Klucze udarowe (część II c). Konstrukcja kluczy udarowych

Klucze udarowe mają wrzeciona zakończone zabierakiem kwadratowym 3/8”, 1/2”, 3/4” lub 1”. Służy on do mocowania nasadek udarowych.

Warto tu wspomnieć, że są na rynku wykonania tych narzędzi o zasilaniu akumulatorowym mające, oprócz zabieraków kwadratowych, gniazdowe uchwyty 6-kątne o rozmiarze 1/4”. Narzędzia te łączą klucz i wkrętarkę udarową. Jak wiadomo, wkrętarki i klucze akumulatorowe to bardzo pokrewne konstrukcyjnie narzędzia i mające tę samą zasadę działania. Jednakże ze względu na rodzaj uchwytu głównego wkrętarki zaliczamy do odrębnego rodzaju elektronarzędzi. Poświęcimy im osobny artykuł w naszym cyklu.

W

kluczach stosuje się dwa rodzaje włączników: spustowy jednofunkcyjny lub spustowy dwufunkcyjny (umożliwiający łatwe włączanie obrotów prawych lub lewych). Włącznik spustowy jednofunkcyjny umożliwia łatwe włączenie elektronarzędzia przez naciśnięcie palcami, analogicznie do pistoletu, i sterowanie jego obrotami, częstotliwością udarów oraz momentem obrotowym, tj. ich zwiększanie lub zmniejszanie tych parametrów. Nie ma on blokady, tak jak wiertarki zasilane sieciowo, która uniemożliwia wyłączenie maszyny po zwolnieniu przez operatora nacisku palcami na włącznik spustowy. Włącznik spustowy dwufunkcyjny pozwala także na łatwe włączenie maszyny przez naciśnięcie go palcami i sterowanie obrotami w zależności od głębokości jego wciśnięcia, a do tego umożliwia łatwe włączanie lewych lub prawych obrotów. Jeżeli naciśniemy go do dołu, to włączamy prawe obroty, a jeśli do góry – lewe. Dzięki temu narzędzie z takim włącznikiem łatwo stosować zarówno do montażu, jak i demontażu śrub.

W zespole włącznika znajduje się elektroniczny układ regulacji prędkości pracy i wartości momentu obrotowego. Niektóre urządzenia sieciowe mają układ wstępnego wybierania maksymalnej prędkości obrotowej i wartości momentu za pomocą specjalnego pokrętła znajdującego się na włączniku. W kluczach mających włącznik jednofunkcyjny kierunek obrotów zmienia się dźwigienką z nim zintegrowaną albo przełącznikiem znajdującym u góry rękojeści (podobnie jak w wiertarko-wkrętarkach). W kluczach bezprzewodowych z silnikami bezszczotkowymi (asynchronicznymi) stosuje się mikrofalownik, który zamienia prąd stały na zmienny i steruje jego pracą przez zmianę jego częstotliwości. W kluczach tych stosuje się także tzw. elektroniczne przekładnie, czyli de facto regulatory umożliwiające sterowanie obrotami i momentem oraz dokładny dobór tych parametrów do rodzaju wykonywanejoperacji.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar