Kompaktowe rozwiązanie do narożników i krawędzi ze stali nierdzewnej

FEIN rozszerza swoją ofertę narzędzi do obróbki stali nierdzewnej o szlifierkę do spoin pachwinowych. Płaska, obracana bez użycia narzędzi przystawka umożliwia szybką i efektywną obróbkę spoin pachwinowych w konstrukcjach metalowych bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich elementów, w tym również w trudno dostępnych narożnikach. Szlifierka do spoin pachwinowych KS 10-38 E firmy FEIN powstała z myślą o potrzebach zakładów ślusarskich, firm zajmujących się produkcją balustrad i zbiorników, obróbką metalu oraz producentów statków, jak również branży motoryzacyjnej.

 

 


Kompaktowa szlifierka do spoin pachwinowych w

trudno dostępnych miejscach

Spoiny pachwinowe powstają automatycznie wskutek zespawania pod kątem dwóch elementów. Aby spełnić wymagania klientów pod względem estetyki i odporności korozyjnej, miejsca te muszą być szlifowane. Specjalnie do tego niszowego zastosowania firma FEIN stworzyła doskonałe rozwiązanie. Dzięki głowicy o wysokości jedynie 33 mm ta wydajna szlifierka dotrze bez trudu nawet do trudno dostępnych spoin pachwinowych. Zaprojektowaną przez FEIN przystawkę można obrócić płynnie w zakresie 90 stopni w obu kierunkach i zamocować bez użycia narzędzi na głowicy. Uzyskano dzięki temu mniejszą długość narzędzia. Umożliwia to również obróbkę spoin w narożnikach oraz z przesunięciem w bok. W zależności od pozycji roboczej osłonę przeciwiskrową można przestawić lub całkowicie ściągnąć.

 

Bezobsługowy system napinania paska zapewnia narzędziu długą trwałość

Niezwykle wysoką trwałość urządzenia i napędu uzyskano dzięki bezobsługowemu systemowi napinania paska. Zaprojektowany przez FEIN napinacz zapewnia optymalne przenoszenie napędu i ochronę paska napędowego. Objęta zgłoszeniem patentowym blokada wrzeciona umożliwia łatwą wymianę tarcz włókninowych bez obciążenia paska napinającego.

 

Wysoka moc zapewnia efektywność pracy

Wysokie tempo pracy, w szczególności przy długich spoinach, zapewnia odporny na przeciążenia silnik o mocy 800 W. Dwustopniowa przekładnia redukcyjna daje wysoki moment obrotowy. Zakres prędkości obrotowej od 1350 do 3750 obr./min jest regulowany elektronicznie. Podczas pracy ciągłej urządzenie i przystawka nie przegrzewają się, co gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje konieczność przerywania obróbki.

 

Tarcze włókninowe do różnych zastosowań

FEIN oferuje prasowane na twardo tarcze włókninowe o średnicy 150 mm i grubości 3 i 6 mm. Gruboziarniste tarcze włókninowe nadają się do usuwania zgorzeliny spawalniczej ze spoin oraz usuwania zarysowań. Za pomocą tarcz średnioziarnistych można wyrównać i zeszlifować spoinę. Tarcze drobnoziarniste służą do zrównywania konturów, usuwania przebarwień i satynowania. Tarcze o najwyższej gradacji przygotowują spoiny do polerowania. Odpowiednie wyprofilowanie tarczy włókninowej zapewnia bloczek profilujący FEIN. Za pomocą tarcz filcowych i past polerskich FEIN spoiny pachwinowe można wypolerować na wysoki połysk.

 

Oferta FEIN do stali nierdzewnej

Oferta produktów FEIN do stali nierdzewnej obejmuje elektronarzędzia oraz akcesoria dostosowane do typowych zastosowań w dziedzinie obróbki powierzchni ze stali nierdzewnej. Zawiera ona szlifierki kątowe, szlifierko-polerki oraz zestawy akcesoriów do obróbki płaszczyzn, rur, profili, narożników i krawędzi. Specjalnie do szlifowania i polerowania rur oraz profili firma FEIN oferuje wydajne i poręczne pilniki taśmowe i szlifierki do rur. Szlifierki taśmowe GRIT są przeznaczone do obróbki seryjnej. Ofertę FEIN do stali nierdzewnej uzupełnia bogaty wybór akcesoriów.

Szlifierka FEIN do spoin pachwinowych oferowana jest w plastikowej walizce wraz ze średnio- i drobnoziarnistą tarczą włókninową oraz bloczkiem profilującym. Dostępna jest w specjalistycznych sklepach (ich lista sklepów znajduje się na: www.fein.pl/corp/pl/pl/dealer/dealer_search.php).

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

WIERCENIE KORONAMI DIAMENTOWYMI Z MIKROUDAREM. WIERTNICE CARDI DIAMOND PULSE-TECH

Wśród ubiegłorocznych nowości w ofercie firmy Adiam pojawiły się systemy do wiercenia rdzeniowego z zastosowaniem mikroudaru. Firma Cardi Srl po raz kolejny pokazała, że zalicza się do czołówki światowych producentów wiertnic. Jej najnowszy produkt – system Pulse-Tech – stanowi ważny krok w rozwoju techniki wiercenia w ścieralnych materiałach budowlanych narzędziami diamentowymi przy dodatkowym zastosowaniu mikroudaru.

 

Innowacyjny system Pulse-Tech pozwala na wyjątkowo sprawne wykonywanie otworów zarówno na sucho, jak i na mokro, z ręki lub ze statywu. Składa się on z wiertnicy Diamond Pulse-Tech z mikroudarem, statywu systemowego (w przypadku wykonywania otworów o mniejszych średnicach możliwa jest praca z ręki), specjalnych diamentowych

wierteł koronowych i odkurzacza do pracy na sucho.

 

Jak działa system Pulse-Tech?

Wiertło diamentowe podczas pracy wiertnicą Pulse-Tech z mikrowibracją poza ruchem obrotowym wykonuje też ruchy o bardzo niewielkiej amplitudzie i częstotliwości około 300–700 Hz w kierunku osiowym. Uzyskany w ten sposób efekt mikrouderzeń znacznie przyspiesza proces zagłębiania się korony diamentowej w materiał. Nie wywiera przy tym negatywnego wpływu na narzędzie diamentowe. Jak wiadomo, diament, choć to najtwardszy ze znanych dziś materiałów, jest przy tym bardzo kruchy i nieodporny na uderzenia. Wibracje mogą też przyspieszyć proces polerowania powierzchni roboczej segmentu i powodować jego nieprzydatność do ścierania materiału.

 

Dzięki odpowiedniej konstrukcji wiertnic, doborowi zakresów częstotliwości i amplitudy wibracji, a także specjalnie zaprojektowanym segmentom firma Cardi stworzyła system, za pomocą którego można szybciej niż dotychczas przewiercać dowolne ścieralne materiały budowlane, takie jak beton, ceramika ścienna, klinkier, a także beton zbrojony.

 

Efekt zwiększenia prędkości zagłębiania się w materiał nie jest tu jedynym istotnym z punktu widzenia efektywności pracy. Nie mniej ważne jest to, że podczas pracy nie używamy wody. Zyskujemy na czasie koniecznym do jej doprowadzenia na miejsce wiercenia, a potem ewentualnego zabezpieczenia przed jej negatywnym wpływem na otoczenie i usunięcia pozostałości, głównie szlamu. Czas ten jest trudny do oszacowania, na pewno jednak bardzo istotny, gdyż stanowi dużą część dnia roboczego.

 

W wielu przypadkach – jak wiadomo – wiercenie na mokro jest niedopuszczalne, np. w porowatych materiałach ogniotrwałych, izolacji cieplnej, obiektach już wykończonych i użytkowanych. Nawet bardzo sprawne systemy odsysania szlamu z otworu nie zapewnią całkowitego usunięcia go z okolic otworu, zwłaszcza w wypadku wiercenia przelotowego. Są też względy ekologiczne – bezpowrotne zużycie wody – coraz cenniejszego surowca – jest tu nie bez znaczenia.

Jedyną niedogodnością w przypadku wiercenia na sucho jest konieczność dostarczenia na miejsce pracy dodatkowego wyposażenia w postaci sprawnego odkurzacza. Współczesne odkurzacze przemysłowe o odpowiednich parametrach zwykle nie są większe ani cięższe niż hydronetka zawierająca 10 l wody.

 

Zakres możliwych do wykonania na sucho za pomocą systemu Pulse-Tech średnic otworów to 52–252 mm. Wynika on z dostępnych typów wiertnic, ich mocy, prędkości obrotowych (zastosowanych przekładni) i częstotliwości wibracji oraz specjalnych wierteł do pracy na sucho. Co ważne, do pracy z mikrowibracją firma Cardi zaleca używanie specjalnych wierteł/segmentów oznaczanych jako DPT. Pozwalają one uzyskać szczególnie dobre wyniki, zwłaszcza w szybkości (wydajności) wiercenia.

Przełączenie trybu pracy z wibracyjnego na bezwibracyjny jest bardzo proste, odbywa się przez przekręcenie pierścienia nastawczego w jedną z dwóch opisanych pozycji. Kiedy użyjemy go podczas pracy na mokro, możemy spodziewać się spektakularnego skrócenia czasu pracy, nawet o około 30% w porównaniu z wierceniem standardowym. Podczas testowego wiercenia na sucho w betonie klasy C25/30 zbrojonego dwoma siatkami z prętów Ø 16 mm o grubości 32 cm uzyskano następujące czasy: 6 min (otwór Ø 82 mm), 10 min (Ø 132 mm), 22 min (Ø252 mm). Czasy te nie odbiegają od uzyskanych podczas wiercenia na mokro.

 

Wiertła do wiercenia

na sucho z mikrowibracją mają długość użyteczną 320 mm i z przedłużką 300 mm pozwalają na uzyskanie głębokości wiercenia 620 mm. Przy wierceniu na mokro wiertła mają standardową długość użyteczną 450 mm, można przedłużyć je o kolejne 450 mm. Po przekroczeniu podanych długości wierteł efekt udaru zmniejsza się i przestaje mieć wpływ na przebieg wiercenia.

 

Dla uzyskania optymalnego efektu wydajności pracy należy oczywiście pracować ze statywem. Statywy Cardi, dzięki specjalnej konstrukcji uchwytów, zabezpieczają operatora przed szkodliwym wpływem wibracji. W zakresie średnic do około 100 mm w materiałach twardych, do nawet 180–200 mm w lekkich materiałach ściennych, możliwa jest także praca z ręki.

Hybrydowe wiertnice Cardi umożliwiają pracę w trzech trybach: na sucho z mikrowibracją, na mokro z mikrowibracją i na mokro bez wibracji. Wybór trybu pozostaje w gestii operatora i zależy od rodzaju wykonywanej pracy i dostępnych narzędzi diamentowych. W aktualnej ofercie firmy Cardi dostępne są następujące wiertnice z mikroudarem: DPH 3000 ME-17, DPH 3500 SE i DP 2200 MA-16 (dane techniczne w tabeli zamieszczonej w artykule).

 

Firma ADIAM jest w Polsce wyłącznym importerem produktów włoskiego producenta, w jej ofercie znajdują się także wiertła koronowe i usługa ich regeneracji.

 

AZ (Adiam)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu