KOMPAKTOWA LUTOWNICA AKUMULATOROWA MILWAUKEE M12 SI

Podczas wykonywania prac z zakresu instalacji elektrycznych i elektronicznych w budownictwie, motoryzacji, przemyśle występuje potrzeba łączenia różnego rodzaju przewodów. Często do takich zadań wykorzystujemy lutownice. Właśnie do wykonywania takich prac firma Milwaukee opracowała akumulatorową lutownicę M12 SI zasilaną akumulatorami Li-Ion 12 V.

Lutownica akumulatorowa Milwaukee M12 SI to kompaktowe urządzenie przewidziane do szerokiej gamy zastosowań elektrotechnicznych. Lutownica ta współpracuje ze wszystkimi akumulatorami Milwaukee M12™. Jest to kolejne narzędzie w ofercie Milwaukee, które powstało w wyniku analizy potrzeb rynku instalatorów różnego rodzaju urządzeń zasilanych i sterowanych elektrycznie.

 

M12™ Soldering Iron

360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" />

 

Dostępne dotychczas na rynku urządzenia do lutowania miękkiego (temperatura pracy do 450°C) zapewniające stabilne parametry pracy to przede wszystkim konstrukcje przewodowe. Wśród nich najlepsze parametry oferują stacje lutownicze. Dzięki oddzieleniu transformatora z modułem sterowania od rękojeści uzbrojonej w grot urządzenia te, zachowując odpowiednio dużą moc, zapewniają lekką końcówkę roboczą wygodną podczas ciągłej pracy na stanowisku warsztatowym. Szybkie nagrzewanie i stabilizacja temperatury umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości wykonywanych połączeń. Jednak ograniczenie poręczności tych konstrukcji w przypadku potrzeby łączenia przewodów w gotowych urządzeniach skłania użytkowników do stosowania mniej doskonałych, lecz bardziej przenośnych rozwiązań będących jednak znacznym kompromisem pod względem jakości połączeń. Przykładem takiego sprzętu są lutownice transformatorowe i urządzenia wyposażone w grzałkę oporową mające przewody zasilające ograniczające ich mobilność. Dlatego opracowano konstrukcje niewymagające zasilania sieciowego. Ich głównymi zaletami są: lekkość i właśnie bezprzewodowość; jednak nie są one pozbawione wielu wad. Np. lutownice wykorzystujące palnik gazowy mają średnią sprawność energetyczną i trudno w nich kontrolować temperaturę grota. Zaś lutownice bateryjne dostępne na rynku charakteryzuje mała moc i niestabilność temperatury grota oraz bardzo ograniczony czas pracy.

 

M12™ Soldering Iron

 

Dlatego Milwaukee skonstruowało nową mobilną lutownicę M12 SI zasilaną systemowymi akumulatorami M12™. Dzięki ich wysokiej efektywności energetycznej i elektronice sterującej oferuje ona moc grzewczą sięgającą 90 W, szybką gotowość do pracy z grotem rozgrzanym do 400°C (w czasie 18–30 s, w zależności od temperatury otoczenia), a przy tym jest lekka (0,5 kg z baterią 2,0 Ah) i poręczna. M12 SI umożliwia wykonywanie prac lutowniczych w utrudnionych warunkach. Np. zalecana temperatura otoczenia w trakcie użytkowania może mieścić się w granicach od -18°C do +50°C.

 

M12™ Soldering Iron

 

Inżynierowie z Milwaukee zadbali też o ergonomię nowej lutownicy. Urządzenie ma obrotową głowicę umożliwiającą pracę w jednym z trzech blokowanych położeń: w prostym (styl pióra, czyli 0°), ustawieniu skośnym 45° oraz pistoletowym (90°). Dzięki temu możemy je dostosować do wymagań operacyjnych. Lutownica doskonale wpasowuje się w dłoń i łatwo ją trzymać oraz manipulować nią (m.in. dzięki miękkim antypoślizgowym okładzinom – tzw. soft grip), a to – jak wiadomo – jest bardzo ważne podczas lutowania ręcznego.

 

Milwaukee_M12SI-3
W komplecie z nią otrzymujemy dwa groty: końcówkę szpiczastą oraz spłaszczoną, które możemy wymieniać bez używania narzędzi. Groty są masywne, wykonane z miedzi i niklowane powierzchniowo. Łatwo utrzymują stabilną temperaturę w różnych warunkach pracy, co gwarantuje prawidłowe nagrzanie łączonych elementów podczas ich zabielania i skutecznego lutowania. Dzięki temu unikamy też tzw. zimnych lutów, które w przypadku niedogrzania połączeń mogłyby być przyczyną niedomagań łączonych elementów zasilania, sterowania itp. Prezentowane urządzenie ma też kołnierz, który uniemożliwia dotknięcie rozgrzanym grotem powierzchni, na której odłożono sprzęt, co zabezpiecza ją przed uszkodzeniem termicznym.

 

Milwaukee_M12SI-2

/>

Dla podniesienia bezpieczeństwa i komfortu pracy lutownica M12 SI wyposażona jest w zestaw wskaźników diodowych informujących o jej stanie. Jeżeli lutowane miejsce jest słabo widoczne, to możemy je doświetlić, używając jasnej lampki LED. Jeśli zaś planujemy dłuższą pracę, możemy kontrolować poziom naładowania baterii za pomocą wskaźnika „Fuel”.

 

Milwaukee_M12SI-1
Reasumując, Milwaukee M12 SI to bardzo kompaktowa lutownica akumulatorowa przeznaczona do szerokiej gamy zastosowań elektrotechnicznych. Naszym zdaniem jest doskonałym narzędziem dla elektryków, mechaników, konserwatorów, jak i osób zajmujących się naprawą urządzeń itd. Jest też doskonałym narzędziem dla początkujących użytkowników systemu akumulatorowych elektronarzędzi Milwaukee M12 i świetnym dodatkiem dla osób wykorzystujących go w codziennej pracy.

Dane techniczne akumulatorowej lutownicy Milwaukee M12 SI

Napięcie akumulatora

12 V

Średnia moc grzewcza (maks.)

90 W

Ustawiona temperatura końcówki lutowniczej

400°C

Czas rozgrzewania

18 s

Zalecana temperatura otoczenia w trakcie eksploatacji

od -18°C do +50°C

Ciężar (z akumulatorem 2,0 Ah)

0,5 kg

Zalecane zestawy akumulatorowe

M12B

Zalecane ładowarki

M12