KNOW-HOW SZLIFOWANIA DLA PRAKTYKÓW (CZĘŚĆ I). WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE STOSOWANIA RÓŻNYCH TYPÓW URZĄDZEŃ, WYPOSAŻENIA I MATERIAŁÓW ŚCIERNYCH

W ostatnich latach często przeprowadza się remonty starych domów i mieszkań. W większości są to obiekty z lat 1960-1980, w których jest wiele do zrobienia i konieczna jest renowacja wszystkich powierzchni we wnętrzu i związane z tym przygotowanie podłoża.

Szlifowanie jest konieczne przy renowacji starych budynków i to we wszystkich możliwych ich wariantach. Nierzadko zdarza się, że niektóre części budynku pozostają zamieszkałe podczas renowacji. Dlatego ważne jest, żeby prace przebiegały czysto i bez pyłu. Ze względu na rosnące wymagania klientów dotyczące jakości

i trwałości powierzchni i materiałów firmy malarskie stanęły przed sporymi wyzwaniami. Dla spełnienia tych wymagań wielkie znaczenie ma idealne przygotowanie powierzchni, a tym samym prawidłowe szlifowanie. – W przypadku wszystkich prac szlifierskich decydujący wpływ na jakość i postęp prac ma dopasowany system szlifierski – wyjaśnia Dino Frey, malarz i instruktor Festool. Z reguły firmy malarskie muszą zmierzyć się za następującymi wyzwaniami: szlifowanie starych powłok, które utraciły stabilność lub nie są kompatybilne z nowymi, dopasowywanie i wyrównywanie powierzchni, usuwanie nierówności, a także szlifowanie międzyoperacyjne warstw masy szpachlowej. Skoordynowany system szlifierski pomaga odpowiednio zrealizować te zadania. System składa się z właściwego papieru ściernego dostosowanego do wymaganego rezultatu szlifowania, odpowiedniego talerza szlifierskiego i szlifierki, jak również z optymalnego odsysania. Dzięki wszechstronnym systemom szlifierskim z możliwością różnych kombinacji codzienna praca staje się bardziej efektywna i szybciej prowadzi do uzyskania pożądanego rezultatu. Jest także zdrowsza zarówno dla pracowników firmy malarskiej, jak i dla klienta, który często w trakcie prac malarskich nadal mieszka w innej części budynku. Dla każdego wymagania istnieje indywidualne rozwiązanie. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób je stosować, aby uzyskać najlepszy rezultat.

Bogata oferta szlifierek – którą więc wybrać?

Również w przypadku renowacji nie ma jednej szlifierki uniwersalnej. Wszystko zależy od wymagań, które muszą być spełnione – mówi Dino Frey. Czy wymagana jest na przykład wysoka skuteczność usuwania obecnej warstwy, czy też wyjątkowo drobny szlif? A może duże powierzchnie ścian i sufitów muszą być dokładnie zeszlifowane nawet w najmniejszych narożach? W zależności od wyznaczonego zadania dostępne są specjalne szlifierki: oscylacyjne, przegubowe w różnych konfiguracjach, jak również liczne mimośrodowe z różnymi wielkościami suwów, rotacyjne z ruchem mimośrodowym i różnymi średnicami talerzy szlifierskich. – Każda firma malarska pracuje inaczej. Dlatego doradztwo w zakresie wyboru właściwej szlifierki jest bardzo trudnym zadaniem. Generalnie można sformułować następujące zalecenie: ci, którzy często pracują w suchej zabudowie, powinni zaopatrzyć się w szlifierkę przegubową. Do mniejszych powierzchni ścian i sufitów, np. w toalecie dla gości lub na klatce schodowej, polecamy poręczną szlifierkę mimośrodową ETS EC 150/5. Do renowacji okien z uszkodzonymi starymi powłokami w obszarze okapników warto zastosować przekładniową szlifierkę mimośrodową RO 90. Ta szlifierka oferuje cztery różne funkcje: szlifowanie zgrubne i precyzyjne, polerowanie i szlifowanie trójkątne. Do narożników i mniejszych powierzchni przydadzą się szlifierki oscylacyjne RTS lub DTS. Do pracy na zewnątrz lub na rusztowaniach bez dostępu do źródła zasilania praktyczna będzie akumulatorowa szlifierka kompaktowa – radzi Dino Frey.

Praca na dużej powierzchni pokrytej masą szpachlową

Powierzchnie lub modernizacje w domach z lat 60-tych do 80-tych najszybciej szlifuje się za pomocą szlifierki przegubowej. Oczekiwania klientów w zakresie jakości powierzchni ścian i sufitów stale rosną i wymagają perfekcyjnych wyników szlifowania. Jednocześnie stosowane masy szpachlowe są bardziej miękkie, co utrudnia osiągnięcie wysokiej jakości powierzchni. Szczególnie podczas prac remontowych często panują złe warunki oświetleniowe. Nierówności są trudne do wykrycia i mogą pojawić się ślady po szlifowaniu, które trzeba potem korygować.

Pierścień oświetleniowy LED wokół talerza szlifierskiego nowej szlifierki przegubowej Planex oświetla 50 cm wokół głowicy szlifującej i posiada indywidualną regulację jasności. Oznacza to, że już podczas szlifowania można uniknąć męczącej, czasochłonnej i kosztownej obróbki dodatkowej. Szlifowanie staje się znacznie łatwiejsze dzięki mimośrodowemu ruchowi szlifierskiemu. Oznacza to, że perfekcyjne powierzchnie bez wyżłobień można uzyskać w możliwie najkrótszym czasie – eliminując błędy szlifowania i uszkodzenia powierzchni powstające w momencie przykładania narzędzi. Regulowane zasysanie umożliwia ergonomiczną pracę. Dzięki temu szlifierka utrzymuje swój ciężar własny przy ścianie i suficie oraz odciąża ramiona i plecy – szczególnie podczas długich prac szlifierskich. PLANEX oferuje również możliwość indywidualnego dopasowania narzędzia do wysokości roboczej, ponieważ długość roboczą narzędzia można zwiększyć za pomocą dwóch przedłużeń do 2,1 m. Oznacza to, że maszyna ta może być również wykorzystywana do szlifowania szczególnie wysokich ścian i sufitów. Uchwyt w kształcie litery T zapewnia większy zasięg. Podczas szlifowania płyt gipsowo-kartonowych i mas szpachlowych do suchej zabudowy powstają duże ilości szkodliwego dla zdrowia pyłu. W połączeniu z odkurzaczem mobilnym CTM 36 E AC PLANEX oraz materiałem ściernym Granat Festool oferuje dopasowany system, który zapewnia perfekcyjną jakość powierzchni i pracę bez pyłu przyjazną dla zdrowia. Nowy układ otworów w talerza szlifierskiego i materiału ściernego zapewnia idealną wydajność szlifowania oraz odsysanie na całej powierzchni. Dzięki nowej Planex Festool możliwa jest pełna łączność z aplikacją. Bezpłatna aplikacja Festool Work pozwala na korzystanie z wielu dodatkowych funkcji.

Praca bez pyłu, czyli to, czego życzą sobie klienci w odniesieniu do prac szlifierskich wykonywanych przez malarzy

Nie tylko ze względu na klienta, ale także w trosce o zdrowie własnych pracowników, trzeba zadbać o to, aby praca była możliwie bezpyłowa. Dotyczy to zwłaszcza szlifowania ścian i sufitów w całości pokrytych masą szpachlową w celu uzyskania najwyższej jakości powierzchni Q3 i Q4. Należy wiedzieć, że w wyniku oddzielania zamieszkałych obszarów i powierzchni przeznaczonych do obróbki za pomocą osłon foliowych lub ścianek przeciwpyłowych można zatrzymać tylko część pyłu. Dlatego zalecamy podczas szlifowania stosowanie materiałów ściernych z włókniny mających strukturę siatki, dzięki której można odsysać pył z całej powierzchni obrabianej. W przypadku szpachlowania dużych powierzchni warto też zastosować separator, który zatrzymuje większość pyłu szlifierskiego zanim trafi on do odkurzacza budowlanego. Jak wiadomo, istnieją różne odkurzacze budowlane do różnych klas pyłów. Zaleca się stosowanie odkurzaczy klasy M z funkcją automatycznego czyszczenia filtra głównego (AC=autoclean).

opr. HB (mat. Festool)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments