Klucze udarowe Bosch GDS Professional. Test klucza udarowego Bosch GDS 18 E Professional

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy najnowszy klucz udarowy Bosch GDS 18 E Professional. To narzędzie o potężnym momencie obrotowym przeznaczone jest dla szerokiego grona odbiorców z branż budowlanej i przemysłowej.

Zanim opowiemy o naszym teście, warto wspomnieć, że w ofercie niemieckiego producenta znajdują się aż trzy duże, sieciowe klucze udarowe. Poczynając od najsilniejszego, są to modele GDS 30 Professional, GDS 24 Professional i GDS 18 E Professional. Dwa pierwsze elektronarzędzia to urządzenia należące do najsilniejszych na rynku kluczy udarowych o maksymalnych momentach dokręcania odpowiednio 600 i aż 1000 Nm. W obu przypadkach możliwości kluczy są

tak duże (przyjmuje się, iż 1000 Nm to maksymalny moment, jaki człowiek może utrzymać w dłoniach), że producent musiał zastosować w nich tzw. konstrukcję krzyżową. Oznacza to, że uchwyt główny z włącznikiem zasilania i rękojeść pomocnicza ustawione są w niemalże jednej linii po przeciwnych stronach obudowy i tworzą wraz z nią figurę zbliżoną do krzyża. Tylko taka konstrukcja gwarantuje operatorom utrzymanie kluczy w ryzach.


Trzeci klucz Bosch GDS 18 E Professional jest najmniejszym i najsłabszym, choć wciąż bardzo mocnym, modelem w ofercie niemieckiego producenta. To, co go odróżnia od wcześniej wspomnianych narzędzi, to klasyczna konstrukcja obudowy w kształcie litery „T”. Umieszczenie rękojeści głównej dokładnie w środku obudowy z silnikiem, mechanizmem udarowym i przekładnią zadecydowało o doskonałym wyważeniu narzędzia. Dzięki temu obsługa takiego urządzenia jedną ręką jest prosta. Uchwyt główny został praktycznie w całości pokryty antypoślizgowym materiałem Softgrip, który umożliwia pewny chwyt. Klucz ten przeznaczony jest głównie do realizacji połączeń twardych i miękkich o dużych średnicach, czyli jednym słowem mocowania wkrętów np. w drewnie czy dokręcania/odkręcania nakrętek na śrubach.

Klucze Bosch GDS 24 Professional, GDS 30 Professional zasilane są dość dużymi jednostkami napędowymi o mocach odpowiednio 800 i 920 W, a ich maksymalne prędkości obrotowe to 1260 obr./min. Zastosowano w nich kowadełkowe mechanizmy udarowe. Żeby przenosić tak potężne momenty, klucze Bosch GDS 30 Professional i Bosch GDS 24 Professional wyposażono w odpowiednie uchwyty narzędziowe. Są to zabieraki kwadratowe o rozmiarach 3/4” i 1”. Potężne i pozwalające montować koła w samochodach ciężarowych, wykonywać połączenia śrubowe przy konstrukcjach stalowych i budowie maszyn oraz przy instalowaniu kotłów oraz układaniu rurociągów. Choć parametry pracy urządzeń można regulować płynnie za pomocą włącznika spustowego, to do osiągnięcia maksymalnej dokładności aplikowanego momentu dokręcania zaleca się, by stosować opcjonalne drążki skrętne.


Z kolei „sercem” klucza Bosch GDS 18 E Professional jest niewielki, ale bardzo wydajny silnik o mocy 500 W, który współpracuje z mechanizmem udaru pneumatycznego. Narzędzie dysponuje obrotami 800-1900/min i udarami o częstotliwości 1000-2600/min, a jego maksymalny moment obrotowy to 250 Nm. W tym kluczu prędkość obrotowa, częstotliwość udarów i moment obrotowy dokręcania są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Znajdziemy w nim także pokrętło do wstępnej regulacji prędkości obrotowej.
W kluczu Bosch GDS 18 E Professional przeniesienie pokaźnego momentu obrotowego na nasadkę odbywa się przez kwadratowy zabierak 1/2”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że praca kluczem udarowym o tak dużym momencie obrotowym jest możliwa praktycznie tylko z wykorzystaniem specjalnych nasadek udarowych lub bitów o specjalnej konstrukcji. Są one przystosowane do największych obciążeń, ale także gwarantują maksymalne wykorzystanie możliwości elektronarzędzia. W ofercie firmy Bosch znajdziemy zestawy takiego osprzętu z zabierakami kwadratowymi 1/2” cala (M6-M20), 3/4” cala (M10-M27) i 1” (M16-M36).


Wszystkie klucze udarowe z oferty firmy Bosch są konstrukcjami o bardzo dużej trwałości. Sprzęt tego typu pracuje najczęściej w trudnych warunkach, jest często odkładany na twarde podłoże. Zarówno obudowy kluczy, jak i osłony głowic z przekładniami w prezentowanych produktach są wykonane z najlepszej jakości plastików i aluminium. W kwestii ergonomii

i obsługi kluczy warto wspomnieć także o dużych metalowych uchwytach do zawieszania nieużywanych elektronarzędzi przy pasie lub na ścianie.
W redakcyjnym teście postawiliśmy przed kluczem udarowym Bosch GDS 18 E Professional naprawdę trudne zadanie. Postanowiliśmy zamocować w sosnowej belce wkręt o średnicy aż 10 mm i długości 300 mm (niepełny gwint). Niemieckie elektronarzędzie dało radę tej ekstremalnie trudnej próbie w 2 min i 7 s. Żadnym innym typem elektronarzędzia nie wkręcilibyśmy bezpiecznie takiego wkręta.

 

Dane techniczne kluczy Bosch GDS 18 E, GDS 24 i GDS 30 Professional

Model

GDS 18 E

GDS 24

GDS 30

Moc/zasilanie W/V

500/230

800/230

920/230

Obroty na biegu jałowym (min-1)

800-1900

1260

1260

Częstotliwość udarów (min-1)

1000-2600

b.d.*

b.d.

Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde, Nm)

250

600

1000

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M6-M18

do M24

do M30

Waga (kg)

3,2

5,7

7,3

* Brakdanych

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments