Kompaktowe i mocne: wiertarko wkrętarki Milwaukee

W portfolio Milwaukee są 4 wiertarko wkrętarki klasy heavy duty, które podwyższają standardy mocy, produktywności i czasu pracy.

Innowacyjne rozwiązania

Wiertarko wkrętarki Milwaukee M18 FUEL™, FDD2, FPD2, ONEPD2-502X i ONEDD2-502X tworzą rodzinę 4 maszyn, które dzięki gruntownemu przeprojektowaniu ich bezszczotkowych silników, podzespołów mechanicznych i elektronicznych, łączą wysoką moc 135 Nm z kompaktowymi wymiarami i niską masą (2,1 kg). Prezentowane wkrętarki Milwaukee to bliźniacze urządzenia różniące się występowaniem dwóch funkcjonalności: trybu wiercenia udarowego i technologii ONE-KEY™ umożliwiającej zdalne zarządzanie elektronarzędziami Milwaukee poprzez Bluetooth® z użyciem aplikacji ONE-KEY™ na smartfonie lub tablecie. I tak modelami udarowymi są M18 FUEL™

FPD2 i ONEPD2-502X, przy tym drugi z nich oferuje dodatkowo technologię ONE-KEY™; zaś bezudarowymi – M18 FUEL™ FDD2 i ONEDD2-502X, z których drugą wiertarko-wkrętarkę wyposażono w ONE-KEY™.
Wszystkie omawiane wkrętarki Milwaukee napędzane są bezszczotkowym silnikiem POWERSTATE™, który mając niewielkie gabaryty, generuje wysoką moc zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach. Jest to m.in. efekt zastosowania łożyska wirnika z odlewaną wkładką, która zmniejsza długość jednostki napędowej, jak też wykorzystania do jej produkcji technologii precyzyjnego uzwajania stojana.
Aby omawiane wiertarko wkrętarki podczas prac w bardzo trudnych warunkach mogły w pełni wykorzystać wysoką moc generowaną przez silnik POWERSTATE™, konstruktorzy z Milwaukee zmodyfikowali także elektronikę sterującą REDLINK PLUS™, m.in. redukując długość płytki oraz zwiększając jej pojemność cieplną przez zastosowanie nowego mikrokontrolera. Co ważne, elektronika REDLINK PLUS™ umożliwia także precyzyjną, płynną regulację prędkości obrotowej silnika za pomocą włącznika spustowego oraz aplikację momentu obrotowego o optymalnej wartości w stosunku do obciążenia omawianych elektronarzędzi.


W prezentowanych wiertarko-wkrętarkach Milwaukee bezszczotkowy silnik POWERSTATE™ współpracuje z 2-biegową przekładnią planetarną. Ma ona niewielką długość i średnicę oraz odpowiednio zoptymalizowane przełożenia: 0-550 obr./min (I bieg) i 0-2000 obr./min (II bieg). Tak skonfigurowany napęd na I biegu pozwala generować wspomniany wysoki moment obrotowy o wartości 135 Nm, zaś na II biegu zapewnia dużą szybkość wiercenia. Z kolei za dokładne nastawy momentu obrotowego odpowiada sprzęgło „E-Clutch”. Ma ono niewielkie gabaryty oraz ciężar i oferuje 15 ustawień momentu obrotowego. Wybiera się je pierścieniem, który służy także do blokady sprzęgła w celu wiercenia oraz do włączania trybu wiercenia udarowego (modele M18 FPD2 i ONEPD2-502X, częstotliwość udarów I/II bieg – 0-8800/0-35.000 min-1).
Oprócz omówionych rozwiązań, w wiertarko-wkrętarkach Milwaukee M18 FUEL™, FDD2, FPD2, ONEPD2-502X i ONEDD2-502X zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski o zwiększonej sile mocowania osprzętu, który eliminuje całkowicie problemy z jego nieprawidłowym zamontowaniem. Uchwyt ten wyposażony jest w oksydowane szczęki o podwyższonej trwałości i jest o 10% odporniejszy na korozję. Zaś radełkowana powierzchnia jego stalowej tulei umożliwia mocowanie akcesoriów z siłą większą o 30% w stosunku do standardowych szybkomocujących uchwytów wiertarskich.
Wkrętarki Milwaukee M18 FUEL™, FDD2, FPD2, ONEPD2-502X i ONEDD2-502X są także zaawansowane pod względem ergonomii. Znajdziemy w nich odpowiednio wyprofilowaną rękojeść główną, pokrytą miękką okładziną gumową, jak również uchwyt dodatkowy o dużej wytrzymałości umożliwiający pewną aplikację wysokich momentów obrotowych. Pracę w słabo oświetlonych pomieszczeniach ułatwia bardzo jasno świecąca dioda LED, zaś duży hak pozwala zawieszać omawiane elektronarzędzia na pasku spodni czy w miejscu ich przechowywania.

Technologia ONE-KEY™ i korzyści z jej wykorzystania

Jak już wspomniano, zastosowano ją w modelach Milwaukee M18 FUEL™ ONEPD2-502X i ONEDD2-502X, które wyposażone są w komunikację Bluetooth® ze smartfonami czy tabletami, na których zainstalowano uprzednio aplikację ONE-KEY™. Pozwala ona m.in. na edycję ustawień maszyn i zapisanie 4 indywidualnych ich konfiguracji. Ważną jej funkcją lokalizacja sprzętu i możliwość zgłaszania jego kradzież. Ponieważ aplikacja ONE-KEY™ działa w chmurze, dowolny smartfon na całym świecie może zlokalizować ukradzione elektronarzędzie

Milwaukee. Warunkami tego są znalezienie się poszukiwanego sprzętu w zasięgu Bluetooth® smartfona i uruchomienie na nim aplikacji ONE-KEY™. Wtedy na urządzeniu mobilnym pojawi się odpowiedni komunikat o lokalizacji skradzionych narzędzi.
Kolejną ważną funkcją aplikacji ONE-KEY™ jest zarządzanie firmowym stanem magazynowym. W tym celu oferuje ona specjalny szablon gromadzący informacje o eksploatowanym sprzęcie. Używając go, możemy przechowywać szczegółowe informacje o każdym narzędziu, w tym też marek innych niż Milwaukee. Ułatwia to kontrolę nad eksploatacją sprzętu, jego stanem technicznym, serwisowaniem i związanymi z tym kosztami. Poszczególne maszyny można też przypisać do konkretnych miejsc użycia i osób, które z kolei mogą aktualizować informacje o sprzęcie. Wprowadzane przez nich zmiany są synchronizowane przez chmurę z innymi smartfonami firmy z zainstalowaną aplikacją ONE-KEY™. Ponieważ wykorzystuje ona wspomnianą technologię clouds computing, pracownicy i menedżerowie mają zawsze aktualne informacje o ostanie, miejscu i konfiguracji sprzętu, niezależnie czy przebywają w biurze czy terenie. ONE-KEY™ umożliwia też pobieranie informacji o stanie magazynowym z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel oraz generowanie jej w jego formacie. Możemy więc informacje o posiadanych maszynach przechowywać także na komputerze czy laptopie. Jest ona również na bieżąco aktualizowana przez ONE-KEY™. Warunkiem tego jest połączenie komputera czy laptopa z internetem.

Reasumując, prezentowane wiertarko-wkrętarko Milwaukee to najbardziej kompaktowe (długość całkowita – 175 mm) i najlżejsze (1,4 kg bez akumulatora, z baterią 5.0 Ah – 2,1 kg) tego typu urządzenia na rynku o napięciu zasilania 18 V, należące do klasy heavy duty, które oferują wysoką moc 135 Nm. Zapewniają najwyższą produktywność wygodę pracy na rynku oraz łatwe zarządzanie parkiem maszynowym z wykorzystaniem clouds computing. Profesjonaliści mogą nimi także wydajnie pracować w miejscach o utrudnionym dostępie, co było do tej pory niemożliwe z powodu dużych gabarytów dostępnego sprzętu.

Wiertarko wkrętarki Milwaukee M18 FUEL™ FPD2, ONEPD2-502X, FDD2 i ONEDD2-502X – dane techniczne

Model FPD2ONEPD2-502XFDD2ONEDD2-502X
Napięcie zasilania (V)18181818
Maks. moment obrotowy (Nm)135135135135
Obroty I/II bieg (min-1)0-550/0-20000-550/0-20000-550/0-20000-550/0-2000
Częstotliwość udarów I/II bieg (min-1)0-880/0-35.0000-880/0-35.000
Średnica wiercenia w drewnie/murze i metalu (mm)89/16/1689/16/1689/-/1689/-/16
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego (mm)do 13do 13do 13do 13
Akumulator Li-Ion18 V/5.0 Ah18 V/5.0 Ah18 V/5.0 Ah18 V/5.0 Ah
Technologia ONE-KEY™++
Waga z akumulatorem (kg)2,12,12,12,1
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments