Klucze udarowe (część II c). Konstrukcja kluczy udarowych
Klucze udarowe mają wrzeciona zakończone zabierakiem kwadratowym 3/8”, 1/2”, 3/4” lub 1”. Służy on do mocowania nasadek udarowych.
Warto tu wspomnieć, że są na rynku wykonania tych narzędzi o zasilaniu akumulatorowym mające, oprócz zabieraków kwadratowych, gniazdowe uchwyty 6-kątne o rozmiarze 1/4”. Narzędzia te łączą klucz i wkrętarkę udarową. Jak wiadomo, wkrętarki i klucze akumulatorowe to bardzo pokrewne konstrukcyjnie narzędzia i mające tę samą zasadę działania. Jednakże ze względu na rodzaj uchwytu głównego wkrętarki zaliczamy do odrębnego rodzaju elektronarzędzi. Poświęcimy im osobny artykuł w naszym cyklu.
W zespole włącznika znajduje się elektroniczny układ regulacji prędkości pracy i wartości momentu obrotowego. Niektóre urządzenia sieciowe mają układ wstępnego wybierania maksymalnej prędkości obrotowej i wartości momentu za pomocą specjalnego pokrętła znajdującego się na włączniku. W kluczach mających włącznik jednofunkcyjny kierunek obrotów zmienia się dźwigienką z nim zintegrowaną albo przełącznikiem znajdującym u góry rękojeści (podobnie jak w wiertarko-wkrętarkach). W kluczach bezprzewodowych z silnikami bezszczotkowymi (asynchronicznymi) stosuje się mikrofalownik, który zamienia prąd stały na zmienny i steruje jego pracą przez zmianę jego częstotliwości. W kluczach tych stosuje się także tzw. elektroniczne przekładnie, czyli de facto regulatory umożliwiające sterowanie obrotami i momentem oraz dokładny dobór tych parametrów do rodzaju wykonywanejoperacji.