Kompaktowa wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE

Portfolio magnetycznych wiertarek rdzeniowych FEIN powiększyło się niedawno o kompaktowy model KBC 36 MAGFORCE. Umożliwia on wysoce efektywne wiercenie w trudno dostępnych miejscach na konstrukcjach stalowych.

Konstrukcja wiertarki magnetycznej FEIN KBC 36 MAGFORCE

Chcąc technicznie scharakteryzować KBC 36 MAGFORCE, należałoby powiedzieć, że jest to kompaktowa wiertarka magnetyczna. W odróżnieniu od konkurencji nie jest to wiertarka kątowa. KBC 36 MAGFORCE, konstrukcyjnie przypomina wiertarkę FEIN KBB 40, ale jest dużo niższe i bardziej zaawansowane technicznie. W omawianym modelu KBC 36 MAGFORCE zastosowano bezszczotkowy silnik z przekładnią zdolną do przenoszenia znacznie większego momentu obrotowego niż jest możliwe w przypadku

przekładni kątowych powszechnie stosowanych w podobnych konstrukcjach. Ważną częścią prezentowanego sprzętu jest metalowa obudowa przekładni i podstawa, w której znajdują się elektromagnesy o sile przylegania 10.000 N. W tylnej części wiertarki znajduje się dobrze widoczny panel sterowania umieszczony kątowo, co umożliwia pracę w bardzo ciasnych miejscach. Obsługa urządzenia jest intuicyjna i eliminująca ryzyko pomyłek. Zaś możliwość zastosowania dwóch rękojeści podnosi ergonomię urządzenia, co wydatnie zwiększa wygodę pracy.


Jak łatwo zauważyć, taka konstrukcja zapewnia magnetycznej wiertarce rdzeniowej FEIN KBC 36 MAGFORCE wysoką trwałość i stabilność pracy. Natomiast dużą precyzję wiercenia gwarantuje pinola z posuwem wiertła do 46 mm. Omawiana wiertarka magnetyczna FEIN daje więc użytkownikowi pełną kontrolę nad procesem wiercenia na konstrukcjach stalowych. Co więcej, ma kompaktowe wymiary (wysokość 169 mm i długość 290 mm) oraz niewielką masę (8,5 kg). Doskonale więc sprawdza się podczas pracy w niewielkich przestrzeniach i trudno dostępnych miejscach, jak również w wierceniu czy gwintowaniu w pionie i ponad głową. Można ją też wiercić w profilu HEB 200 i większym, a także z powodzeniem wykorzystać podczas remontów maszyn, gdyż wyróżnia ją możliwość gwintowania.
Jak już wspomniano, w omawianej rdzeniowej wiertarce magnetycznej FEIN zastosował praktycznie bezobsługowy, bezszczotkowy silnik o mocy nominalnej 1200 W (moc użyteczna – 680 W) i wysoce stabilnych obrotach. Pracą urządzenia steruje zaawansowana elektronika. Silnik bezszczotkowy bezpośrednio napędza 1-biegową przekładnię i za jej pośrednictwem generuje na biegu jałowym elektroniczne regulowane obroty w zakresie 130-660/min, zaś pod obciążeniem – od 130 do 610/min. Ustawia się je 6-stopniowo na panelu sterowania przyciskami oznaczonymi piktogramami „+” i „-”, począwszy od 25% maksymalnych obrotów (130/min), przez 50% (330/min), 60% (396/min), 75% (495/min) i 85% (561/min) do 100% (660/min).
Korzystając z panelu sterowania, można nie tylko regulować wielkość obrotów, ale także zmieniać ich kierunek. Co ważne, został on także wyposażony w układ „Memory Function” zapamiętujący ostatnią wykorzystywaną w pracy wielkość prędkości obrotowej. Dzięki temu, np. w wypadku wierceń seryjnych, po ponownym włączeniu urządzenia nie musimy regulować jego obrotów.
Elektronika zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Zabezpiecza sprzęt przed przypadkowym uruchomieniem się na skutek wznowienia zasilania po jego nagłej przerwie. Omawiana wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE wyposażona jest też w oddzielne włączniki elektromagnesów i silnika bezszczotkowego. Nie można go więc uruchomić, gdy nie są załączone magnesy. Jest też dodatkowy włącznik różnicowo prądowy (PRCD) chroniący użytkownika przed porażeniem prądem i czujnik wstrząsowy, który zatrzymuje silnik w przypadku przechyłu lub ześlizgnięcia się urządzenia z elementu, na którym wykonywane jest wiercenie. Te cztery wspomniane rozwiązania i wskaźnik siły przyciągania magnesu wydatnie zwiększają bezpieczeństwo użytkowania wiertarki. Co więcej, wyposażona jest ona także w pas, który jest standardowym zabezpieczeniem uniemożliwiającym jej upadek z konstrukcji stalowej, np. w wyniku nagłego przerwania zasilania.

Przeznaczenie wiertarki magnetycznej FEIN KBC 36 MAGFORCE

Kompaktowa wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE przeznaczona jest do wiercenia otworów w stali o głębokości do 35 mm i średnicy 12-36 mm (wiertła rdzeniowe z HSS, HSS powlekane i HM) lub 5-16 mm (wiertła kręte), jak też

do pogłębiania otworów o średnicy do 32 mm oraz gwintowania do M12. Do mocowania osprzętu służy narzędziowy uchwyt Weldon 3/4”. Jest ono łatwe do wykonania, ponieważ wrzeciono ma skok wynoszący 46 mm i do dyspozycji użytkownika pozostaje stosunkowo duża przestrzeń montażowa.
Prezentowana wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE posiada wrzeciono zintegrowane z podciśnieniowym układem chłodzenia wykorzystującym zewnętrzny pojemnik na emulsję. Do chowania i wysuwania wrzeciona, w tym także do wywierania posuwu podczas wiercenia, służy pinola, mechanizm poruszany ręcznie za pośrednictwem klucza grzechotkowego z mocowaniem na kwadrat 1/2” lub 6-kątnego 8 mm, dający użytkownikowi możliwość kasowania luzów wrzeciona. Drugiego z narzędzi używamy w wypadku, gdy nie możemy wykorzystać grzechotki z powodu braku miejsca do operowania dużym kluczem. Narzędzia te można montować zarówno po lewej, jak i prawej stronie wiertarki, co – jak łatwo zauważyć – ułatwia pracę w ciasnych przestrzeniach.

Reasumując, FEIN KBC 36 MAGFORCE to innowacyjna wiertarka magnetyczna, która łączy w sobie kompaktowe wymiary, niską masę oraz bardzo solidną i trwałą konstrukcję z optymalnymi parametrami pracy, precyzją wiercenia i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dzięki temu umożliwia efektywną pracę na konstrukcjach stalowych w trudno dostępnych miejscach i ciasnych przestrzeniach. Nie do przecenienia jest też wykorzystanie tej wiertarki w remontach maszyn, gdzie małe przestrzenie, materiały o różnych twardościach i renowacja gwintów jest standardem. Co ważne, bardzo szeroka oferta wiertarek do metalu firmy FEIN pozwala sprostać też w dużym stopniu nietypowym wyzwaniom technologicznym.

pins

Wiertarka magnetyczna FEIN KBC 36 MAGFORCE – dane techniczne

Moc nominalna/użyteczna/zasilanie1200 W/680 W/230 V, 50 Hz
Maks. głębokość wiercenia wiertłem rdzeniowym35
Maks. średnica wiercenia wiertłem rdzeniowym36 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem krętym16 mm
Maks. średnica pogłębiania32 mm
Maks. średnica gwintowaniaM12
Skok roboczy46 mm
Magnetyczna siła mocowania10.000 N
Wymiary stopy magnetycznej175 x 80 mm
Wysokość x długość wiertarki169 x 290 mm
Prędkość obrotowa wrzeciona:130-660/min
Uchwyt na wiertła rdzenioweWeldon 3/4”
Ciężar8,5 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments