KOMPAKTOWA MŁOTOWIERTARKA METABO BH 18 LTX BL 16

W br. Metabo rozszerzyło swoją ofertę młotowiertarek SDS-plus o akumulatorowy model BH 18 LTX BL 16 z systemem antywibracyjnym VibraTech (MVT). Urządzenie jest bardzo skuteczne w pracy i trwałe, a do tego lekkie, kompaktowe oraz wygodne w operowaniu.

Metabo BH 18 LTX BL 16 to profesjonalna młotowiertarka akumulatorowa o konstrukcji „L”, wyposażona w rękojeść w kształcie litery „D”. Zastosowano w niej wysokosprawny i energooszczędny silnik bezszczotkowy, który współpracuje z 1-biegową przekładnią i pneumatycznym mechanizmem udarowym oraz generuje obroty do

0 do 730/min i udary od 0 do 5250 /min o energii 1,3 J. Szybkość pracy jest płynnie sterowana elektronicznie, ustawia się ją poprzez głębsze lub płytsze wciśnięcie spustowego włącznika głównego. Inteligentna elektronika Metabo Ultra-M stabilizuje też obroty pod zmiennym obciążeniem oraz chroni urządzenie przed przeciążeniem. Wyłącza też je natychmiast w przypadku zakleszczenia wiertła lub korony. Prezentowane elektronarzędzie gwarantuje więc wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, a także odznacza się długą żywotnością. Ma ono dwa tryby pracy: wiercenie z udarem i bez udaru. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Młotowiertarką Metabo BH 18 LTX BL 16 wywiercimy w betonie otwory o średnicy do 16 mm (wiertła SDS-plus) lub do 68 mm (koronki SDS-plus), w stali – do 13 mm, zaś w drewnie – do 20 mm. Urządzenie wyposażono w szybkomocujący uchwyt SDS-plus. Osprzęt montujemy więc w nim bez konieczności odciągania tulei blokującej; zaś rozlegające się wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe jego zamocowanie. Demontaż akcesoriów wymaga odciągnięcia tulei blokującej.

Akumulatorowa młotowiertarka Metabo BH 18 LTX BL 16 jest kompaktowych rozmiarów i zarazem bardzo lekka, ważny bowiem 2,1 kg z akumulatorem LiHD 18 V/4.0 Ah. Niemiecki producent podczas jej projektowania szczególną uwagę zwrócił na ergonomię i wygodę pracy. Mamy więc amortyzowaną rękojeść główną obniżającą wibracje do poziomu 12,7 m/s² podczas wiercenia udarowego w betonie i diodę LED do oświetlania miejsc pracy. Zaś niska masa, duża zwartość obudowy i doskonałe wyważenie czynią z młowiertarki Metabo BH 18 LTX BL 16 urządzenie, którym możemy bezproblemowo pracować jedną ręką, np. wiercić pionowo nad głową w suficie. Dlatego do jego zasilania Metabo poleca lekkie i kompaktowe, a zarazem bardzo wydajne wysokoprądowe akumulatory LiHD o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Oczywiście, do młotowiertarki BH 18 LTX BL 16 możemy podpiąć wszystkie systemowe akumulatory litowo-jonowe Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V, stosowane do zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych niemieckiego producenta. Elektronika Metabo Ultra-M – jak już nie raz informowaliśmy – zarządza też ich działaniem i ładowaniem. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że akumulatory Metabo wyposażone są w 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nich energii.

Reasumując, akumulatorowa młotowiertarka Metabo BH 18 LTX BL 16 to bardzo poręczne, kompaktowe urządzenie umożliwiające szybką i komfortową pracę, w tym w miejscach trudno dostępnych i w niewygodnych pozycjach (np. wiercenie ponad głową). Skonstruowano je z myślą o fachowcach wykonujących lekkie operacje wiertarskie: instalatorach: elektrykach, monterach klimatyzacji, sieci komputerowych, telefonicznych itd. Prezentowane urządzenie sprawdzi się też w rękach fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz czy ich wyposażaniem itd.

Dane techniczne młotowiertarki akumulatorowej Metabo BH 18 LTX BL 16

Napięcie zasilania18 V
Obroty na biegu jałowym0-730/min
Częstotliwość udarów0-5250 /min
Energia udaru1,3 J
Uchwyt narzędziowySDS-plus
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/20 mm
Wiercenie udarowe w betonie (wiertła pełne/korony SDS-plus)16/68 mm
Systemowe akumulatory zasilające LiPower18 V/2.0- 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające LiHD18 V/3.1-10.0 Ah
Ciężar z akumulatorem2,1 kg
class="wp-block-image size-large is-style-default">
pins