Klucze udarowe (część III). Charakterystyka techniczna kluczy udarowych

Elektryczne klucze udarowe mają zróżnicowane i mogą generować maksymalny moment wynoszący 1000 Nm.

Główne parametry techniczne tych urządzeń to:

  • moc nominalna (W),
  • moc użyteczna (W),
  • moment obrotowy (Nm) generowany impulsowo,
  • prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1),
  • częstotliwość udaru (min-1),
  • zakres obsługiwanych połączeń gwintowych,
  • zakres odpowiedzialnych połączeń gwintowych,
  • ciężar urządzenia (kg);
  • napięcie zasilania (tylko klucze bezprzewodowe).


Parametr mocy nominalnej, podawany w watach, informuje nas o zużyciu energii elektrycznej przez maszynę, czyli o tym, ile jej średnio pobiera podczas pracy. Obecnie dostępne klucze mają moce nominalne o wartości od ok. 420 do 1000 watów. Natomiast moc użyteczna oznacza

średnią moc wykorzystywaną do pracy. Stanowi ona ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia napędzanego silnikiem komutatorowym na prąd zmienny 230 V. W przypadku kluczy przewodowych z silnikami bezszczotkowymi moc użyteczna jest znacznie wyższa i dochodzi nawet do 90% mocy nominalnej. Moc narzędzia determinuje wydajność jego pracy, jak i obciążalność. Dlatego do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się maszyny mocniejsze, bardziej obciążalne.
Z punktu widzenia właściwości procesu wkręcania ważniejszy niż moc jest moment obrotowy podawany niutonometrach (Nm). Wyraża on energię użyteczną klucza jako moment siły. Wysoki moment obrotowy jest konieczny do efektywnego wkręcania/wykręcania łączników gwintowych. Omawiane Klucze mają maksymalne momenty obrotowe wynoszące od 20 do 1000 Nm.

Wartość prędkości obrotowej tych narzędzi mieści się w zakresie od 0 do 2800 min-1. Maszyny te dysponują udarem o częstotliwości od 0 do 3300 min-1. Zakresy obsługiwanych połączeń podawane są za pomocą oznaczeń gwintu i wynoszą od M6 do M30. Producenci podają także zakresy tzw. połączeń odpowiedzialnych, tzn. takich, w których urządzenia zakręcają momentami różniącymi się maksymalnie ±4%. Zakresy te są indywidualne dla każdego modelu omawianych elektronarzędzi. Klucze udarowe mają ciężar od 1,5 do 7,3 kg. W przypadku dużych kluczy osiągających momenty rzędu 1000 Nm masa ich musi być duża, co wynika m.in. z masy bijaka i samegonapędu.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar