Kompaktowe wiertarko-wkrętarki Festool CXS 18 i TXS 18 – test funkcjonalny

W br. Festool wprowadza na rynek dwie bliźniacze kompaktowe wiertarko-wkrętarki CXS 18 i TXS 18 zasilane prądem stałym o napięciu 18 V. Te innowacyjne urządzenia można zakupić od maja, a następnie po zarejestrowaniu do gwarancji all-inclusive i zgłoszeniu do loterii wziąć udział w losowaniu w loterii „Wygraj z Festool”.

Przeznaczenie, konstrukcja i parametry pracy

Festool opracował lekkie i kompaktowe wiertarko wkrętarki CXS 18 i TXS 18 w klasie napięciowej 18 V. Łączą one niewielkie wymiary urządzeń zasilanych prądem 10,8 V z dużą mocą sprzętu 18-woltowego. Urządzenia te bowiem generują maksymalny moment obrotowy wynoszący 40 Nm. Testowany sprzęt można więc z

powodzeniem stosować w różnorakich pracach montażowych i serwisowych, które wymagają wykorzystania większych momentów obrotowych. Ważnym polem aplikacyjnym modeli CXS 18 i TXS 18 jest montaż mebli, tarasów, wyposażenia i wystroju wnętrz (listew, cokołów), elementów elewacji oraz wykonanie operacji wiercenia i wkręcania/wykręcania w miejscach ograniczonych przestrzennie czy o utrudnionym dostępie, jak też tam, gdzie potrzebna jest kompaktowa maszyna dysponująca dużą siłą.

Do napędu wiertarko-wkrętarek CXS 18 i TXS 18 Festool zastosował wysokosprawne silniki bezszczotkowe EC-TEC o niewielkich gabarytach i dużej mocy. Współpracują one z 2-biegową przekładnią planetarną (I bieg – 0-470 obr./min, II – 0-1600 obr./min) oraz z 13-stopniowym sprzęgłem elektronicznym regulującym moment w trybie wkręcania w zakresach (I/II bieg) 1,1-8,0/0,4-2,3 Nm. Do ustawiania trybu pracy wiercenia, na którym dostępny jest maksymalny moment obrotowy, i 13 wartości momentu w trybie wkręcania służy pokrętło regulacyjne. Włącza się nim także i wyłącza diodę LED przeznaczoną do doświetlania miejsca pracy. Dzięki temu w dobrze oświetlonych miejscach można jej nie używać i w ten sposób oszczędzać energię akumulatora. Co ważne, obroty na każdym biegu reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Zaś ich kierunek zmienia się przełącznikiem suwakowym.

Testowane wiertarko wkrętarki CXS 18 i TXS 18 można konfigurować nie tylko z ich poziomu, ale także za pomocą Bluetooth®, wykorzystując do tego smartfon, a dokładniej mówiąc: aplikację Festool Work. W tym celu należy zamontować w wiertarko-wkrętarkach akumulator Festool z technologią Bluetooth®, który umożliwia ich połączenie ze smartfonem. Za pomocą aplikacji Festool Work można skonfigurować przełącznik kierunku pracy, ustawić jasność diody LED, czas jej świecenia i opóźnienie wyłączenia po zatrzymaniu wiertarko-wkrętarki.
Testowany sprzęt umożliwia wykonanie otworów o średnicach do 10 mm w stali i do 35 mm w drewnie (wiertła Forstner). Zasilany jest z systemowych akumulatorów Festool o napięciu 18 V i pojemnościach: 3.0, 4.0, 5.0 i 8.0 Ah. Festool, ze względu na zachowanie maksymalnej poręczności, zaleca stosować w nim kompaktowe akumulatory o pojemnościach 3.0 lub 4.0 Ah (z technologią Bluetooth®). Zapewniają one długi czas pracy i maksymalną możliwą jej efektywność. Oczywiście, akumulatory i testowane elektronarzędzia wyposażone są w elektronikę monitorującą działanie ogniw Li-Ion, zapobiegającą ich przeciążeniu i przegrzaniu, jak też optymalizującą pobór prądu.

Oprócz wspomnianej diody LED, posługiwanie się wiertarko-wkrętarkami Festool CXS 18 i TXS 18 ułatwiają praktyczny klips do paska, a także specjalne mocowania magnetyczne na bity czy niewielkie rozmiarowo wiertła. W przypadku modelu Festool CXS 18 mocowania te mają sporą powierzchnię, co pozwala na przyczepienie do nich dużej liczby bitów.

Systemowy osprzęt

Bardzo istotną, praktyczną cechą wiertarko-wkrętarek Festool CXS 18 i TXS 18 jest ich wyposażenie w systemowy uchwyt narzędziowy FastFix. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Festool zastosował go też w wiertarko-wkrętarkach QUADRIVE TPC 18/4, QUADRIVE TDC 18/4, C 18 i T 18. Dzięki temu wiertarko wkrętarki Festool klasy 18 V mają wspólne akcesoria. W omawianym sprzęcie uchwyt narzędziowy FastFix umożliwia szybką wymianę na wrzecionie następujących uchwytów narzędziowych i

głowic:
• szybkomocujących wiertarskich uchwytów o zakresie mocowania do 10 mm i 13 mm (KC 13-1/2-K-FFP);
• uchwytu CENTROTEC (gniazdowego, 6-kątnego standardu Festool);
• głowicy kątowej AN-XS (o mniejszych wymiarach, kompatybilna wyłącznie z modelami CXS 18 i TXS 18, mocowana w 8 pozycjach kątowych w zakresie 360°);
• głowicy kątowej ANI-UNI (obracana wygodnym pokrętłem w 16 pozycjach kątowych w zakresie 360°);
• głowicy mimośrodowej EX-UNI (obracana wygodnym pokrętłem w 16 pozycjach kątowych w zakresie 360°);
• ograniczników głębokości wkręcania (wyposażonych w rozłączające sprzęgło kłowe) z wąskim metalowym (DD-DC) i szerokim gumowanym (DC UNI FF) pierścieniowym stoperem;
• adaptera AD-3/8” FF do montażu kluczy nasadowych z kwadratowym zabierakiem 3/8”.

Ponadto we wrzecionach wiertarko-wkrętarek Festool CXS 18 i TXS 18 wykonano 6-kątne gniazda służące do montażu bitów, wierteł z uchwytem 1/4” itp. Tak duża liczba systemowych uchwytów i głowic pozwala użytkownikom na optymalną konfigurację testowanych elektronarzędzi i precyzyjną oraz wygodną pracę, w tym w miejscach trudno dostępnych. Rozszerza także zakres zastosowań, czyniąc z nich prawdziwie uniwersalny sprzęt przeznaczony dla najbardziej wymagających profesjonalistów.

Dwie równorzędne wersje kształtowe

Wiertarko-wkrętarki CXS 18 i TXS 18 mają odmienne kształty C i T, które kodują pierwsze litery ich symboli. Wiertarko wkrętarka Festool CXS jest konstrukcji typu „C”, zaś TXS – „T”. Przy tym różnica kształtów stanowi różnicę główną pomiędzy testowanymi urządzeniami. Zatem wszystkie mechanizmy, układy sterujące i zasilające, parametry, uchwyty narzędziowe itd. są w przypadku obu maszyn takie same. Pewne drobne różnice, które wynikają z odmiennych kształtów, występują jedynie w cechach użytkowych. Można więc zasadnie postawić pytanie, dlaczego Festool zdecydował się na produkcję prawie takich samych urządzeń, podczas gdy konkurencyjne firmy wytwarzają od wielu lat jedynie modele T? Naszym zdaniem, wynika to zarówno z historii rozwoju wiertarko-wkrętarek Festool, wśród nich są bowiem modele C, które cieszą się dużą popularnością na rynku, jak i z preferencji profesjonalnych użytkowników tego typu sprzętu. Jedni wolą wiertarko-wkrętarki C, a drudzy T – to zaś wynika z ich subiektywnych upodobań nabytych podczas pracy zawodowej. Dlatego nie można obiektywnie powiedzieć, że któryś z tych typów wiertarko-wkrętarek jest bardziej ergonomiczny, wygodny w pracy itd. Należy tu jednak zauważyć, że wiertarko wkrętarka Festool CXS 18 umożliwia bardziej precyzyjną pracę, przez co przeważnie rozumie się dokładniejsze liniowe wywieranie nacisku np. na wiertło czy bit. W przypadku wierteł o małych średnicach zmniejsza to ryzyko ich ułamania podczas wiercenia. Wiertarko wkrętarka Festool CXS 18 ma też uchwyt zamknięty, który lepiej chroni dłoń użytkownika przed urazami. Należy tu zauważyć, że oba testowane elektronarzędzia są doskonale wyważone i bardzo dobrze leżą w dłoni. Są przyjemne w trzymaniu dzięki miękkim, antypoślizgowym pokryciom ich uchwytów. Naszym zdaniem, dokonując ich wyboru należy kierować się nie tylko swoimi preferencjami, bo te można z czasem zmienić, ale głównie specyfiką wykonywanych prac.

Wiertarko-wkrętarki Festool CXS 18 i TXS 18 – wyniki testów

Podczas przeprowadzonych w redakcyjnym warsztacie prób testowych sprawdziliśmy wszechstronność, dokładność i wydajność pracy wiertarko-wkrętarek Festool CXS 18 i TXS 18 z wykorzystaniem akcesoriów Festool: wiertła Forstner FB D 35 CE, wiertła spiralnego SB

CE D16 (świder), wiertła z ogranicznikiem BTA HW D 5 CE, nawiertaka BSTA HS D 3,5 CE i bitów Phillips oraz Torx. Uzyskane w testach wyniki podaje zamieszczona w artykule tabela.
Testowanym sprzętem pracuje się dokładnie i jednocześnie bardzo wygodnie, w tym także w miejscach o ograniczonym dostępie, co jest niewątpliwie konsekwencją mocnego bezszczotkowego napędu i kompaktowych rozmiarów oraz niewielkiej wagi. Obsługa jest całkowicie bezproblemowa – wszystko idealnie pasuje do siebie, dzięki czemu nie trzeba używać siły do wymiany akcesoriów.

Reasumując, na podstawie przeprowadzonych prób testowych można zaklasyfikować wiertarko-wkrętarki Festool CXS 18 i TXS 18 do najwszechstronniejszych kompaktowych tego typu elektronarzędzi dostępnych na rynku. Umożliwiają realizację znacznie szerszej gamy prac niż konkurencyjny sprzęt i w klasie kompaktowych wiertarko-wkrętarek zasilanych prądem stałym 10,8 V i 18 V ustanawiają nowy, znacznie podwyższony standard wykonania.

Nowe wiertarko-wkrętarki będzie można zakupić u autoryzowanych dystrybutorów Festool od maja 2023 r., a następnie zarejestrować do gwarancji all-inclusive i zgłosić je do Loterii „Wygraj z Festool”, żeby wziąć udział w losowaniu 1 z 10 comiesięcznych nagród oraz nagrody w losowaniu głównym – Mercedesa-Benz Vito wyposażonego w narzędzia 18 V i zabudowę bott oraz jedną z 3 pilarek CSC SYS 50.

Wiertarko-wkrętarki Festool CXS 18 i TXS 18 – dane techniczne

Napięcie akumulatora18 V
Liczba biegów/ustawień momentu2/13
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)0-470/0-1600 min-1
Maks. średnica wiertła do drewna/stali35/10 mm
Zakres elektronicznej regulacji momentu obrotowego (I/II bieg)1,1-8,0/0,4-2,3 Nm
Maks. moment obrot. w drewnie/stali22/40 Nm
Zakres mocow. uchwytu wiertarskiego1-10 mm
Pojemność zalecanego akumulatora Li Ion3.0 lub 4.0 Ah
Ciężar bez akumulatora0,7 kg

Wiertarko-wkrętarki Festool CXS 18 i TXS 18 – wyniki redakcyjnych testów

Materiał obrabianyRodzaj operacjiZastosowany tryb pracyObroty (min-1)Zastosowany osprzętWymiary otworu lub wkrętu (śr. x dł., mm)Czas operacjiJakość i dokładność wiercenia w skali 1-10
Płyta meblowawiercenie 3 otworówWiercenie1600wiertło z ogranicznikiem Festool BTA BTA HW D 5 CE5 x 10 mm6,76 s (efektywny dla 3 otworów)10
Formatka dębowawiercenie z fazowaniem 2 otworówWiercenie1600nawiertak Festool BSTA HS D 3,5 CE3,5 x 23 mm9,68 s (efektywny dla 2 otworów)10
Blacha stalowawiercenieWiercenie1600wiertło kręte Festool8 x 1,5 mm27,04 s 
Belka sosnowawiercenieWiercenie470wiertło spiralne (świder) SB CE D1616 x 140 mm19,08 s
Płyta cementowa – stelaż sosnowy montaż 3 wkrętówWkręcanie1600bit Phillips i ogranicznik głębokości wkręcania DD-DC4 x 35 mm3,32 s10 (dokładność)
Blacha stalowa – stelaż sosnowy montaż wkrętuWkręcanie470bit Torx i ogranicznik głębokości wkręcania DC UNI FF5 x 100 mm5,08 s10 (dokładność)
Formatka brzozowaprecyzyjny montaż 2 wkrętówwkręcanie z regulacją momentu470 (3 ustawienie momentu)bit Torx4 x 50 mm8,76 s (efektywny dla 2 wkrętów)10 (dokładność)
Belka sosnowamontaż wkrętuWkręcanie470bit Torx8 x 80 nn2,16 s
Formatka brzozowawiercenieWiercenie470wiertło Forstner FB D 35 CE35 x 13 mm56,6 s

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments