Klucze udarowe Milwaukee z linii M18 FUEL

Milwaukee to czołowy dostawca akumulatorowych kluczy udarowych wyróżniających się wysoką wydajnością pracy i poręcznością.

Od M3 do M42

Milwaukee produkuje swoje akumulatorowe klucze udarowe w dwóch liniach M12 FUEL™ i M18 FUEL™. Można nimi obsługiwać szeroki zakres połączeń gwintowych: od M3 do M42. Do pierwszej należą lekkie i kompaktowe urządzenia o napięciu zasilania 12 V, którymi można zamontować śruby od M3 do M12. Natomiast w drugiej, która jest tematem niniejszego artykułu, znalazły się klucze udarowe o zasilaniu 18-woltowym, przeznaczone do mocowania śrub o rozmiarach od M6 do M42. Z powodu tak dużego zakresu obsługiwanych połączeń gwintowych asortyment

kluczy udarowych z linii M18 FUEL™ podzielono na cztery główne grupy: kompaktową (zakres montowanych śrub: M6-M18), o średnim momencie obrotowym (M16-M22), o wysokim momencie obrotowym (M22-M33) i o najwyższym momencie obrotowym z rękojeściami „T” i „D” (M30-M42). W artykule omówimy narzędzia z trzech ostatnich grup.

Klucz udarowy Milwaukee M18 FUEL™ – zasilanie i napęd

Źródłem siły w tych elektronarzędziach są bezszczotkowe silniki POWERSTATE™ o różnej mocy, dobranej optymalnie do przeznaczenia danego klucza. Zasilane są akumulatorami REDLITHIUM-Ion™ 18 V o pojemnościach 3.0 Ah HIGH OUTPUT, 4.0 Ah, 5.0 Ah, 5.5 Ah HIGH OUTPUT, 8.0 Ah HIGH OUTPUT, 12.0 Ah HIGH OUTPUT. Akumulatory wysokoprądowe HIGH OUTPUT pozwalają generować bardzo duże momenty obrotowe. W przypadku omawianych kluczy silnik POWERSTATE™ napędza za pośrednictwem 1-biegowej przekładni planetarnej specjalnie zaprojektowane kowadełkowe mechanizmy udarowe. Ich wielkość oraz ciężar bijaków są optymalnie dobrane do generowanego momentu obrotowego, jak też do specyfiki zadań wykonywanych tymi narzędziami. Dlatego akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee mają odpowiednio zoptymalizowane wymiary i wśród nich są kompaktowe modele o dużej mocy, którymi można pracować w miejscach trudno dostępnych. Mechanizmy kowadełkowe wszystkich akumulatorowych kluczy udarowych Milwaukee M18 FUEL są trwałe i wysoce odporne na bardzo duże obciążenia aplikowane podczas montażu/demontażu śrub.

Klucz udarowy Milwaukee M18 FUEL™ – sterowanie elektroniczne

Pracą omawianych kluczy udarowych steruje elektronika REDLINK PLUS™. W ramach funkcji DRIVE CONTROL oferuje ona 4 tryby pracy różniące się wielkościami obrotów, częstotliwością udarów oraz wartością generowanego momentu obrotowego. Wśród nich jest praktyczny tryb odkręcania śrub, w którym po ich odblokowaniu obroty są odpowiednio zmniejszane, co zapobiega gubieniu nakrętek. Poszczególne tryby wybiera się przyciskiem na panelu sterowania, który znajduje się na mocowaniu baterii. O ustawionym trybie informują 4 diody LED. Jak łatwo, zauważyć, dzięki 4 trybom pracy można optymalnie dostosować maksymalne parametry pracy kluczy: obroty, udary i moment. Co ważne, elektronika REDLINK PLUS™ umożliwia także w ramach każdego trybu płynne sterowanie tymi parametrami z użyciem włącznika spustowego, jak też zmianę kierunku obrotów za pomocą przełącznika suwakowego.

Klucz udarowy Milwaukee M18 FUEL™ – uchwyty narzędziowe

Milwaukee w swoich akumulatorowych kluczach udarowych z linii M18 FUEL™ stosuje standardowe uchwyty narzędziowe – zabieraki kwadratowe o rozmiarach 3/8”, 1/2”, 3/4” i 1” z pierścieniami mocującymi lub bez, w wersjach krótkich albo długich. Ich rozmiary wprost proporcjonalnie dobrane są do zakresu pracy kluczy i generowanego przez nie momentu obrotowego. Zabieraki te służą głównie do mocowania nasadek udarowych. Można w nich też zamontować adaptery przeznaczone do montażu bitów czy nawet wierteł. Warto tu zauważyć, że zabieraki z pierścieniami mocującymi umożliwiają szybszą wymianę akcesoriów niż napędy bezpierścieniowe wyposażone w sprężynową blokadę kulkową. Tzw. pierścieniowce mają też trwalszą i wytrzymalszą konstrukcję, bo pozbawioną profilowanego otworu mieszczącego tego typu blokady. Otwór ten, jak łatwo zauważyć, osłabia wytrzymałość uchwytu kluczy. Dlatego „pierścieniowce” Milwaukee stosuje w swoich mocniejszych modelach akumulatorowych kluczy udarowych z linii M18 FUEL.

Ergonomia, obsługa i wykonanie

Obsługa akumulatorowych kluczy udarowych Milwaukee M18 FUEL jest banalnie prosta. Cała filozofia posługiwania się omawianymi elektronarzędziami sprowadza się do wciskania włącznika spustowego i wyboru trybu

pracy za pomocą wygodnego przycisku zlokalizowanego na obudowie mocowania akumulatora. Cztery kontrolne lampki LED informują o wybranym trybie pracy. Można też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie akumulatora, aby sprawdzić stan jego naładowania. Inżynierowie nie zapomnieli o wyposażeniu prezentowanych kluczy w diody LED (jedna lub trzy w zależności od modelu) służące do oświetlania miejsca pracy.
Akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee M18 FUEL są też przykładami wysokiej solidności wykonania i ergonomii. Mamy w nich metalowe obudowy przekładni i mechanizmu udarowego oraz części chwytowe, w tym ergonomiczne rękojeści, pokryte miękką wykładziną gumową. Prezentowane klucze bardzo dobrze wyważone i charakteryzuje je bardzo zwarta konstrukcja, która jest w wypadku wielu modeli znacznie krótsza od konkurencyjnych urządzeń.

Technologia ONE-KEY™ w akumulatorowych kluczach udarowych Milwaukee M18 FUEL™

Technologia ta do komunikacji smartfona lub tabletu z elektronarzędziami Milwaukee, w tym z akumulatorowymi kluczami udarowymi, wykorzystuje Bluetooth®. Umożliwia ona z użyciem aplikacji ONE-KEY™ z poziomu urządzeń mobilnych ustawienie parametrów pracy kluczy oraz aktywację/dezaktywację niektórych ich funkcji. Bardzo ważną funkcjonalnością tej technologii, wykorzystującą clouds computing, jest możliwość łatwej lokalizacji sprzętu każdym smartfonem lub tabletem z zainstalowaną aplikacją ONE-KEY™, jak też szybkiego blokowania narzędzia w przypadku jego kradzieży. Co więcej, za pomocą technologii ONE-KEY™ można zarządzać firmowym parkiem maszynowym, w tym także sprzętem innych marek niż Milwaukee. Należy tu zaznaczyć, że nie wszystkie klucze akumulatorowe Milwaukee wyposażone są technologię ONE-KEY™. Urządzenia, w których ją zastosowano, mają w swoim symbolu litery „ONE”.

Akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee M18 FUEL™ o średnim momencie obrotowym

Jak już wspomniano, przeznaczone są do obsługi połączeń od M16 do M22. W tej grupie kluczy są trzy kompaktowe modele: klucz udarowy Milwaukee M18 FMTIW2P12 (z zabierakiem 1/2” i blokadą kulkową), klucz udarowy Milwaukee M18 FMTIW2F12 (1/2” z pierścieniem) i klucz udarowy Milwaukee M18 FMTIW2F38 (3/8” z pierścieniem), o niewielkiej długości korpusu wynoszącej 152 mm. Są bardzo lekkie, w zależności od podpiętego akumulatora ważą od 2 do 3,1 kg (masa z akumulatorem 18 V/5,0 Ah – 2,3 kg, bez akumulatora – 1,6 kg). Zastosowano w nich wspomniany 4-trybowy system DRIVE CONTROL, przy czym 3 pierwsze tryby służą do montażu/demontażu śrub. Na pierwszym trybie użytkownicy mają do dyspozycji momenty: 0-271 Nm (M18 FMTIW2F38) i 0-475 Nm (M18 FMTIW2P12/ M18 FMTIW2F12), na drugim – 0-406 Nm (M18 FMTIW2F38) i 0-610 Nm (M18 FMTIW2P12/ M18 FMTIW2F12), zaś na trzecim – 0-745 Nm. Czwarty tryb zoptymalizowano do wykręcania śrub (obroty – 0-1325 min-1, moment obrotowy – 47 Nm). Narzędzia te wyposażone są w trzy diody LED i wzmocnione gumowe pokrycie uchwytu głównego, które zapewnia ochronę przed działaniem materiałów powodujących korozję i zwiększa wygodę pracy.
Prezentowane akumulatorowe klucze udarowe o średnim momencie mają najkorzystniejszy na rynku stosunek mocy do swojej masy (maksymalny moment zrywający – 881 Nm), znacznie lepiej dostosowane są do pracy w miejscach trudno dostępnych niż konkurencyjne narzędzia i oferują od nich ponad 2-krotnie większą prędkość wykręcania śrub.

Akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee M18 FUEL™ o wysokim momencie obrotowym

Ich zakres pracy, jak już wspomniano, wynosi od M22 do M33. Wśród nich 4 mamy modele M18 ONEFHIWF12E (z wydłużonym wrzecionem i zabierakiem 1/2” z pierścieniem), M18 ONEFHIWP12 (1/2” z blokadą i zakresem pracy do M24), M18 ONEFHIWF12 (1/2” z pierścieniem, do M33) i M18 ONEFHIWF34 (3/4” z pierścieniem, do M33). Generują one wysokie momenty obrotowe o wartościach 1017 Nm (M18 ONEFHIWF12E i M18 ONEFHIWP12), 1356 Nm (M18 ONEFHIWF12) i 1627 Nm (M18 ONEFHIWF34), pod tym względem znacznie przewyższając konkurencyjne konstrukcje. Do ustawiania parametrów pracy służy w nich 4-trybowy system DRIVE CONTROL, przy tym 4. tryb zoptymalizowano do wykręcania mocno zapieczonych śrub. Model M18 ONEFHIWF34 dysponuje na tym trybie momentem wykręcania wynoszącym 2034 Nm. Co ważne dla dokładności montażu, elektronika sterująca REDLINK PLUS™ ma czujnik liczący udary i dzięki temu zwiększa powtarzalność wartości ustawionego momentu obrotowego.
Pod względem rozmiarów M18 ONEFHIWF12E, M18 ONEFHIWP12, M18 ONEFHIWF12 i M18 ONEFHIWF34 w swojej klasie należą do najbardziej kompaktowych (długość ich korpusu to zaledwie 213 mm), jak też lekkich narzędzi (masa najmocniejszego modelu M18 ONEFHIWF34 to jedynie 3,5 kg z akumulatorami 4.0 lub 5.0 Ah). Ważną zaletą jest wyposażenie ich w technologię ONE-KEY.

Akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee M18 FUEL™ o najwyższym momencie obrotowym

Grupę tych kluczy tworzą trzy najmocniejsze modele M18 ONEFHIWF1, M18 M18ONEFHIWF1D i M18 ONEFHIWF1DS. Dysponują one momentem zrywającym wartości 2400 Nm (M18 ONEFHIWF1) i 2711 Nm (M18 M18ONEFHIWF1D/M18 ONEFHIWF1DS). Maksymalne momenty obrotowe tych narzędzi wynoszą 2033 Nm (M18 ONEFHIWF1) i 2576 Nm (M18 M18ONEFHIWF1D/M18 ONEFHIWF1DS). Można więc nimi obsługiwać połączenia gwintowe od M30 do M42, przy tym klucz M18 ONEFHIWF1 zoptymalizowano do połączeń M30. Pracą omawianych kluczy steruje elektronika REDLINK PLUS™, zaś do ustawiania jej parametrów służy działający w jej ramach 4-trybowy system DRIVE CONTROL. Do mocowania nasadek udarowych w kluczach Milwaukee M18 ONEFHIWF1, M18 M18ONEFHIWF1D i M18 ONEFHIWF1DS służą zabieraki 1” z pierścieniem, przy tym trzeci z modeli wyposażony jest w wydłużone wrzeciono robocze (długość – 152 mm) i umożliwia montaż/demontaż śrub w miejscach o utrudnionym dostępie.
Klucz M18 ONEFHIWF1 ma rękojeść „T”, zaś modele M18 M18ONEFHIWF1D i M18 ONEFHIWF1DS – „D”. Narzędzia te wyposażone są w regulowane kątowo uchwyty dodatkowe, które ułatwiają pracę nimi. Sprzęt ten bowiem waży 5,86 kg (M18 ONEFHIWF1 z akumulatorem 8.0 Ah), 12,3 kg (M18 M18ONEFHIWF1D z 12.0 Ah) lub 11,1 kg (M18 ONEFHIWF1DS z 12.0 Ah). Do oświetlania miejsca montażu/demontażu służą diody LED – jedna w modelu M18 ONEFHIWF1 oraz trzy w M18 M18ONEFHIWF1D/M18 ONEFHIWF1DS; zaś do ochrony omawianego sprzętu przed upadkiem z wysokości – kółka na smycz zabezpieczającą.
W kluczach M18 ONEFHIWF1, M18 M18ONEFHIWF1D i M18 ONEFHIWF1DS zastosowano technologię ONE-KEY. Należy tu nadmienić, że z jej użyciem można włączyć uruchamiający się automatycznie w zakresie 475-610 Nm tryb dokręcania zapobiegający aplikacji nadmiernego momentu obrotowego i w konsekwencji zbyt mocnemu mocowaniu śrub (tylko modele M18 M18ONEFHIWF1D i M18 ONEFHIWF1DS). W przypadku kluczy z rękojeścią „D” z poziomu smartfona lub tabletu można także aktywować tryb precyzyjnej regulacji, który zwiększa dokładność pracy tych narzędzi. Milwaukee do zasilania swoich najmocniejszych kluczy zaleca użycie

akumulatorów REDLITHIUM-Ion™ 18 V High Output™ Heavy Duty 12.0 Ah. Co ważne, klucze z rękojeścią „D” wyposażono w amortyzowane mocowanie akumulatorów, które zabezpiecza je przed destrukcyjnym działaniem drgań wytwarzanych przez omawiane elektronarzędzia.

Szeroka gama zastosowań kluczy udarowych Milwaukee

Narzędzia te, w zależności od wielkości generowanego momentu, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w różnego rodzaju serwisach mechanicznych, głównie samochodowych i obsługi technicznej maszyn, w tym budowalnych czy górniczych, pojazdów szynowych itd. Sprawdzą się także w rękach instalatorów czy montażystów konstrukcji stalowych itp. Akumulatorowe klucze udarowe Milwaukee M18 FUEL™ z powodzeniem mogą zastąpić klucze pneumatyczne, w tym też tego rodzaju narzędzia o najwyższej mocy. Są od nich znacznie bardziej poręczne i łatwe w stosowaniu. Nie wymagają sieci lub utrudniających pracę przewodów sprzężonego powietrza i wykorzystywania drogich kompresorów. Tym samym w wysokim stopniu upraszczają pracę i obniżają koszty zakupu narzędzi oraz icheksploatacji.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments