KOMPAKTOWA PRZECINARKA TPS 350 COBRA POWER

W ofercie firmy Adiam znajdziemy kompaktową przecinarkę TPS 350 Cobra Power. Przeznaczona jest do prac brukarskich, remontowych i wykonywanych podczas aranżacji przestrzennych wokół domów czy budynków.

 

Kompaktowa przecinarka TPS 350 Cobra Power wydaje się być zupełnie niepozorna wśród kilkudziesięciu maszyn tego rodzaju, które ADIAM proponuje swoim klientom. Nie wyróżnia się ani szczególną długością i głębokością cięcia, ani rozmiarem tarczy czy mocą silnika. Nie znajdziemy w niej też finezyjnych rozwiązań, tak jak to jest w przypadku wielu innych pił stołowych. Jednakże jest w pełni uniwersalną maszyną, która powinna być w wyposażeniu każdej małej firmy wykonującej roboty brukarskie, murarskie czy aranżującej małą architekturę.

 

Przecinarka

TPS 350 Cobra Power przygotowana do pracy ma wymiary 96 x 67 x 125 cm, natomiast spakowana, to znaczy po wyjęciu nóg, jest niższa o 70 cm. Bez trudu zmieści się więc w większości bagażników samochodów typu kombi. Ponieważ waży zaledwie 56 kg, transport poziomy nie sprawia żadnych trudności jednemu pracownikowi, który może przeciągać ją na kółkach transportowych i wykorzystywać do tego uchwyty na ramie maszyny.

 

W przecinarce TPS 350 Cobra Power zastosowano silnik elektryczny jednofazowy o mocy 2,2 kW. Rozpędza on tarczę tnącą o średnicy 350 mm do 2800 obr/min. Te parametry umożliwiają bardzo sprawne przecinanie praktycznie wszystkich ścieralnych materiałów budowlanych. Równocześnie konstrukcja maszyny, w szczególności płaski silnik elektryczny oraz osłona tarczy, pozwala na przecinanie materiałów na maksymalną głębokość 110 mm. Dzięki temu możliwe jest cięcie kostki brukowej i obrzeży, cegły klinkierowej, palisad. Maksymalna długość cięcia wynosi wynosi 600 mm, co jest wartością w zupełności wystarczająca dla przewidzianych dla niej zastosowań. Sztywne prowadnice wózka roboczego osadzonego na wysokiej jakości łożyskach rolek tocznych zapewniają przy tym długotrwałe cięcie dokładnie po prostej linii cięcia. Zaś przymiar kątowy, będący standardowym elementem wyposażenia, ułatwia wykonywania cięć ukośnych.

 

Mimo że maszyna może być nazwana ekonomiczną, w jej konstrukcji wykorzystano kilka rozwiązań z wyższej półki wpływających bardzo korzystnie na żywotność narzędzi czy komfort pracy. Przede wszystkim mamy system cięcia na mokro. Dla przeważającej części materiałów budowlanych dopuszczalne jest cięcie na mokro. Jest to sposób pracy godny polecenia głównie dlatego, że wydłuża żywotność narzędzi diamentowych, obniża więc koszty pracy. Ponadto woda chłodząca i płucząca woda wiąże pył powstający ze startego materiału. Każdy, kto kiedykolwiek ciął na sucho, nawet tylko szlifierką kątową, wie, jak jest to uciążliwe dla operatora i otoczenia. Posprzątanie nawierzchni, budynków, pojazdów czy innych przedmiotów z pyłu betonowego czy ceglanego jest bardzo trudne i długotrwałe. Pył krzemionkowy, stanowiący większość przecinanego materiału, jest też szkodliwy dla zdrowia operatora i ludzi, a także dla maszyn w otoczenia.

Dlatego przed rozpoczęciem pracy przecinarką TPS 350 Cobra Power należy napełnić jej wannę czystą wodą co najmniej do poziomu powyżej korpusu pompki wodnej. Równocześnie z silnikiem głównym maszyny uruchamiany jest jej silniczek. Tłoczy on wodę z wanny przez plastikowe przewody do osłony tarczy. Tam z tryskaczy po obu stronach tarczy woda wypływa pod ciśnieniem symetrycznie (co ważne!), docierając w miejsce cięcia. Woda z wypłukanym szlamem wraca do wanny i znów do pompki. W miarę upływu czasu ilość szlamu w wodzie zwiększa się. Dzięki zastosowanemu w przecinarce TPS 350 Cobra Power specjalnemu kształtowi dna wanny dochodzi w niej do osadzania części szlamu. Pozwala to na wydłużenie czasu pracy i oszczędność wody. Jednakże konieczne jest, aby po zakończeniu każdej zmiany roboczej wyjąć wannę z maszyny, usunąć z niej zamuloną wodę, a pompkę i cały układ przepłukać czystą wodą. Zaniedbanie tej obsługi bardzo szybko może spowodować uszkodzenie lub nawet zniszczenie pompki. Szlam osadzający się wokół wirnika pompki może doprowadzić do jego zablokowania i przepalenia uzwojeń silnika. Jak wiadomo, właśnie pompki wodne są najczęściej wymienianymi elementami

podobnych maszyn.

 

W przecinarce TPS 350 Cobra Power zastosowano rozwiązanie znacznie ułatwiające wymianę pompki, pozwalające też na odłączenie jej z układu elektrycznego, kiedy chcemy ciąć na sucho (np. materiały ogniotrwałe). Na przewodzie zasilającym pompkę umieszczona została szczelna złączka elektryczna, którą w razie potrzeby można bardzo łatwo złączyć lub rozłączyć.

Jak widać, TPS-350 jest maszyną ze wszech miar godną polecenia. Dodatkowym jej atutem jest bardzo dobry wskaźnik jakości do ceny. O tym parametrze należy zawsze pamiętać, dokonując wyboru tarczy diamentowej stosowanej do pracy. Po pierwsze, oczywiście istotna jest specyfikacja podana przez producenta dotycząca materiałów, do których przeznaczona jest tarcza. Liczba i kształt segmentów będą z kolei miały wpływ na szybkość cięcia oraz na cenę narzędzia. Z pewnością warto skorzystać z informacji przekazywanych przez sprzedawcę, który powinien zachęcić użytkownika do wzięcia pod uwagę innych parametrów niż tylko cena. W przecinarce TPS 350 Cobra Power stosuje się tarcze diamentowe 350 mm z otworem głównym 25,4 mm, które są ogólnodostępne na rynku w ogromnym wyborze specyfikacji, jakości i ceny. Z naszego doświadczenia wynika, że do cięcia kostki i obrzeży najlepiej sprawdzają się tarcze Adiam typu turbo Veyron i Viper oraz z segmentem blokowym Beton Gold XL i Beton Standard.

AJ (Adiam)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments