Kompaktowy i mocny – elektryczny wertykulator Makita UV001G serii XGT 40Vmax

W tym roku Makita rozszerzyła swoją ofertę narzędzi ogrodowych o elektryczny wertykulator UV001G należący do serii XGT. To najmocniejszy tego typu sprzęt dostępny na rynku, zasilany prądem stałym o maksymalnym napięciu 40V.

Mocny bezszczotkowy napęd

Jak wiadomo, w przypadku wertykulatorów moc ich napędu ma kluczowe znaczenie dla osiągów i jakości pracy tych urządzeń. Wykorzystuje się je bowiem do wykonania zabiegów wertykulacji (skaryfikacji) trawy i jej aeracji, które są wymagające energetycznie. Przypomnijmy, pierwszy z zabiegów ma za zadanie pionowe nacięcie darni i

usunięcie z niej resztek obumarłych roślin, liści, patyków, mchu itp. W efekcie trawnik lepiej oddycha oraz chłonie wodę i promienie słoneczne. Z kolei aeracja to delikatniejszy zabieg napowietrzania trawnika. Podczas jej wykonywania nakłuwa się darń, co prowadzi do rozluźnienia podłoża trawnika i zwiększenia wchłaniania powietrza i wody przez korzenie. Oba zabiegi przyspieszają wzrost trawy i mają pozytywny wpływ na jej kondycję i wygląd. Wertykulację przeprowadza się zwykle wiosną i jesienią, zaś aerację można wykonywać częściej, nawet 5 razy do roku.
Aby praca wertykulatorem UV001G przebiegała bardzo sprawnie, Makita wyposażyła go w bardzo mocny napęd – silnik bezszczotkowy BLDC, który rozpędza na biegu jałowym wałek roboczy do 3200 obr./min. Pracą wertykulatora steruje elektronika: jej główne funkcje do szybki hamulec wałków roboczych i zabezpieczenie antyprzeciążeniowe.


Elektryczny wertykulator UV001G zasilany jest prądem stałym o maksymalnym napięciu 40V pobieranym z akumulatora XGT 40V max. Użytkownik ma do dyspozycji systemowe akumulatory litowo-jonowe z linii XGT 40V max o pojemnościach od 2,0 do 8,0 Ah i maksymalnym napięciu 40V. Co ważne, w wertykulatorze można zamontować dwa akumulatory, przy czym drugi z nich (prawy) pełni rolę akumulatora zapasowego. Elektronika urządzenia automatycznie włącza go po wyczerpaniu się pierwszego. O niskim poziomie energii w obu akumulatorach informują dwa oddzielne wskaźniki. Zaś przed wodą i kurzem chroni je przeźroczysta, otwierana osłona.
Prezentowany elektryczny wertykulator został wyposażony w technologię XPT, która zapewnia mu wysoką odporność na pył i wilgoć. Jego obudowa została wykonana z wytrzymałego mechanicznie tworzywa sztucznego, co niewątpliwie przyczyniło się też do obniżenia jego wagi do 16,5 kg.

Do do wertykulacji i aeracji

Na wyposażeniu omawianego sprzętu znajdują się dwa wałki: (1) do wertykulacji i (2) aeracji. Pierwszy z nich ma pionowe ostrza stalowe, zaś drugi – sprężynujące druciane. Ich wymiana jest łatwa i przebiega bardzo sprawnie. Oba wałki umożliwiają wertykulację/aerację na szerokości 38 cm. Jej głębokość w zakresie od 5 do -12 mm ustawia 18-stopniowo co 1 mm pokrętłem, znajdującym się na obudowie sprzętu.
Wertykulator wyposażony jest w kosz o pojemności 50 l. Urządzenie porusza się na czterech łożyskowanych kółkach o średnicy 18 cm i wyposażone jest w składaną rękojeść pałąkową. Jej wysokość reguluje się 2-stopniowo, co pozwala dostosować ją do wzrostu użytkownika. Znajduje się w niej włącznik główny i dźwignia blokady służąca do uruchomienia silnika wertykulatora. Możliwość złożenia rękojeści ułatwia przechowywanie sprzętu, gdyż zmniejsza jego wymiary do 550 x 680 x 640 mm.

Wertykulatorem Makita pracuje się wygodnie, bezwysiłkowo i, co ważne cicho, nie zakłócając spokoju sąsiadów. Sprzęt efektywnie nacina darń i usuwa obumarłe rośliny, liście, patyki oraz mech. Sprawdza się w 100 procentach zarówno podczas wykonywania wertykulacji, jak i aeracji. Jego wydajny napęd akumulatorowy nie tylko ułatwia operowanie sprzętem, ale także dostarcza nadwyżkę mocy do wydajnej pracy. Zaś możliwość dokładnej regulacji jego głębokości

pracy pozwala na delikatną pielęgnację trawników i zapobiega ich uszkodzeniu.
Naszym zdaniem, nowy elektryczny wertykulator Makita podnosi standardy pracy oraz obsługi tego typu sprzętu. Wykorzystując go, zapewnimy trawnikom odpowiednie warunki wzrostu i w łatwy sposób upiększymy nasze ogrody i działki.

pins

Elektryczny wertykulator Makita UV001G – dane techniczne

Maks. napięcie zasilania40V
Prędkość obr. na biegu jałowym3200 min-1
Szerokość wertykulacji/aeracji38 cm
Głębokość roboczaod -12 do +5 mm
Pojemność kosza50 l
Waga bez /z akumulatorem (EPTA)16,5/18,7-23,8 kg
Wymiary (D x S x W)1020-1240 x 680 x 915-1155 mm
Wymiary po złożeniu (D x S x W)550 x 680 x 640 mm
Stopień ochronyIPX4
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments