barów, która w pracującym kompresorze osiąga temperaturę 200°C. Dlatego tak istotne jest, aby kompresor został umieszczony w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu.
Ilość powietrza
Praca kompresora wiąże się z generowaniem pewnego przepływu powietrza wyrażanego w objętości powietrza na określoną jednostkę czasu. Wydajność jego jest zwykle określana w m3/min, l/min lub l/s i podawana jest wraz z ciśnieniem, przy jakim została zmierzona. Wielkość ta nazywana jest swobodnym wydatkiem powietrza (FAD). Np. kompresor LUNA ACB 10-270 zapewnia 970 l/min FAD przy ciśnieniu 6,3 barów. Norma pomiarowa zastosowana przy tym pomiarze to ISO 1217.

Ciśnienie powietrza
Powietrze jest sprężane do określonego ciśnienia maksymalnego, z

reguły jest to 8 do 10 barów. Ciśnienie w każdym punkcie użytkowym regulowane jest za pomocą regulatora i zależy od zastosowania. Producenci narzędzi pneumatycznych zwykle podają ciśnienie, na jakim pracują ich produkty.

Jakość powietrza
Sprężone powietrze stosowane jest wszędzie: od warsztatów po laboratoria, i w zależności od tych zastosowań wymagana jest różna jakość sprężonego powietrza. Główne kryteria to m.in. zawartość wody/oleju i cząstek stałych, sterylność oraz zapach/smak. Instalacje z dużymi kompresorami są zwykle wyposażone w układy obróbki sprężonego powietrza, które dostosowują jego parametry do określonych potrzeb.

Przepływ powietrza
Aby w jak największym stopniu wykorzystać kompresor, należy zawsze dokładnie zastanowić się, jaki przepływ powietrza będzie wymagany. Średnica, długość i typ zastosowanego węża mają znaczący wpływ na końcowy rezultat.

Jak widać, przy wyborze kompresora należy kierować się wieloma czynnikami, a wielkości zbiornika, wbrew ogólnie panującej opinii, nie jest najistotniejsza. Poza parametrami technicznymi należy również zwrócić uwagę na dostępność serwisu posprzedażowego. Doskonałym wyborem jest nowa seria kompresorów marki Luna o mocy od 1,5 do 10 KM (1,1 – 7,5 kW), która pokrywa większość potrzeb na sprężone powietrze, mieszczących się w zakresie od 100 do 900 l/min swobodnego wydatku powietrza (FAD).

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar