Klucze udarowe (część I). Pola zastosowań kluczy udarowych i osprzęt do nich

Elektryczne klucze udarowe to narzędzia przeznaczone do montażu dużych śrub z gwintem metrycznym lub calowym. Narzędzia te odznaczają się wysokim momentem obrotowym i precyzją oraz wysoką powtarzalnością jego aplikacji.

Elektryczne klucze udarowe to narzędzia bardzo podobne konstrukcyjnie do kluczy pneumatycznych, różni je w zasadzie rodzaj napędu. Elektronarzędzia te głównie przeznaczone są do twardego wkręcania śrub lub nakrętek z gwintem metrycznym lub calowym przy wykorzystaniu momentu obrotowego o wartości od 20 do 1000 Nm. Maksymalny moment tych narzędzi w zasadzie ograniczony jest możliwością jego ręcznej aplikacji, czyli zarówno wartością, jak i ciężarem oraz wymiarami narzędzia.

Przyjmuje się, że ręcznie elektrycznymi kluczami udarowymi można aplikować moment obrotowy o wartości 1000 Nm. Wszystkie wytwarzane obecnie klucze udarowe są profesjonalne: warsztatowe lub przemysłowe. Nie wytwarza się tych urządzeń dla majsterkowiczów. Jedyny wyjątek tu stanowią małe bateryjne tego typu narzędzia zasilane z akumulatorów 12 V mające przeważnie uchwyt 3/8”.

Urządzenia te stosuje się do wydajnego wykonywania dwóch operacji: miękkiego (rzadziej) i twardego wkręcania oraz wykręcania śrub i wkrętów. Służą one do montażu połączeń gwintowych od M10 do M30. Niektóre ich wykonania mają dość dużą powtarzalność wartości momentu obrotowego, dlatego nadają się do wykonywania gwintowych połączeń odpowiedzialnych. Operację wkręcania/wykręcania wykonujemy tymi narzędziami wyłącznie za pomocą nasadek udarowych.

Klucze udarowe są wykorzystywane do demontażu i montażu różnych urządzeń w przemyśle: maszyn, pojazdów, kotłów, instalacji odsiarczających spaliny i służących w syntezie chemicznej, rurociągów, konstrukcji stalowych. Stosuje się je także w warsztatach samochodowych, np. do montażu/demontażu kół aut ciężarowych i osobowych, zakładach mechanicznych do serwisowania różnego rodzaju maszyn, itd. jak też wszędzie tam, gdzie do wkręcania/wykręcania potrzebny jest moment od 180 do 1000 Nm i duża dokładność pracy oraz jej wysoka wydajność.
Odrębnym polem zastosowań bezprzewodowych kluczy udarowych, o którym należy tu wspomnieć, jest zgrubne wiercenie dużych otworów w drewnie czy materiałach drewno pochodnych, jak też w blachach stalowych. Zastosowanie to jest związane z użyciem specjalnych adapterów służących do montażu odpowiedniegoosprzętu.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar